Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pod vlivem drog zavraždil v Dačicích známého

České Budějovice – Krajský soud uložil  Marcelu Šedovi z Dačic za zločin vraždy jedenáct let do věznice se zvýšenou ostrahou.  

18.6.2012
SDÍLEJ:

Šeda si jde pro rozsudek.Foto: Deník/Václav Pancer

O události jsme informovali. K muži pohybujícímu se na silnici u Dačic s bodným zraněním vyjela loni 23. listopadu ve 20.40 hodiny po telefonickém oznámení záchranka.  Na místě našla polosedícího 28letého Tomáše. Sdělil, že ho pobodal muž, kterého prý „tro᠆chu zná". Ve 20.55 h zemřel na následky poranění srdce.

Tragédii předcházela jízda obou aktérů s dalšími mladíky do Dačic. Po jejich rozchodu majitel auta zjistil, že mu chybí mobil. Podezíral prý Tomáše a poslal Marcela, aby ho našel, že s ním chce mluvit. A ten ho našel…
Jak vypověděl, uviděl ho v poli kousek od silnice. Když ho dohonil, Tomáš se proti němu otočil a držel v ruce nůž. Snažil se mu jej vzít a ten při přetahování skončil v Tomášově těle. Zraněný si jej vytáhl, zavolal si záchranku, a když řekl, že zavolá i policii, Šeda prý zpanikařil a utekl. Po tom telefonátu zraněného si  myslel, že má pomoc zajištěnou.

Vrátil se do Dačic bez jedné boty, kterou ztratil při honičce. Jeden ze svědků, který kolem 22. hodiny jel s majitelem auta na pivo, uvedl, že náhodou potkali v městečku Šedu, který si k nim přisedl.

Řidič a majitel ztraceného  telefonu popsal, že když po vysazení kluků zjistil ztrátu mobilu, vyhledal Marcela, kterého nejvíc znal, a řekl mu, že telefon bude chtít po něm, aby si sehnal ostatní. Později Marcela náhodou potkali. Mobil neměl. Jeli společně do hospody, kde Šeda řekl, že Tomáše škrábnul. Později mu jeho telefon vydala policie – byl zajištěn u Tomáše.
Bodl střední silou
Podle soudních lékařů byla smrtelná rána vedena silou nejméně střední intenzity (mj. naťala žebro). I po takovémto poranění srdce může být poškozený schopen sám si zavolat pomoc. Odhadnout postavení aktérů z bodného kanálu nelze. Za krajně nepravděpodobnou označili naznačovanou možnost, že si snad poškozený mohl zranění způsobit sám v zápase o nůž.

Znalec psycholog zdůraznil výraznou závislost obviněného na psychoaktivních látkách, jejichž dlouhodobé nadměrné užívání vedlo i ke změně jeho osobnosti. Je emočně nezralý, projevuje paranoidní tendence, má nižší frustrační toleranci, nemá schopnost regulovat emoce. Jeho agrese velmi pravděpodobně vyplynula z konfliktní situace v důsledku jeho smíšené poruchy osobnosti a intoxikace psychoaktivními látkami, jimiž celá jeho osobnost „zhrubla". „Je ale jejich velmi zkušeným uživatelem a je schopen s nimi zacházet," podotkl znalec.

V závěrečné řeči obhájce připomněl, že o tom, co se v poli za Dačicemi oné noci odehrálo, vypověděl jen jeho mandant. Nejsou důkazy, které by jeho verzi o souboji o nůž v ruce poškozeného vyvrátily. Kdyby chtěl Tomáše zabít, mohl ho přece bodnout víckrát, argumentoval obhájce. Obžalovaný závěrem opakoval, že poškozeného nechtěl usmrtit, a v posledním slově se omluvil pozůstalým.
Odpoledne soud vynesl rozsudek, jak uvádíme výše.

Předseda senátu připomněl, že obviněný při braní do vazby a pak u hlavního líčení uváděl, že v konfliktu s Tomášem byl sám ohrožen, pokoušel se mu vyrvat nůž a ten při přetahování vnikl do těla poškozeného. Blíže to nevysvětlil a znalci takovou možnost označili za krajně nepravděpodobnou až vyloučenou.

Podstatné podle soudu je, že obžalovaný sám nebyl zraněn. Kdyby se incident odehrál tak, jak tvrdí, na jeho rukou by byly řezné rány. Nic by mu také poté nebránilo v tom, aby se pokusil takto nechtěně zraněnému zavolat pomoc, ale on z místa utekl. A další argument – svým známým později uvedl, že Tomáše „škrábl", nejspíš nožem, ale nemluvil o tom, že by jím byl sám ohrožen… Krajský soud proto označil jeho obhajobu za nevěrohodnou a důkazy vyvrácenou.

Nebylo objasněno, proč ke konfliktu došlo, ale obviněný má nepochybně sklony k agresivnímu jednání, o čemž svědčí i jeho minulých osm trestů. Nebyly zjištěny okolnosti, které by vylučovaly jeho trestní odpovědnost za tento čin. Jestliže vedl útok ostrým předmětem nejméně střední silou do míst, kde je uloženo srdce, musel být přinejmenším srozuměn s tím, že k usmrcení dojde. Kdyby tomu tak nebylo, mohl zraněnému zavolat pomoc, uvedl předseda senátu.

V sazbě 10-18 let soud uložil Šedovi trest při dolní hranici, protože na něho dosud nebylo působeno delším odnětím svobody a nelze vyloučit, že nešlo o předem rozmyšlené jednání, ale o čin spáchaný ve zlobném afektu, při výrazném ovlivnění drogou.

Rozsudek není v právní moci, strany se nevyjádřily. 

Autor: Vladimír Majer

18.6.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační snímek.

Biatlonisté ze Starého Města přivezli ze šampionátu pět titulů

Tajemník městského úřadu v Jindřichově Hradci Karel Přibyl.

Jak se volí v Hradci? Volby v číslech

Koncert, kino nebo beseda. Kam se v pátek vydat?

Jindřichohradecko - Konec pracovního týdne nabízí pestrou škálu tipů, kam se vydat za zábavou.

Policisté pátrali cvičně po ztraceném houbaři pomocí nové technologie

Boletice - Sto třicet policistů z pořádkové jednotky, včetně psovodů, strávili čtvrteční noc v boletických lesích. Trénovali pátrání po ztracených houbařích.

Odvolit je možné i v posteli

České Budějovice – V pátek a v sobotu voliči odevzdají hlasy svým vyvoleným stranám a kandidátům do Poslanecké sněmovny.

Muži z Prachaticka předělávali zbraně na střelbu dávkou a vyráběli k nim tlumiče

Prachaticko - Nelegální úpravy a prodej hromadně účinných zbraní odhalili kriminalisté z českobudějovické expozitury Národní centrály proti organizovanému zločinu. Následoval zásah na několika místech na Prachaticku, a také obvinění šesti lidí z nedovoleného ozbrojování.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení