VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Podmínka vojákovi za likvidaci munice

České Budějovice – Vojáci z J. Hradce prováděli v roce 2011 vojskovou zkoušku průzkumné verze kolového bojového vozidla Pandur. Předsedou komise byl určen npor. Petr S. (tehdy 32 let), který mj. také převzal od výrobce munici ke zkoušce.

21.1.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/Jaroslav Sýbek

24. listopadu odpoledne ve výcvikovém prostoru Boletice došlo při střelbě v rámci této zkoušky k závadě, kterou nebylo možné na místě odstranit. Petr S. tedy vydal pyrotechnikovi rozkaz ke zničení 366 nespotřebovaných nových střel ráže 30x173 mm a ten je s kolegou následně na místě odstřelil. Podle Okresního soudu v Č. Krumlově tak S. rozhodl, přestože odborný pokyn ministerstva obrany z října 2010 ukládal organizačním složkám resortu přísný zákaz ničit po výcviku nespotřebovanou munici s výjimkou ručních granátů a ženijní munice. Zničením střel vznikla ministerstvu škoda 1 184 950,62 koruny (126 eur za kus).
Tak začínala zpráva na webu Deníku loni 29. března pod titulkem Z rány za milion je nakonec „pšouk", na niž v podrobnostech odkazujeme.
Okresní soud uzavřel, že Petr S. podcenil přípravu na vojskovou zkoušku, neseznámil se s příslušnými předpisy, nepočítal s možnými komplikacemi. Spáchal tak zločin úmyslného porušení služební povinnosti vojáka podle § 393, 1, 3 b. trestního zákoníku.

Jen kárné provinění?

Petr S. se odvolal. Podle jeho obhájce jednal v podmínkách krajní nouze. Byl pod obrovským tlakem, ve vozidle, kde byla posádka, byla nevybuchlá munice, náboj v hlavni kanonu… Dodavatel střeliva nebyl ochoten pomoci. „Můj klient neutíkal od problému, z nebezpečného místa, jednal tak, jak voják jednat má. Byl odpovědný za život a zdraví vojáků," uváděl obhájce. To, co se stalo, byla souhra nešťastných okolností v organizaci vojskových zkoušek, mínil. Boletice jsou nehlídaný prostor, Petr S. neměl ozbrojené vojáky ke střežení nespotřebované munice, zbývalo patnáct minut do tmy, která by vyloučila odpálení nábojů, měl tolik věcí v hlavě, že nebyl schopen racionálně uvažovat o tom, že snad rozhodnutím způsobí škodu a poruší předpisy. „Situaci vyhodnotil a zvolil nejlepší řešení, osvědčil se jako člověk se zodpovědností. Jednal v krajní nouzi," uzavíral obhájce.
Odvolací soud vyšel z toho, že „projednávaný případ je provázen řadou neobvyklých a obtížně předvídatelných okolností". S takovouto vojskovou zkouškou neměl obviněný žádné zkušenosti, na rozhodnutí, jak s municí naložit, byl sám. Byl v časovém tlaku a ujišťován zkušeným pyrotechnikem, že cestou je odpálení nábojů, nadřízené stupně velení nejprve na zničení munice nijak nereagovaly, atd. Obviněný se poctivě a usilovně snažil hledat řešení, ale v souběhu nepříznivých okolností zvolil rozhodnutí nesprávné, když se neseznámil s příslušnými předpisy zakazujícími ničení nespotřebované munice. Nelze mu však klást za vinu, že úmyslně nesplnil uloženou služební povinnost. V jeho jednání lze po stránce subjektivní spatřovat nejvýše nedbalost spočívající v tom, že se s příslušným předpisem zakazujícím ničení nespotřebované munice neseznámil.
Obžalovaný byl dosud bezúhonným, pozitivně hodnoceným vojákem. Krajský soud tak uzavřel, že v tomto případě není důvod uplatňovat trestní odpovědnost obviněného. V neveřejném zasedání rozsudek z Č. Krumlova zrušil a věc npor. S. postoupil k posouzení veliteli jeho útvaru s tím, že skutek není trestným činem, ale mohl by být posouzen jako kárné provinění npor. S.

Proti tomuto usnesení podal nejvyšší státní zástupce dovolání k Nejvyššímu soudu ČR (NS). Obviněný podle něho musel být alespoň srozuměn s protiprávním následkem, uvedl žalobce.

NS po prostudování věci konstatoval, že usnesení krajského soudu nelze pokládat za rozhodnutí zákonné. Soud podle něj sice správně vymezil skutečnosti ve prospěch obviněného, na straně druhé ho však v některých směrech „nedůvodně favorizoval".

Sám obviněný přiznal, že svým velitelem byl informován o jeho záměru ustanovit jej do funkce předsedy vojskové zkoušky v září 2011. Jestliže zkouška proběhla 24. listopadu, nelze dovozovat, že by časová tíseň bránila obviněnému v možnosti seznámit se s příslušnými předpisy. Výkon činností, na které z pozice předsedy vojskové komise dohlížel, nebyl do té míry specifický, že by se jednalo o výjimku z obvyklého postupu (obecného zákazu likvidace) při nakládání s nespotřebovanou municí, uvedl NS. Obviněný mohl předpokládat, že střelivo může zbýt, a připravit se na to, řekl. Možnost znát předpis měl, ale z nedbalosti se s ním neseznámil.

Usnesení krajského soudu NS zrušil a přikázal mu, aby věc v potřebném rozsahu znovu projednal a rozhodl.

Spáchal přečin

Krajský soud tedy doplnil dokazování velitelskými rozhodnutími Ministerstva obrany. K návrhu obhajoby konstatoval vyjádření velení armády, že na generálním štábu se nenachází žádná dokumentace, účetní doklad a podobně, které by potvrzovaly možnost způsobení škody. Obhájce proto uzavíral, že popsaný skutek není trestným činem, a navrhl P. S. obžaloby zprostit.

Krajský soud po poradě rozsudek krumlovského soudu zrušil. Obžalovaného uznal vinným tím, že ač jako voják byl povinen dodržovat vojenské předpisy, ve funkci vedoucího zkoušek nedbal nařízení generálního štábu, neseznámil se s pokyny k nakládání s majetkem armády, mj. se zákazem ničit nespotřebovanou munici, ač se s nimi seznámit mohl, a v průběhu vojskových zkoušek po neodstranitelné poruše kanonu vydal pyrotechnikovi rozkaz ke zničení 366 střel. Musel si být vědom, že České republice tak bude způsobena škoda ve výši 1.184.950,62 Kč.
Za tento přečin mu uložil trest odnětí svobody na šest měsíců podmíněně na jeden rok. Českou republiku odkázal s požadavkem na náhradu škody na řízení ve věcech služebního poměru. V odůvodnění předseda senátu řekl, že od začátku shledávali u obviněného maximálně nedbalostní zavinění porušení zákona, přičemž se jim jevilo, že pro mimořádné okolnosti případu (na střelnici nebyla k dispozici jednotka ke střežení nespotřebované munice, vzhledem k jejímu charakteru nebylo kam ji odvézt, atd.) není škodlivost popsaného jednání obžalovaného tak vysoká, aby naplnila znaky trestného činu. Odůvodnění tohoto rozhodnutí ale Nejvyšší soud nepovažoval za dostatečné a krajskému senátu tedy nezbylo než převzít jeho závazný právní názor.
Při úvahách o potrestání P. S. se soud nepřiklonil k možnosti ukládání peněžitého trestu vzhledem k tomu, že obžalovaný bude pravděpodobně sankcionován armádou, a domácí vězení či obecně prospěšné práce vojákovi z povolání mu nepřipadly případnými. Rozhodl tedy o podmíněném trestu s výměrou na samé spodní hranici sazby – i s tím, že taková sankce za nedbalostní přečin nutně neznamená zánik služebního poměru odsouzeného.
Proti rozhodnutí není řádných opravných prostředků.

Slovy zákona

§ 393 Porušení služební povinnosti vojáka
(1) Kdo ke škodě ozbrojených sil nesplněním uložené služební povinnosti podle svého služebního zařazení, byť i z nedbalosti, podstatně sníží použitelnost vojenského materiálu, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta nebo zákazem činnosti.
(2) Kdo bez oprávnění užije vojenský materiál větší hodnoty k účelu, pro který není určen, nebo k takovému užití dá souhlas, nebo kdo zneužije nebo umožní zneužití podřízených k úkolům nad rámec služebních povinností, bude potrestán odnětím svobody až na tři léta, zákazem činnosti nebo propadnutím věci nebo jiné majetkové hodnoty.
(3) Odnětím svobody na dvě léta až osm let bude pachatel potrestán,
a) opatří-li činem uvedeným v odstavci 2 sobě nebo jinému značný prospěch, nebo
b) způsobí-li úmyslně spáchaným činem uvedeným v odstavci 1 nebo 2 snížení bojeschopnosti ozbrojených sil nebo značnou škodu.

Autor: Vladimír Majer

21.1.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Řemeslné práce - Řemeslné práce Tesař 14 000 Kč

Tesaři tesař. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 14000 kč, mzda max. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: stavby po celé ČR; případné ubytování hradí zaměstnavatel;, vyučení v oboru tesař nebo i v jiném oboru; praxe v oboru výhodou; ŘP skup. B; pracovní poměr na dobu určitou s možností dalšího prodloužení; pracovní doba - na turnusy odjezd v pondělí ráno, příjezd ve čtvrtek večer nebo v pátek v poledne; , NUTNO SI PŘEDEM TELEFONICKY DOMLUVIT SCHŮZKU na tel. 721 555 500 !!!, Uchazeči, kteří chtějí pouze razítko, budou bez razítka odmítnuti !!!. Pracoviště: Quickhaus, s.r.o.- 001, 378 31 Horní Pěna. Informace: Jiří Novák, +420 721 555 500.

Výroba - Výroba Strojírenští technici technologové, 28 000 Kč

Strojírenští technici technologové, normovači Strojírenský technik technolog. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 28000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme: , •VŠ/SŠ s maturitou v oblasti strojírenství, •Praxe v oboru strojírenství min. 3 roky, •Základní znalosti technologií ve strojírenství, základní druhy strojů, •Systémy a standardy jakosti a kvality ve strojírenství, •Znalost zásad tvorby technologických postupů, •Znalost výkresové dokumentace a technického kreslení ve strojírenství, •Anglický jazyk komunikativně, •Samostatnost, odolnost proti stresu, , Hlavní náplň práce: , •Zpracování technologických postupů s ohledem na optimální využití technologických pracovišť, s cílem zvyšování produktivity práce a kvality výroby., •Provádí a eviduje změnové řízení technologických postupů, •Analýza pracovních postupů se zřetelem na efektivitu výroby., •Čtení technických výkresů výrobků nebo dílů a navrhování nejefektivnějších způsobů a postupů jejich výroby, •Provádění optimalizace cyklových časů výrobních procesů, •Tvorba programů pro CNC stroje, •Kreslení nářadí a přípravků, •Podílí se na projektech, náběhu nových výrob. Pracoviště: Federal-mogul valvetrain s.r.o., Strojírenská, č.p. 160, 380 01 Dačice. Informace: Marie Závodská, +420 383 131 330.

Výroba - Výroba Elektrotechnici a technici energetici 33 000 Kč

Ostatní technici elektronici Elektronik pro vývoj testovacích zařízení. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 33000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: - vysokoškolské vzdělání technického směru se zaměřením na elektrotechniku, měření,regulace nebo automatizaci, - znalost AJ – pokročile, (německý jazyk výhodou), - znalost měření elektrických a neelektrických veličin, - znalosti zpracování signálu a regulace, - zručnost a znalost v oblasti elektroniky (el. obvody a vedení), stejně jako mechaniky, - řidičské oprávnění skupiny „B“, Základní rámec náplně práce:, - pracuje na neustálém zlepšování testovacích postupů, přináší inovace, - na globální úrovni pracuje na standardizaci testovacího vybavení, softwaru,, postupů a procesů, - zaměřuje se na automatizaci zpracování dat s cílem eliminovat manuální činnosti vnášející chyby, - zajišťuje a plánuje údržbu strojů a zařízení TSCD. Udržuje přehled o stavu zařízení , - má přehled o měřících zařízeních a snímačích podléhajících kalibraci. Pracoviště: Thk rhythm automotive czech a.s., Strojírenská, č.p. 160, 380 01 Dačice. Informace: Markéta Vetýšková, +420 384 456 262.

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 17 000 Kč

Prodavači potravinářského zboží prodavač/ka. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: potravinářský průkaz; zkušenost s prodejem výsekového masa a uzenin (uzenářských výrobků) - zapracujeme; ochota se učit; pracovní poměr na dobu neurčitou; pracovní doba dvousměnná;, KONTAKT - telefonicky nebo e-mailem !!!. Pracoviště: Libor novák - 002, Jiráskova, č.p. 1315, 379 01 Třeboň. Informace: Alena Vaňková, +420 724 309 186.


U odbočky na Šebanov se stala vážná dopravní nehoda.
AKTUALIZOVÁNO
6

U Šebanova se srazila tři auta, na místo přiletěl i vrtulník

Výtvarná dílna. Ilustrační foto.

Úterý láká do jarní dílny ve škole nebo do kina

OBRAZEM: Nevěříme, že se do vlaků v létě vejdou i cyklisté

Českokrumlovsko - Vejdou se v sezóně cyklisti do vlaků nového dopravce, GW Train a. s., který od prosince provozuje trať z Českých Budějovic do Černého Kříže a Nového Údolí?

Požár na dálnici, noc hrůzy v průsmyku a zmrzlí lyžníci: zhlédněte videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 19. března 2018.

NÁZOR: Utajovaná pravda na Šumavě

Modrava - Jistým druhem kompenzace za uzavření rozsáhlých oblastí Šumavy se měl stát zooprogram šumavského parku, v jehož rámci byly vybudovány za cca 150 miliónů korun dvě zvířecí atrakce – jelení výběh u Kvildy a vlčí výběh u Srní.

Dřevo na topení si mladík nakradl

Dačice - Ze sklepa mladý muž odcizil dřevo na topení za bezmála pět tisíc korun.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT