Utrpěla četné krevní výrony, ale také trhlinu obliny sleziny. A to je těžké zranění.

Po hádce tehdy pan Július praštil družku pěstí do obličeje a mlátil ji židlí.

Oběť pak musela být opakovaně hospitalizována.

Poškozená uvedla, že hádku vyprovokoval její telefonát s jiným mužem. Je prý možné, že do druha taky strčila. Řekla, aby se sbalil a odešel, a ten ji napadl. Bil ji tou židlí, i když už ležela na posteli, kde ji přiklekl.

Július zase tvrdil, že opilá partnerka po něm chtěla peníze a začala ho napadat. Hodila po něm láhev od piva, drápala ho v obličeji. Vyběhla proti němu, ale přepadla přes židličku. Pokračovala v nadávání, tak po ní hodil židli. Myslel, že se uhne, ale židle ji zasáhla do zad.

Utekla a on z venku slyšel ránu, jak asi uklouzla a spadla. Když se nevracela, odešel ke kamarádovi.

U soudu ještě zdůrazňoval, že poškozená je značně robustnější než on.

Když zjistil, že je v nemocnici, denně tam za ní dojížděl.


Konfliktní pár

Sousedky jako svědkyně vypověděly o častých bouřkách v domácnosti této dvojice, které se ale zase brzy utišily. Žijí spolu dál i po tomto skutku. Paní Ludmilu nikdy neviděli opilou. Na chování druha si jim stěžovala víckrát.

Známí pana Júlia tvrdili o pití opak a mluvili o škrábancích v obličeji obžalovaného.

Znalec lékař řekl, že zranění poškozené odpovídají průběhu útoku, jak jej popsala.

Okresní soud v J. Hradci konstatoval, že i když soužití obou aktérů bylo plné hádek a vzájemného napadání, nelze v něm tolerovat tak závažné ubližování.

Vinu pana Júlia ublížením na zdraví se způsobením těžké újmy měl soud za prokázánu. Přihlédl k tomu, že obžalovaný byl už dvanáctkrát soudně trestán, z toho třikrát i za ublížení na zdraví. Ve vězení za majetkovou trestnou činnost byl ještě v létě 2007.

Soud tedy tentokrát ocenil jeho útok na družku třemi roky odnětí svobody podmíněně na pět let s dohledem probačního úředníka.

Proti tak mírnému trestu se odvolal státní zástupce. A krajský soud mu dal v pondělí zapravdu.

„Při závažném následku na zdraví poškozené jsme nemohli akceptovat jen podmíněný trest pro obžalovaného, kterýbyl opakovaně trestán i pro násilnou trestnou činnost,“ řekl předseda senátu.

Odvolací soud vzal v úvahu dlouhodobě „nestandardní“ vztahy v této domácnosti a panu Júliovi uložil trest sice nepodmíněný, ale na samé spodní hranici sazby. Vykoná jej ve věznici s ostrahou.