„Oba byli odhaleni v rámci vyšetřování jiné trestné činnosti. Pětačtyřicetiletý muž a o třináct let mladší žena si jako statutární zástupci textilní firmy v letech 2002 a 2003 vypůjčili peníze od jedné z pražských bank,“ popsal tiskový mluvčí jihočeské policie Jiří Matzner.

„V té době ale dobře věděli, že společnost není s ohledem na svoji ekonomickou situaci schopna splácet,“ dodal policista.

Společnost je v konkurzu

V červnu 2004 se jimi řízená firma skutečně dostala do konkurzu. „Uhrazení poskytnutých finančních prostředků vůbec nesměřuje ke zdárnému konci,“ doplnil Matzner.

Deníku se navíc podařilo zjistit, že okolo stíhaných podnikatelů visí otazníků mnohem víc. Již dříve se o jednoho z podezřelých zajímala policie v souvislosti s ukončením výroby v jiné textilní firmě.

Obviněný J. R. z Pelhřimova v minulosti působil i v zaniklé společnosti Sukno z Humpolce. Od poloviny roku 1999 do května roku 2001 byl předsedou představenstva. O měsíc později už firma šla do konkurzního řízení.

„Okolo zániku společnosti i kolem zmíněného podnikatele panovala velice neprůhledná situace. Sukno dlužilo městu Humpolec v uvozovkách jen půl milionu korun za vodu. Tato pohledávka byla ale předána vodohospodářské společnosti Vodak,“ popsal starosta Humpolce Jiří Kučera.

Obvinění jsou stíháni na svobodě

Pětačtyřicetiletý J. R. je v současné době vyšetřován na svobodě. Deníku se nepodařilo získat jeho vyjádření, protože na opakované telefonáty nereagoval.

„O žádném provinění nevím,“ odpověděla na dotaz Deníku druhá podezřelá E. R. z Kamenice nad Lipou. Ta je stíhána na svobodě také.

V případě, že se oběma prokáže vina a budou odsouzeni, 54 milionů si příliš neužijí. Čeká je totiž vězeňská cela na dobu minimálně pěti let.

„Tento případ má zatím na starost policie. Mohu ale říci, že pokud se jedná o úvěrový podvod, je podle zákonné sazby ohodnocen trestem odnětí svobody na 5 až 12 let,“ informoval pelhřimovský soudce Jiří Zach.

VILÉM DOLEŽAL, PETRA NOVÁKOVÁ