Další z případů podvodu, které řeší policisté, začal v srpnu na sociálních sítích reklamou na výhodné investice. Ta zaujala ženu z Dačicka natolik, že neváhala zaplatit vstupní poplatek 4500 korun a stáhnout si aplikaci pro vzdálený přístup do jejího počítače a aplikaci pro sledování investic. Jak dále vysvětluje policejní mluvčí Věra Mžiková, právě v investiční aplikaci našla v říjnu informaci o tom, že její výdělek z investic přesáhl povolený zisk, za který musí neprodleně zaplatit daň přesahující 40 tisíc korun.

„Tyto peníze v dobrém úmyslu zaslala na zahraniční účet a těšila se na zhodnocené peníze. Že je vše podvod, zjistila až začátkem prosince, kdy ji kontaktovala banka, že v jejím internetovém bankovnictví byl učiněn pokus o sjednání úvěru ve výši 300 tisíc korun. Neznámý pachatel totiž díky stažené aplikaci pro vzdálený přístup získal i údaje do ženina internetového bankovnictví," popisuje.

Ilustrační foto.
Falešný bankéř byl dost věrohodný. Opatrná žena nakonec stejně přišla o peníze

Nepoctivcům naletěl i další muž z Jindřichohradecka. „Rozhodl se prostřednictvím sociální sítě prodat mobilní telefon. Ihned po vložení inzerátu jej kontaktoval údajný zájemce, který mu zaslal podvržený odkaz na přepravní službu. Zde muž vyplnil veškeré údaje ke své osobě a údaje ke své platební kartě. Neznámý pachatel toho ihned využil a z účtu poškozeného odčerpal přes pět tisíc korun," líčí Věra Mžiková a připomíná jednoduchou radu, jak se obdobným průšvihům vyhnout. „Ve většině případů stačí uvést číslo vašeho účtu a nikdy nikomu neumožnit vzdálený přístup do vašeho zařízení."