V případě, že vám přijde krátká textová zpráva SMS začínající například textem „ČSSZ na vašem účtu je k dispozici výplata“ s odkazem na web tvářící se jako opravdový web České správy sociálního zabezpečení, měli byste podle policejní mluvčí Věry Mžikové zpozornět.

Jde totiž o další ze série smishingových útoků, jejichž cílem je vylákat z lidí citlivé informace k jejich účtu.

Policie ČR varuje: Neklikejte na přiložené odkazy a nevyplňujte citlivé bankovní informace. Buďte obezřetní. Žádná instituce v České republice po vás nikdy nebude chtít osobní informace prostřednictvím SMS zprávy.

Ilustrační foto.
Falešný bankéř byl dost věrohodný. Opatrná žena nakonec stejně přišla o peníze

"Jeden takový případ v posledních dnech řeší policisté z Třeboně. Obrátil se na ně poškozený muž, který na tuto SMS zareagoval a přiložený odkaz otevřel. Byl přesměrován na podvržený portál ČSSZ, do kterého se přihlásil pomocí své bankovní identity. Stránka se poté načítala a nereagovala. Muž ji opustil v domnění, že má web výpadek. Bohužel, sdělením svých údajů k bankovnímu účtu umožnil neznámému pachateli vstup do internetového bankovnictví a přišel tak o 150 tisíc korun," popsala trik podvodníka Věra Mžiková.

Jak smishing rozpoznat a jak postupovat?
Telefonní číslo odesílatele může připomínat nebo přímo napodobovat například banku, úřad, doručovací společnost. U každé zprávy proto pečlivě posuzujte hlavně obsah.
Nevyžádané SMS, např. o výhře v soutěži, do které jste se nikdy nepřihlásili, jsou podezřelé.
SMS s chybami naznačuje strojový nebo automatický překlad.
Odkazy často vybízejí k vyplnění osobních údajů, potvrzení přístupových hesel nebo poskytnutí přístupu do vašeho telefonu.
Pamatujte, že banky, úřady ani poskytovatelé doručovacích služeb po vás nikdy nebudou chtít osobní informace prostřednictvím SMS.
Pokud z odkazu v SMS nepoznáte, na jaké stránky vás navedou, neklikejte na něj.
Pravost SMS můžete ověřit u odesílatele. K tomu ale využijte kontakty z oficiálních zdrojů banky, úřadu, pošty atd. Ty v SMS mohou být opět zavádějící.
Pokud v návaznosti na popisované jednání přijdete o peníze na účtu, řešte vše obratem s bankou, která může v některých případech peníze ještě zachránit. Pokud je vám způsobena škoda, oznamte to také Policii ČR. Zdroj: Policie ČR