Vstoupily do domu s legendou o přeplatku pojistného šest tisíc s tím, že jí peníze vyplatí hned. Důvěřivá seniorka je pozvala dál a šla před nimi do obývacího pokoje pro čtyři tisíce, aby mohla vrátit na pětitisícovku.

Tento trik podvodnice záměrně použily, aby zjistily, kde má poškozená uložené peníze. Následně jedna z žen poškozenou zabavila a druhá z pokoje odcizila obálku s 20 tisíci. Staré paní podvodnice nic nedaly a ještě ji okradly.

Popis žen:

1. bílá pleť, věk asi 40 let, výška 170 cm, na sobě světlé šaty, světlé vlasy na ramena, měla v ruce desky s papíry, byla s poškozenou v kuchyni
2. snědá pleť, věk asi 50 let, výška 160 cm, na sobě sukni a tmavší svetr, černé vlasy na ramena, šla do obýváku pro obálku. Popis vozidla: auto žluté, možná žluto-zelené.

Auto mělo vyšší zadní část asi combi, odjelo směrem přes most do Starého Města pod Landštejnem.


Prvořadou prevencí proti vynalézavým zlodějům je především nutnost nevpouštět do obydlí cizí osoby a ani jim neumožnit volný přístup do domu. Zejména u starších, osamoceně žijících osob, je riziko okradení v současnosti stále vysoké. S vyrovnáním se s danou situací musí však pomáhat seniorům především blízcí příbuzní, ale i ostatní spoluobčané z jejich prostředí sehrávají v této problematice významnou roli.

Pozornost ke svému okolí a pomoc vhodnou formou, se jistě v dobrém každému časem vrátí. Jednou z nejdůležitějších forem pomoci je upozornění starších spoluobčanů na novodobé formy trestné činnosti, které je mohou ohrozit. Pak též včasné oznámení na linku 158 o výskytu podezřelých osob v jejich okolí. Když je navíc přidán popis osob, typ a registrační značka vozidla s místem jejich bezprostředního pohybu, může policie účinněji zasahovat i preventivně.