Rádoby značkové zboží za levno se nemusí vyplatit, podomní prodejce dokáže připravit o peníze i jinak. Výmluvy většinou zabírají.

„Bydlíme v domě s babičkou, ale máme každý svůj byt. Dřív jsme zamykali jen vchodové dveře, ale poslední tři měsíce raději zamykáme i byt. Máme obavy, aby babička někoho do domu nepustila. Podvodníci jsou vychytralí a mohli by prohledat celý dům,“ svěřila své obavy Alice Sochorová z Jindřichova Hradce.

V ulicích se podle okresní policejní mluvčí Věry Mžikové nyní pravděpodobně objeví více podomních prodejců ale i kapsářů.
„Jde o případy, kdy prodejci po domech prodávají levné věci za nehorázně vysoké ceny, nebo jindy drahé a značkové zboží za podezřele nízké a výhodné ceny. A tím napálí dost lidí,“ vysvětluje Mžiková.
Podle jejích dalších slov jde většinou jen o záminku, pod kterou se mohou vloudit do domu či bytu.

„Proto chceme apelovat hlavně na seniory, aby si dávali pozor. Je důležité, nikoho cizího nepouštět do bytu a nikomu nedůvěřovat. A když už někdo u dveří zazvoní a něco chce, je dobré se poradit se svými příbuznými nebo známými, volat jim telefonem, nebo sdělit, že raději počkáte, až se vrátí syn, dcera, manžel,“ radí Mžiková.

K dalším zásadám, které bohužel, jak ukazuje řada případů na Jindřichohradecku, starší lidé nedodržují, patří nenechávat doma větší hotovost. „Rozhodně ani nikomu cizímu nepůjčujeme peníze, byť by návštěvník mluvil sebevíc věrohodně,“ zdůrazňuje Mžiková.

O tom, že její varování není jen frází, hovoří například případ z Jindřichohradecka, kdy pachatelé navštívili poškozenou. Napovídali jí, že si od nich její syn objednal kamery, za které jim poškozená zaplatila 36 tisíc korun a za další kameru jim zaplatila 26 tisíc.

Později, když dvojice odešla, žena zjistila, že jí ještě v nestřeženém okamžiku pachatelé okradli o 28 tisíc.

Napálit se také nechali manželé z Jindřichova Hradce, kterým dvě neznámé podvodnice nabízely vyplacení příspěvku na léky. Manželé udělali strategickou chybu, neboť ženy pozvaly do kuchyně a po jejich odchodu zjistili, že byli okradeni o patnáct tisíc.

Lenka Novotná, Miroslava Dočekalová