Jak informovala policejní mluvčí Hana Millerová, na sociální síti facebook pod uživatelským jménem Jan Smazik kdosi inzeroval 19. února ve skupině "Sběratelský bazar, mince, starožitnosti, umění" prodej celkem tří kusů pěrirublových mincí za celkovou částku 7 500 korun.
"Na inzerát o prodeji zareagoval muž z Kunžaku. Jakmile neznámý pachatel od poškozeného obdržel na účet požadovanou částku, přestal s poškozeným komunikovat. Inzerované zboží mu nezaslal, ani poškozenému nevrátil byť jen část finanční hotovosti," popsala Hana Millerová. Případem se zabývají novobystřičtí policisté.

Dalším internetový podvod nyní prošetřují i dačičtí policisté. "Neznámý pachatel na internetových stránkách konkrétní společnosti v období od 12.února do 21. února nabízel k prodeji mobilní telefon Apple iPhone 5 s 16 GB Silver v hodnotě 5 190 korun. Na inzerát zareagovali nezávisle na sobě dva kupující, jeden z Dačic, druhý z Třebíčska. Poškození odeslali požadovanou částku na účet. Neznámý pachatel se obohatil o celkovou částku 10 380 korun a mobilní telefony doposud poškozeným nikdo nezaslal, peníze rovněž nevrátil a na zaslané emaily poškozených nikdo ze společnosti nereaguje," doplnila Hana Millerová.

Policisté doporučují:
Občané, než se rozhodnete pro koupi prostřednictvím internetového portálu, je dobré vyhledat časový úsek, po který je prodejce zaregistrován na příslušném inzertním portálu. Jestliže dojde ke stížnostem občanů na neseriózního inzerenta, tak správce portálu ukončí možnost obchodování danému prodejci.
Zároveň je vhodné nezasílat peníze předem, ale až na základě dobírky při převzetí požadované zásilky!

"Podvody páchané prostřednictvím internetu mají vzestupnou tendenci, jejich zadokumentování je velmi složité, rovněž tak je nelehký úkol policie, aby pachatele této trestné činnosti vypátrala a v rámci úkonů trestního řízení i obstarala důkazní materiál, který jej z jeho páchaných skutků usvědčí," dodala Hana Millerová.