Dvě slovensky mluvící ženy z paní v Jindřichově Hradci vylákaly 25 tisíc korun s tím, že potřebují hotovost na operaci svého kamaráda.

„Tvrdily jí, že mají jen eura, a ta jim v bance vymění až za dvě hodiny. A aby jim žena věřila, nechaly jí doma kabelku, ve které měly údajně velice důležité dokumenty. Samozřejmě již nepřišly a v kabelce nebylo nic,“ popsala pondělní případ okresní policejní mluvčí Věra Mžiková.

V tmavě hnědém autě kombi na ženy ještě čekal třetí komplic.
Podle popisu měla jedna žena být ve věku asi 35 let, v černém plášti a červeném klobouku na hlavě. Její společnice vypadala tak na 40 let, byla prostovlasá a měla nějaký plášť.

Navlas stejný případ se podle Mžikové stal v pondělí v Písku. „Zatím neznámý pachatel oslovil v pondělí odpoledne seniorku v Písku. Během hovoru získal důvěru stařenky a vylákal z ní 20 tisíc korun. Peníze si od seniorky půjčil na uhrazení údajné léčby svého slovenského kamaráda, ošetřovaného v písecké nemocnici. Stařence, pro získání její plné důvěry, předložil občanský průkaz,“ sdělil krajský policejní mluvčí Jiří Matzner.

Policisté zjistili, že občanský průkaz je neplatný, a také zjistili, že nemocnice neregistruje pacienta odpovídajícího použité legendě.

Policie: Nevěřte cizím lidem

Právě na důvěřivost seniorů řada podvodníků spoléhá. Vymyslí si nějakou pravděpodobnou legendu, která tak trochu hraje i na city, a pak dříve narozené bez milosti okradou.

„S cizími lidmi, byť ve většině případů výřečnými, by neměli ztrácet ostražitost, nevěřit žádné povídačce či legendě. Pokud je to možné, neměli by s cizím člověkem mluvit bez přítomnosti nějakého mladšího souseda či někoho z rodiny,“ radí seniorům Jiří Matzner.

Dobré rady seniorům:

- nedůvěřujte neznámým lidem, nikoho cizího nevpouštějte do svého domu
- nikdy hned neotvírejte dveře, nevíte-li kdo je za nimi
- od opravářů nebo pracovníků úřadů si nechejte předložit jejich služební průkaz, případně si
telefonicky ověřte na příslušném úřadu zda vyslali svého pracovníka k provedení oprav nebo služeb
- nepodléhejte lákavým nabídkám snadného zbohatnutí jako jsou výhodné výhry, loterie případné výhodným nabídkám spotřebního zboží, protože v naprosté většině těchto podomně nabízených výher jde o podvod nebo záminku dostat se do vašeho domu nebo bytu
- velmi často se objevují případy , že skupinka neznámých lidí zazvoní u vašich dveří a požadují například napít vody nebo si u vás v nouzi dojít na záchod, zatím co druhá část skupinky v nestřeženém okamžiku již prohledává váš dům

Zdroj: Policie ČR

Další varující případy najdete v souvisejích článcích.