Jeho úkolem bude: Mít dokonalý přehled o extremistické scéně v kraji. Na Vysočině jsou velmi aktivní neonacisté z Národního odporu. Někteří z nich loni vstoupili do Dělnické strany, která získala 1671 hlasů v krajských volbách.
„Tento tým bude v každodenním kontaktu s kriminalisty na všech územních odborech. Bude sbírat a analyzovat informace z toho prostředí a účinně proti extremismu zasahovat,“ řekl náměstek Krajského policejního ředitelství v Brně Josef Bačkovský.
Bačkovský, který se zřejmě stane novým ředitelem krajské správy na Vysočině, v úterý při setkání s novináři nastínil i další výhody krajské správy, která by měla v Jihlavě vzniknout 1. ledna 2010.
„Jsem přesvědčen, že správa začne plnohodnotně fungovat od ledna příštího roku. Asi od konce dubna by se mělo začít s přestavbou současného zázemí okresního ředitelství v Jihlavě. Náklady na stavbu činí asi 65 milionů korun,“ informoval Bačkovský. Zvýší se i počty policistů. V celém kraji by jich mělo být až 1400.
V Jihlavě se od příštího roku budou kromě běžné kriminality řešit i závažné trestné činy, jako například vraždy, které do teď vyšetřují kriminalisté z Brna.
Nově by měl vzniknout například vězeňsko-eskortní oddíl, speciální pořádková jednotka nebo krajské dopravní družstvo, které bude mít na starosti činnost v pěti okresech.
Na začátku letošního roku došlo k první historické změně, kdy okresy Pelhřimov a Havlíčkův Brod přešly pod jihomoravskou krajskou správu do Brna. Odtrhly se tak od správ v Hradci Králové a Českých Budějovicích.
Okresy se tak změnily na územní odbory, které mají i nové šéfy. V Jihlavě je to Miloš Trojánek a Miroslav Kovář, v Havlíčkově Brodě Pavel Nováček a Jaromír Štěpánek. Pelhřimov má ve vedení Tibora Fehera a Martina Vaněčeka. V Třebíči to pak jsou Pavel Suchánek a Petr Tomášek. Ve Žďáru nad Sázavou šéfují Oldřich Novák a Ivo Marec.