Během letošního roku podle policejního mluvčího Jiřího Matznera zaznamenávají kriminalisté zvýšený výskyt padělaných eurových bankovek převážně menších nominálních hodnot 5, 10, 20, 50 EUR. "Záchyt většího množství bankovek byl především na okrese České Budějovice, Český Krumlov a Prachatice," doplňuje Jiří Matzner.

Tyto takzvané barevné reprodukce bankovek jsou podle jeho slov zdařilými napodobeninami pravých bankovek měny EURO. "Barevné provedení a rozměry bankovek jsou shodné jako u pravých peněz, avšak postrádají jakékoliv ochranné prvky. Na padělcích jsou navíc oproti pravým penězům anglické nápisy MovieMoney a THIS IS NOT LEGAL TENDER, IT S USED FOR MOTION PROPS," uvádí Jiří Matzner.

Stejná sériová čísla bankovek

Na rubové straně bankovek jsou podle mluvčího policie u stejných nominálních hodnot vždy totožná sériová čísla. Konkrétně u bankovek 5 EURO, 10 EURO, 50 EURO – MB6666888880, u bankovek 20 EURO-MB66688880 a u bankovek 100 EURO –DB66688800000.

"Pachatelé padělky udávají do oběhu převážně u obchodníků při koupi zboží v menších prodejnách i supermarketech. Jakékoliv informace jsou v tomto případě pro policisty důležité, v případě záchytu padělané bankovky je také důležitá osoba toho, kdo bankovkou platí, ihned tedy volejte policii na lince 158," apeluje na obchodníky Jiří Matzner.