Prachatická policejní mluvčí Radka Sovová včera potvrdila, že se o tom právě rozhoduje na Okresním ředitelství Policie ČR v Prachaticích .


Porušil pravomoce


Případ šetřila Inspekce ministra vnitra a předala ho českobudějovickému státnímu zastupitelství. Státní zástupce zahájil trestní stíhání policisty pro porušení pravomoci veřejného činitele a vydírání, jeho dva komplicové jsou pak stíháni za vydírání ve spolupachatelství.
„Stíhaný policista je v současné době umístěn v policejní cele,“ potvrdila Radka Sovová.

Mluvčí Inspekce ministra vnitra Martina Lídlová uvedla, že jeho vinu prokázala vyšetřovací akce s krycím názvem Bobule.
Před dvěma lety měl policista jako člen organizované skupiny tří osob vylákat svou oběť do auta pod záminkou služebního jednání.
„Muže pak odvezli na odlehlé místo, kde z něj strhali oblečení a nechali ho stát na mrazu,“ řekla.
I přesto, že policista měl v době činu osobní volno, tvářil se jako pracující strážce zákona. Na pováženou je důvod činu policisty a dvou civilních kompliců.

Nelíbilo se jim triko muže, a tak ho několikrát fyzicky napadli. S útokem přestali, až když se muž za nošení firemního trika omluvil.
„Policista se akce osobně účastnil a při protiprávním jednání nezakročil,“ doplnila Lídlová, ale jeho další podrobnosti už pak odmítla upřesnit.
Nekalé činnosti kolegy, který na Obvodní oddělení do Volar dojížděl údajně z Prachatic, byly pro zbytek policejní služebny v šumavském městě překvapením.

„Vůbec jsem nevěděl, že se takový případ vyšetřuje. Nikdo z nás by to do něj neřekl, byl to bezproblémový policista. Nechápu to,“ komentoval situaci vedoucí Obvodního oddělení ve Volarech Pavel Bártík.

„Obrovsky mě to mrzí, neboť se snažíme budovat si jméno a takový případ nás v očích veřejnosti očerňuje.“
Stíhaný policista se měl trestných činů dopustit v lesích u Prachatic, což nikdo z policistů nechce komentovat.
V době zatčení byl v pracovní neschopnosti. Ve službě nebyl od poloviny srpna, kdy si vybíral řádnou dovolenou.