„Ve dnech 16. a 17. září zorganizovala cizinecká policie akci s názvem Pobyt, která byla zaměřená především na nelegální pobyt a migraci cizinců,“ vysvětluje mluvčí českobudějovické cizinecké policie Marie Russfellová. Akce se konala po celé České republice.
Úspěšné pátrání po hledaných osobách
„Českobudějovické ředitelství cizinecké policie do akce nasadilo ve 46 hlídkách 137 policistů. Ti zkontrolovali 1035 osob, z toho bylo 379 cizinců z třetích zemí.“
Policisté kontrolovali osoby na ubytovnách, nádražích, v místech s větší koncentrací osob a také na vybraných silničních tazích na území jižních Čech.
„V součinnosti s dopravními policisty prokázalo svoji totožnost celkem 268 osob ve 147 zkontrolovaných vozidlech,“ vypočítává dále Marie Russfellová.
„Policisté přitom odhalili dvě osoby, po kterých bylo vyhlášeno celostátní pátrání. V průběhu akce zjistily hlídky 25 přestupků.“
Za ně policisté uložili patnáct blokových pokut, které hříšníci zaplatili hned na místě.
Dalších deset v celkové hodnotě 18 700 korun na zaplacení teprve čeká.
„Při akci Pobyt jsme zjistili tři správní delikty podle zákona o pobytu cizinců,“ pokračuje dále Marie Russfellová.
„Jednalo se o porušení povinností na straně ubytovatelů. V jednom případě pak táborští policisté udělili cizinci správní vyhoštění na dobu šest měsíců. Zaměstnaná cizinka se při kontrole nemohla prokázat pracovním povolením vydaným Úřadem práce.“
Do akce policisté zapojili také vozidlo „Schengenbus“, které slouží pro ověřování pravosti dokladů.
„Kontrol se dále účastnili také příslušníci z oddělení služební kynologie,“ říká Marie Russfellová.
„Tito služební policejní psi jsou specialisté na vyhledávání drog, zbraní a také výbušnin.“
Kromě příslušníků jihočeské cizinecké a dopravní policie při kontrole také pomáhali členové Hasičského záchranného sboru Jihočeského kraje.
Kontrolní akce Pobyt se zúčastnili také zástupci České obchodní inspekce a úřadu práce.
Bezpečný azyl v charitní poradně
Cizincům a migrantům v kraji dlouhodobě pomáhají pracovníci českobudějovické Poradny pro uprchlíky a migranty Diecézní charity České Budějovice.
„Policejní akce Pobyt se nás ale netýkala a žádné kontroly k nám do poradny za cizinci nepřišli,“ říká vedoucí poradny Jana Nováková.
Klienti z různých zemí, nejčastěji na východ od českých hranic se Slovenskem, se prý žádného policejního dohledu nad charitní sociální prací obávat nemusejí.
V minulých letech českobudějovická Diecézní charita s cizineckou policií spolupracovala při pomoci nelegálním migrantům, zadrženým při přechodu hranic.
Na hranicích s Rakouskem a Německem existovaly malé humanitární skládky, ve kterých byly trvanlivé potraviny a hygienické potřeby.
„Přes hranice už ale nechodí tolik uprchlíků jako dříve,“ dodává Jana Nováková s tím, že skládky proto nemají využití.