Jak již Deník informoval, útočníci, kteří po sobě zanechali podpis radikální skupiny ALF, která mimo jiné bojuje za práva zvířat, vnikli na začátku srpna na farmu a postříkali norky v klecích růžovou barvou. „Nejspíše se záměrem znemožnit průmyslové využití jejich kožichů. Ke dni kontroly však patrně v důsledku stresu způsobeného sprejovým útokem uhynulo jedenáct chovných jedinců, o dva dny později pak další dva norci," popsal Pavel Pejchal.
Zvířata, která sprej zasáhl do očí, podle jeho slov vykazovala poruchy zraku, výtok z očí a slepená oční víčka, jinak však byla vitální. Státní veterinární správa v souvislosti s tímto případem zdůrazňuje, že takovým způsobem rozhodně bojovat za práva zvířat nelze. „Je zcela nepřípustné řešit osobní přesvědčení o tom, že nějaký chovatel týrá zvířata, útoky na chov a naopak tím chované jedince týrat," doplnil Pavel Pejchal.
Majitel kožešinové farmy David Vojtíšek na adresu útočníků říká, že lidé, kteří takhle chtějí chránit zvířata, je vlastně tímto týrají. Na farmě představovala nemalá investice rekonstrukci technologií, aby splňovala nejpřísnější jak české, tak i unijní normy a předpisy.
„Růžovým sprejem bylo postříkáno kolem 1200 norků," říká chovatel.
Útokem na norčí farmu ve Velkém Ratmírově se zabývají také jindřichohradečtí kriminalisté, kteří podle policejní mluvčí Hany Millerové případ šetří jako poškození cizí věci.
Již vloni v létě farmu ve Velkém Ratmírově „navštívili" neznámí útočníci. Tehdy však podle majitele Davida Vojtíška způsobili pouze materiální škody na zařízení a technice. Nyní se však obrátili proti zvířatům, které vlastně chtějí chránit.
Rovněž další kožešinové farmy v Čechách se stávají terčem útoků neznámých zastánců zvířat.
Například v Dolní Cerekvi na Jihlavsku dvakrát za sebou někdo vypustil norky do volné přírody. Pravděpodobně za tím stála skupina lidí, která bojuje proti klecovému chovu kožešinových zvířat, ale podle chovatelé je toto nejhorší způsob boje, jaký si mohou vybrat.