Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pravicová scéna je v regionu více vidět

Jindřichův Hradec/ROZHOVOR/ – Jindřichohradecko nepatří mezi regiony, kde by extremismus nějak výrazně kvetl. Přesto je obezřetnost na místě.

21.12.2009
SDÍLEJ:

Výstroj „těžkooděnců“ si často na vlastní kůži mohou vyzkoušet i děti na letních táborech, kde policisté dělají ukázky. Snímkem se vracíme k letnímu táboru v Číměři. Foto: Polciie ČR

„Je mnoho moderních prostředků, se kterými extremisté disponují. Pro mládež je nebezpečná hlavně neznalost, nebo malá znalost dějin,“ říká v rozhovoru jindřichohradecký kriminalista Lukáš Dohnal, jehož jednou ze specializací je právě boj s extremismem.

Mnozí lidé si pod názvem extremismus představují především nějaké silně vyhraněné hnutí sympatizující například s fašismem. Co všechno v rámci extremismu policie sleduje?
Samozřejmě, že slovo extremismus již samo o sobě předurčuje, že se jedná o něco krajně radikálního či výstředního. Obecně lze říci, že se vyznačuje svojí neochotou ke kompromisům, nepřijatelností pro společnost či vládnoucí režim. Většinou se snaží o protisystémové změny. Policie dělí extremismus do tří základních skupin, a to pravicový, levicový a náboženský extremismus (fundamentalismus). Každá skupina má své charakteristické a specifické cíle vyznačující se pro tyto směry. Další samostatnou skupinou, která ovšem nemá žádné zásadní ideologie, je dnes stálé rozvíjející se divácké násilí, zpravidla spojené s nějakým sportovním utkáním.

Jindřichohradecko patří k relativně klidnějším regionům, které z projevů extremismu se u nás vyskytují?
Jindřichohradecko skutečně patří mezi klidnější regiony, kde se zásadní projevy extremismu moc nevyskytují. To je dáno také tím, že Hradec není významným městem z pohledu propagace extremismu. To znamená, že zde nemáme velké zastoupení menšin a nejsou s nimi žádné mimořádné problémy. Extremisté potřebují k propagaci svých cílů ovečky, které získávají právě v regionech, kde je nějaký problém, který nahrává jejich programu. Díky tomu oslovují občany, kterým nabízí řešení.

Možná dalším důvodem relativního klidu v Jindřichově Hradci je i preventivní činnost. V tomto směru se konají různé přednášky a besedy.
Pravdou ovšem je, že představitelé extremismu se i u nás samozřejmě vyskytují. Největší zastoupení zde mají „pravičáci a levičáci“. Tito sice nejsou viditelně aktivní přímo zde, ale v případě konání nějaké jejich akce se aktivizují a vyjedou za místem dění. Jejich počet v našem územním odboru není zas tolik znepokojující. Jak jsem uvedl, nemají zde živnou půdu.

Jak se takový extremista pozná a jak se projevuje?
Pokud bych se měl vyjádřit přímo k jejich projevu, tak to spočívá v podstatě ve vylepování letáků a podobně. V dnešní době si tito lidé dávají pozor na to, co dělají, své názory a postoje již tak viditelně nešíří. Chtějí se více přiblížit k dnešní mládeži, jako například oblečením. Dnes už třeba skin není oblečen do klasické uniformy co známe, ale oblékají se do značkových a líbivějších věcí. Extremisté spíše využívají anonymity při velkých shromážděních a jednotlivě, nebo v malých skupinách si dávají větší pozor.

A náboženští fanatici v regionu jsou?
Náboženský extremismus, mezi který se řadí i sekty, v našem územním odboru není rozšířen. V současné době mi není známa žádná sekta, která by zde působila. V minulosti zde ale takové pokusy byly.

Co tedy nejvíce převažuje?
Domnívám se, že pravicová a levicová scéna je na stejné úrovni, pravičáci jsou možná více vidět, mají vyšší cíle. Chtějí se infiltrovat do politiky a státních institucí, což je činní velmi nebezpečné, ovšem nelze říci, že levicový, nebo náboženský extremismus je méně závažný. Krajní levice má pochopitelně rovněž zájem proniknout do politiky, ale řekl bych, že sled posledních událostí více v tomto směru nahrává pravici.

Hovořil jste i o různých sportovních utkáních, co všechno policie zajišťuje a kdo to pak platí?
Dříve policie zajišťovala pořádek přímo na stadionech společně s pořadateli, ovšem toto se změnilo. V dnešní době policie zasahuje až na žádost organizátora sportovní akce, tedy po předchozím marném pokusu o pořádek ze strany pořadatelů. Tento zásah by pak měl uhradit organizátor akce.

Co se týče doprovodu fanoušků a ochrany veřejného pořádku mimo stadion, to má na starosti policie a tuto činnost si platí ze svých peněz, ačkoli působí v souvislosti s pořádáním konkrétní sportovní akce.

V této věci mi nepřísluší hodnotit, který systém byl lepší. Je pravdou, že dříve organizátoři akce spoléhali na policii, kterou nemuseli platit, a tak mohli například podcenit svou pořadatelskou službu.

Máme v regionu také nějaké notoricky známé extremisty a v jakém oboru?
Jistě, v regionu máme známé představitele extremistů. Jsou to pro nás již okoukané tváře, které se pravidelně účastní různých akcí v jiných městech. Někteří jsou více, někteří méně aktivní. Policie se snaží zdokumentovat celou škálu extremistů, i těch méně aktivních. Konkrétní jména však nemůžu zveřejnit.

Co je z vašeho pohledu pro společnost nejvíce nebezpečné a k čemu může mládež nejčastěji sklouznout?
Řekl bych, že společnost je nebezpečná sama sobě a ani o tom neví. Vždyť z minulosti známe mocenské představitele, kteří společnost dokázali přesvědčit ve své ničivé cíle. K tomu stačila jen správná doba (krize, nezaměstnanost…) a lid se dokázal zcela změnit. Dnes si leckdo řekne, že taková věc se nemůže v dnešní době stát, ale to není pravda. Vždy vše začínalo malou a schopnou skupinkou lidí, kteří postupně přesvědčili ve své cíle většinu národa - viz fašismus, komunismus. V tomto směru je nebezpečná lstivost a snaha o prostupování do státních organizací. Masu lidí mohou oslovit pomocí internetu, který je mnohdy anonymní, což ho činí ještě nebezpečnějším. Je mnoho moderních prostředků, s kterými extremisté disponují. Pro mládež je tedy nebezpečná neznalost, nebo malá znalost dějin. Náchylní k různým hnutím mohou být lidé například neúspěšní, snažící se zviditelnit, lidé ovlivněni jinou silnou osobností, cítící se ohroženi situací okolí, nebo náboženstvím.

Kolik trestných činů na Jindřichohradecku za loňský rok, případně za letošek, byl spáchán pod hlavičkou extremismu?
V Jindřichově Hradci nebyl za rok 2008 ani 2009 spáchán žádný trestný čin související s extremismem, vyjma sprejerství, které spadá pod linii extremismu, ale samozřejmě jako extremistická skupina hodnocena není.

Policisté z Jindřichohradecka zasahují i v jiných regionech. Kolik lidí má takzvaná pořádková jednotka a jaký zásah byl v posledních letech nezajímavější a třeba i nejtěžší?
Ano, policisté z pořádkové jednotky mohou být v případě nutnosti nasazení v celé republice. Jsou to policisté zařazení na jednotlivých obvodních odděleních, kteří mají navíc tuto náročnou činnost. Celkem z územního odboru Jindřichův Hradec působí v pořádkové jednotce 21 policistů. Jejich činnost není velmi náročná jen fyzicky, ale také po psychické stránce.

Otázku bych nepokládal z pohledu zajímavosti zákroku, ale obtížnosti. Každý zákrok je těžký, některý méně, jiný více. Záleží na mnoha faktorech. Vůbec nejtěžší to měli při zasedání měnového fondu a Nato v Praze. Nejčastěji zasahují při sportovních utkání v Českých Budějovicích, nebo jsou v záloze při mítincích politických stran, při kterých je pravděpodobnost narušení veřejného pořádku.

Autor: Lenka Novotná

21.12.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Třeboňské lázně. Ilustrační foto.

Co ve středu s volným časem?

1. A z 2. základní školy v Jindřichově Hradci.

Představujeme prvňáčky z 2. základní školy v Jindřichově Hradci

Na Hradecku ve středu zavřou tři čtvrtiny praktických lékařů

Jindřichův Hradec /ANKETA/ - Ve středu bude stávkovat většina praktických lékařů. I na Jindřichohradecku.

Hasiči viseli na lanech, cvičili evakuaci

Husinecká přehrada - Řidiče projíždějící včera dopoledne po hrázi Husinecké přehrady zarazil pohyb hasičů.

Vyšší Brod zažil léto, ve středu rozhodnou o teplotě mlhy

Jižní Čechy - Úterý na Hedviku (Svatá Hedvika pole zamyká a medu do řepy zamíchá) opět přepisovalo teplotní rekordy.

Hradecké orientační běžkyně mají stříbro z mistrovství republiky

Moravský Karlov - Skvělého úspěchu dosáhly na mistrovství České republiky štafet a družstev dorostenky jindřichohradeckého Spolku orientačních sportů, které vybojovaly stříbrné medaile.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení