Podle obžaloby nezaměstnaný Sklenář bodal ženu opakovaně nožem s délkou čepele 14 cm do krku, do hrudi, bederní krajiny. Když nůž zlomil, vzal z kuchyňské linky druhý a ještě nejméně dvakrát ženu bodl.

Poškozená zraněním podlehla. Zemřela vykrvácením. Mimo jiné měla na krku čtyři řezné rány vzniklé tažením nože. Další pronikly do dutiny hrudní a břišní. Útoku se žena bránila i pokusy o uchopení čepele zraňujícího nástroje.

Tragicky se tak uzavřel asi tříletý poměr obou aktérů. Začal seznámením se na ubytovně, voděním se za ruku, společným bydlením, osvojením jednoho z dětí mladé ženy z minulého vztahu, početím společné dcery. A končil hádkami a dluhy narůstajícími po ztrátě zaměstnání Romana Sklenáře. Řešili je mimo jiné tím, že děti umístili na čas do dětského domova, než něco poplatí . . .

Neshody také s žárlivými výstupy vedly k odstěhování se poškozené s dětmi k sestře. Na konec přišlo to nejhorší, vražda.

Chtěl vidět dceru?

Obžalovaný v úterý před soudem odkázal na výpověď z přípravného řízení.

Vyprávěl, že onen den šel družce předat peníze na děti. A taky se prý pokusit rozumně se s ní domluvit na jejich „půjčování“.

Když mu zopakovala, že má „utrum“, poprosil ji prý, aby mu alespoň ukázala společnou dcerku, kterou přes tři týdny neviděl. Když odmítla, chtěl se na ni jít podívat sám. Družka prý začala „hysterčit“, aby vypadl, že zavolá policii.

„V tu chvíli to ve mně bouchlo, sáhl jsem do šosu pro nůž a asi třikrát jsem ji bodl,“ uvedl Sklenář v přípravném řízení. Nůž s sebou údajně nosil asi měsíc, protože mu prý družčini příbuzní vyhrožovali. Slyšel křičet děti, ale neviděl je. Nůž zahodil. Nepamatuje se, že by jej zlomil. Jeden z užitých nožů měl vroubkované ostří.

Registroval ještě, že zraněná vyběhla na chodbu za ním a volala o pomoc. Vrátil se na ubytovnu, snědl hrst prášků a pak zavolal známému policistovi.

„Velmi lituji, že jsem svým dětem vzal mámu, která i pro mne byla vším,“ řekl na policii.

Soud v úterý četl řadu svědeckých výpovědí. Týkaly se hlavně problémů společného života vraha a jeho oběti. Opakovaně bylo například zjišťováno, zda obviněný hrozil, že družku zabije. Svědkové zmiňovali jeho vyjádření, že jí ještě ukáže, co je zač, že jí to neprojde, ale také slova, že ji sejme, že ji udělá. To Sklenář opakovaně popíral.

První svědky soud také vyslechl sám. Vypovídali i k okolnostem kritického dne. Tak sestra poškozené řekla, že toho rána kolem čtvrt na devět s manželem viděli Sklenáře postávat před domem. Řekl jim, že nese družce peníze.Pro jistotu se zakrátko vrátila a našla Sklenáře na chodbě. Přivolaný manžel ho pak vyhodil a oni odešli také. Když se vrátila, před domem už byla sanitka. V bytě našla děti . . .

Bylo tam červeno. . .

Hrůzný zážitek čtyřleté dcerky poškozené a její stejně staré sestřenice se později pokusila odbourat psychoterapeutka. Děti jí vyprávěly, jak byl křik, jak potom tatínek do maminky bodal a jak tam bylo červeno . . .

Odpoledne soud mimo jiné přečetl dopis obžalovaného, předaný v začátku hlavního líčení. Přiznává, že šel do bytu s úmyslem zabít družku i sebe. I podle znalce psychologa byl jeho čin plánovaný, o čemž svědčí i zmíněná výměna nože během útoku. Obžalovaný prý nezvládl odtržení od partnerky, na niž byl citově silně vázán. Samotná akce ale možná proběhla jinak, než plánoval. Brutalita provedení svědčí o tom, že útočil v afektu…

Hlavní líčení pokračuje.