Přívlastek nej má jak z hlediska geografického, demografického, tak i z pohledu zpracovávání trestné činnosti a ostatní agendy. Přejezd z jednoho konce teritoria na druhý v nejdelší vzdálenosti, což je od obce Doňov po okraj obce Vodná (ÚO Pelhřimov) lze za dobrých povětrnostních podmínek uskutečnit za asi 40 minut.

V současné době zde slouží celkem 38 policistů, a to pod vedením nadporučíka Stanislava Neugebauera.

Na postech jeho zástupců jsou npor. Miloslav Fohl a Jitka Fučíková. Obvodní oddělení spravuje podle Neugebauera převážně zemědělskou oblast s větším množstvím malých obcí. Jde o poměrně rozsáhlé území, leč méně lidnaté.

„Z toho vyplývá i spektrum převažující trestné činnosti, tedy trestné činnosti majetkového charakteru. Závažných trestných činů máme méně,“ uvedl vedoucí oddělení.

Policisté denně řeší případy zejména na úsecích trestního a přestupkového řízení a ochrany veřejného pořádku. V tomto směru i úzce spolupracují s jindřichohradeckou městskou policií. Plní ale úkoly i v oblasti dopravy.

V loňském roce policisté na teritoriu obvodního oddělení Jindřichův Hradec zadokumentovali celkem 681 trestných činů, což je ve srovnání s rokem 2008 o 102 trestných činů méně.

Mezi úspěšně vyřešené patří například červencové vloupání do rekreační chalupy u Deštné. Dva pachatelé zde vyrazili vstupní dveře a vnikli do obytné části rekonstruované chalupy. Prohledali ji a odcizili tři žulové desky, jednu mramorovou a keramická umyvadla. Odnesli si i úhlovou brusku. Na odcizených věcech způsobili škodu za 22 tisíc korun, ale daleko větší škoda vznikla poničením věcí. Ta je odhadovaná na 175 tisíc.

„Precizní prací služby kriminální policie a pod tíhou důkazů byli pachatelé usvědčeni. Policisté tak mohli majitelku rekreačního objektu, známou českou herečku z Prahy, informovat o tom, že vykutálení zlodějíčci byli vydáni do pomyslných rukou spravedlnosti,“ přiblížila jindřichohradecká policejní mluvčí Hana Millerová.

Série vloupání

Pro Jindřichohradecko jsou vůbec typická vloupání do rekreačních objektů.

Například od loňského léta až do října policisté z obvodního oddělení Jindřichův Hradec a Studené zadokumentovali také osm případů vloupání zejména do rekreačních chat a chalup, ale i do jednoho hotelu v Jindřichově Hradci. „Pachatelé vždy za užití násilí vnikli dovnitř, vše prohledali a odcizili, co jim přišlo pod ruku. Zmizely nejen potraviny a alkoholické nápoje, ale i jízdní kola či měděné trubky, zkrátka vše, co šlo sníst či zpeněžit,“ popsala šňůru vloupaček Millerová. Série případů dlouho zaměstnávala policisty z kriminální služby v Jindřichově Hradci. Ale v listopadu spadla klec a byli dopadeni dva bratři ze Studenska, kteří se pod tíhou důkazů ke svým činům doznali.

„Oba výtečníci nebyli ve svém oboru žádní nováčci, neboť byli již dříve stíháni za majetkovou trestnou činnost. Komisař služby kriminální policie a vyšetřování vypracoval usnesení o zahájení trestního stíhání obou pachatelů. Rovněž podal návrh na jejich vzetí do vazby, což i Okresní soud v Jindřichově Hradci potvrdil. V prosinci spisový materiál s potřebnými důkazy uzavřel a podal návrh na podání obžaloby na Okresní státní zastupitelství a okresní soud již vynesl rozsudek,“ pokračovala mluvčí.

Bratři nějaký čas pobudou za zamřížovaným oknem, neboť oba byli odsouzeni k nepodmíněnému trestu. První z nich vyfasoval trest 20 měsíců a druhý 26 měsíců odnětí svobody.

Soud jim rovněž uložil, aby celkovou škodu v řádech desetitisíců poškozeným uhradili.

Statistika trestných činů na území OO J. Hradec