Základna kynologů, tedy psinec, se nachází na výpadovce z Jindřichova Hradce na Novou Bystřici, již v katastru obce Dolní Pěna.
„V loňském roce doznala skupina značné personální obměny mezi psovody a rovněž u služebních psů. V současné době skupinu tvoří čtyři psovodi,“ sdělil na úvod vedoucí skupiny Ladislav Košler.

Úspěšný Oliver

Pokračoval v tom smyslu, že mezi služebními psy v Jindřichově Hradci je zařazen také vítěz posledních dvou ročníků krajského přeboru psovodů a služebních psů Policie ČR celočerný Oliver.

Do konce dubna zde působil také služební pes Aras, který byl rovněž několikanásobným vítězem uvedeného přeboru. Oba psi byli také zařazeni v reprezentačním družstvu krajského ředitelství policie pro mistrovství Policie ČR: Aras v letech 2004 až 2007, kdy v roce 2005 se umístil v kategorii psů pátracích na třetím místě. Oliver byl v družstvu zařazen v kategorii psů pátracích v letech 2007 a 2009.

Psovodi jsou součástí výjezdové skupiny a působí na území celého okresu. Dále vykonávají hlídkovou a preventivní činnost, což znamená kontroly chatových oblastí, ukázky výcviku služebních psů a podobně.

Čich psa

V policejní službě se ve velké míře využívá čichová schopnost psů, kteří se stávají pomocníky v řešení mnoha případů. Například v Dačicích na autobusovém nádraží se někdo vloupal do kiosku.

„Služební pes byl u napadeného objektu navedený k vyhledání a sledování pachové stopy. Sledoval ji přes autobusové nádraží ve směru k řece Dyji. Na konci stopy byl zadržen pachatel i s věcmi pocházejícími z vloupání,“ popsal jedeno z úspěšných nasazení služebního psa Košler.

Hledání ztracených

Nemusí ale jít vždy o nějakého zločince. Dobrý konec měla třeba pátrací akce u Studené, kdy psovod vypátral pohřešovanou osobu.
Na začátek roku je datovaná pátrací akce v Třeboni, kdy byla hledaná dívka ohrožená na životě. I zde byl podle Košnera policejní psovod úspěšný a pohřešované se dostalo první pomoci a následného ošetření včas.

Po stopě zloděje

„Zajímavý případ se stal na území sousedního okresu v Kamenici nad Lipou, kdy v noci došlo k vloupání do rodinného domu a pachatele majitel přistihl. Zloděj ho však začal ohrožovat železnou tyčí a pak se dal na útěk. Policisté z oddělení v Kamenici nad Lipou přes operační středisko v Jindřichově Hradci požádali o vyslání psovoda,“ začal vyprávět Košler. Pes stopu sledoval na autobusové nádraží, kde označil věci pocházející z napadeného domu a rovněž zde označil pracovní rukavice. Zde ale byla práce psa ukončena kvůli další oznámené krádeži peněženky z pekařského auta nedaleko od místa nálezu zmíněných věcí.

„Řidič udal směr útěku pachatele a jeho popis. Pes byl opětovně použitý k vyhledání a sledování pachové stopy sídlištěm, kdy stopa byla ukončena u jednoho z panelových domů. Následovalo prohledávání křovisek v okolí domu a celého sídliště. Mezitím byl oznámen další trestný čin, kdy pachatel vnikl do bytu, ve kterém byla samotná žena s dítětem,“ pokračuje Košler a doplňuje, že do bytu zloděj vlezl přes balkony koupelnovým okénkem. Majitelka ho nachytala, když odpojoval video.

„Pachatel proti ženě použil slzný sprej a při útěku z bytu ještě odcizil bundu a boty. Bunda pak byla nalezena před domem. Služební pes si z ní načichal pach a stopu sledoval sídlištěm ve směru k dalšímu panelovému domu. Mezitím přišlo další oznámení o neznámém muži, který se ukrývá na balkoně,“ vzpomíná na dramatický zásah Košler.
Práce psa byla opět přerušena a po zajištění okolí domu policisté vešli dovnitř a pachatele při pokusu o útěk společně s psovodem zadrželi.
Co se týče mimoslužebních činností, tak i většinu volného času psovodi věnují výcviku psů v civilních kynologických klubech.

Petr Lukačovič dále ve svém volném čase aktivně pracuje ve Sboru dobrovolných hasičů ve Stáži nad Nežárkou, kde vede družstvo mladých hasičů, které připravuje na soutěže, s nímž postoupil do krajského kola. Za tuto záslužnou činnost mu byla udělena medaile za zásluhy o výchovu mládeže.


Dva z psovodů mají uděleny Janského plakety za dobrovolné dárcovství krve.