Původním povoláním je strojní inženýr, ale profesi se nikdy nevěnoval a již sedmnáct let pracuje u policie.

V roce 1992 nastoupil v Jindřichově Hradci jako vyšetřovatel, v letech 1996 až 1997 byl na výpomoc převelen na krajský úřad vyšetřování, aby se poté vrátil do Jindřichova Hradce. Od ledna 2002 působil jako vedoucí hospodářské kriminálky.

Co vás vlastně přivedlo k policii?
Chtěj jsem zůstat v regionu, ale v letech, kdy jsem absolvoval vysokou školu, tak o strojní inženýry přestal být zájem. Tak jsme musel hledat uplatnění jinde. A na úřadu práce mě zaujala nabídka na vyšetřovatele. Zkusil jsem to a už jsem zůstal.

A nelitoval jste někdy?
Vůbec ne. Byla to pro mě velká škola života. Měl jsem štěstí na bezvadné starší kolegy, od kterých jsem se hodně naučil. A motivačním stimulem byl můj kamarád, se kterým jsme začínali ve stejnou dobu.

Nyní jste na postu vedoucího územního odboru kriminální služby, očekáváte také pomyslných sto dní hájení jako politici, nebo začnete hned naplno a co vás ve funkci čeká ze všeho nejdřív?
Na 100 dnů hájení se skutečně u nás nehraje. Jsem jako hozený do studené vody a musím plavat. Mám výhodu, že jsem nastoupil ne do stojícího, ale dobře rozjetého vlaku. Díky všem kolegům policie v Jindřichově Hradci dobře funguje. Léta jsem se na její práci podílel, takže mi místní znalost bude hodně pomáhat. Přesto prvních pár dní a týdnů budu ještě sbírat nové zkušenosti. Musím si udělat svůj systém a seznámit se s věcmi, které jsem doposud ke své práci nepotřeboval.

Hlavním velmi důležitým úkolem bude stabilizovat kádr lidí, který se za poslední dva roky obměnil a omladil. To je problém policie jako takové a lidé musejí nabrat zkušenosti. A policista musí být odborně zdatný, jelikož pachatelé jsou stále vynalézavější. To znamená stále na sobě pracovat.

Máte nějaký svůj osobní úkol či cíl, který jste si na novém postu dal?
Myslím, že v Jindřichově Hradci kriminální služba funguje a mým cílem je udržet kvalitu práce, která tu byla nastavena. A tam, kde nás nějak bota tlačí, protože problémy jsou všude, tak se je pokusit odstranit. Jak jsem již zmínil, jednou z oblastí, je personální stabilizace, aby mladší kolegové co nejdříve nasbírali zkušenosti. Musí na sobě pracovat a profesně vyzrát. A s týmem nejbližších spolupracovníků, jako jsou vrchní komisař územního odboru služby kriminální policie a vyšetřování Bohumír Dovalil a dále vedoucí oddělení obecné a hospodářské kriminální služby a ostatní starší a zkušenější kolegové z řad kriminalistů a vyšetřovatelů, to zvládneme.

A pak bych se rád zaměřil na to, aby se trestná činnost přestala pachatelům vyplácet. V praxi to znamená, abychom se více zaměřili na zajišťování výnosů z jejich činnosti. Tedy zajistit majetek, který si z trestné činnosti pořídili. Je to sice časově a personálně náročný úkol a situace se nezmění ze dne na den, ale je to podle mého názoru směr.

Vzpomenete na nějaký zajímavý případ z vašeho bývalého působiště u hospodářské kriminálky?
Obecně, každý případ, který nám přináší novou zkušenost a posunuje nás dál, je pro nás zajímavý. Těžko najít nejzajímavější.

Jaké trestné činy z oblasti hospodářské kriminality, kde jste působil, v poslední době převažují?
Řekl bych, že stále na stejné úrovni se drží podvody, zpronevěry a takzvané konkurzní delikty. V poslední době s rozmachem internetu přibývá trestných činů spojených s nelegálním šířením software nebo chráněnými autorskými právy. A přibývá i podvodů přes internetové prodeje a aukce. Těch jsme letos zaznamenali již několik. Je větší internetová gramotnost a pachatelé využívají i anonymity internetu.

Když se ohlédnete zpět, jak se podle vás změnila kriminalita na Jindřichohradecku?
V poslední době zaznamenáváme nárůst případů okrádání seniorů. Podvodníci si vynutí vstup do bytu, zabaví oběť a následně okradou.
Máme i na Jindřichohradecku nárůst toxikomanie, na kterou se nabaluje i majetková trestná činnost.

A lze vysledovat i zvyšující se počet mladistvých pachatelů. Zhruba před třemi lety vzrostla i násilná trestná činnost a od té doby se drží přibližně na stejné úrovni. I když nutno podotknout, že z pohledu České republiky Jindřichohradecko v této oblasti není tak zatížené.

Co byste na závěr popřál vašim podřízeným a občanům Jindřichohradecka?
V každém případě zdraví, ale to bez štěstí nestačí. Aby kolem sebe měli blízké a přátele, kteří jim v těžkých chvílích pomohou. A nám všem v regionu, aby byl bezpečný. Aby slušní občané nemuseli mít strach o své zdraví a majetek. A naopak ti druzí, aby neměli klidné spaní. Aby slušní lidé mohli policii chápat jako partnera a oporu.