Ačkoli za nedovolené podání opiátů odešla od soudu pouze s devítiměsíční podmínkou a zákazem činnosti na dva roky v povolání s přístupem k lékům, spokojená s rozsudkem nebyla.

V červnu roku 2008 se lékem Sevredol rozhodla Iva Kondýsková pomoci pacientce, která byla těžce nemocná a trpěla nesnesitelnými bolestmi. Dle výpovědí pacientku bolel i pouhý dotyk na jejím těle. Odsouzená se tak odhodlala k činu nerespektovat a nepodat naordinované tišící léky, které zjevně nezabíraly. Sama pak pacientce pro zmírnění utrpení podala lék Sevredol z řady opiátů. Lék se používá k utlumení velkých bolestí. Podléhá však přísné kontrole a lze jej získat pouze na zvláštní lékařský předpis.

„Dotyčná měla obrovské bolesti. Zkoušela jsem tehdy kontaktovat ošetřující lékařku, ta měla dovolenou. Jiné lékaře ani záchranku jsme nevolali, neboť si to její rodina nepřála. Nechtěli, aby zůstala v nemocnici,“ uvedla před jihlavským soudem Kondýsková.

Podané léky si uschovala od poslední nemocné pacientky, o kterou pečovala v dřívější době. Na případ neoprávněného podání léku upozornila praktická lékařka nemocné ženy, ta také podala trestní oznámení.

Kondýsková se před soudem doznala a zároveň projevila lítost nad svým jednáním. Uvedla, že podání léku učinila vědomě trpící pacientce. „Věděla jsem, že nemohu bez domluvy s ošetřující lékařem lék podat. Jednala jsem zkratovitě, chtěla jsem rychle ženě ulevit od bolesti. Mrzí mě to, již bych to neudělala,“ sdělila při soudním řízení.

Soudce chápal obžalovanou

Minimální hranici uděleného trestu odůvodnil soudce zejména tím, že se obžalovaná plně doznala a svého činu lituje. Ačkoli připustil její pohnutky ke spáchání tohoto činu, vyslal tak dle svých slov jasný signál do společnosti, a to že nelze podávat opiáty a podobné druhy léků nekontrolovaně. Rozhodnutí soudce Chalupy je tak třeba chápat i jako společensky preventivní. Kondýsková si přesto zákonnou lhůtu pro odvolání ponechala.

Jak jednoduché může být podlehnutí trpícím osobám, sdělily pečovatelky z hospiců v našem kraji. Případy, že po nich pacienti žádají silné tišící léky, které by jim pomohly od bolestí, nejsou totiž vůbec ojedinělé.

„Často po nás chtějí tyto léky i příbuzní či blízcí pacienta, neboť je pro ně nesnesitelný pohled, jak dotyční bolestmi trpí. Nasadit lék však nemůžeme, i když bychom mnohdy rády. To ale spadá pouze do pravomoci ošetřujícího lékaře. Paní Ivu Kondýskovou celkem litujeme, určitě to nemyslela zle, ba naopak,“ shodly se pečovatelky, které si nepřály vzhledem k aktuálnosti případu uveřejnit svá jména.