V minulém školním roce dítě podle policejní mluvčí Hany Millerové v základní škole zameškalo celkem 327 hodin, z toho 62 jich bylo neomluvených. Poté od letošního září do poloviny října mělo zameškaných celkem 105 hodin a všechny byly omluvené.
„Do třetí školy v Dačicích nezletilé dítě nenastoupilo po domluveném přestupu rodičů vůbec, takže do 8. prosince, kdy se případ začal řešit, už dítě nasbíralo 186 hodin, přičemž jsou všechny neomluvené," uvedla Hana Millerová. Případ se dostal do obrátek díky rychlé reakci školy.
„Na základě podnětu Městského úřadu Dačice se policisté začali případem ohrožování výchovy dítěte zabývat. Oba rodiče již převzali sdělení podezření z přečinu," doplnila Hana Millerová. A jak říká zákon, oba rodiče, byť i z nedbalosti, ohrozili rozumový, citový a mravní vývoj svého nezletilého dítěte tím, že mu umožnili vést zahálčivý způsob života.
Vedle hrozby dvou let vězení může být v takových případech i účinná sankce v podobě odebrání dávek hmotné nouze, pokud jsou rodiče vedeni u úřadu práce.
V praxi podněty většinou vychází podle vedoucí dačického sociálního odboru Věry Janákové přímo ze škol: „Když zjistí neomluvené absence, jednají s rodiči a kontaktují naši kurátorku pro mládež, která si rodiče pozve a vysvětluje jim, proč musí děti posílat do školy, neboť základní školní docházka je povinná. Ptá se i dítěte, proč do školy nechodí."