„Po nehodě z místa odešel a oznámil krádež vozidla. Policisté případ prošetřili a zjistili, že krádež byla zinscenovaná. Nadýchal nejméně 0,48 promile,“ uvedla.

Na místě mu byl zadržen řidičský průkaz a bude se zpovídat z ohrožení pod vlivem návykové látky.
Jak Millerová zdůraznila, případů řízení pod vlivem alkoholu přibývá.

Paradoxně o víkendu, respektive od pátečního večera měli policisté rozsáhlé kontrolní akce zaměřené jak na podávání alkoholu mladistvým, tak i na řidiče. Hlídky stály obrazně řečeno na každém kroku a zaznamenaly několik případů opilých řidičů za volantem. Dokonce i tři nehody, u nichž dva řidiči nadýchali přes tři promile.

Například policisté z jindřichohradeckého obvodního oddělení od minulého pátku do středy šetřili ve zkráceném přípravném řízení dva případy alkoholu za volantem. U jednoho řidiče byla hodnota na 3,3 promile, což je hladina, při které mizejí rozpoznávací schopnosti a u některých jedinců se již jedná o smrtelnou záležitost. Ve stejné době dopravní policisté řešili tři trestné činy a dva přestupky.

V tomto směru jsou řidiči zřejmě nepoučitelní, i když pro mnohé pak následné sankce mohou být doslova existenční záležitostí, neboť se musejí dopravovat do zaměstnání, někteří jsou i řidiči z povolání.

„Jakmile hodnota alkoholu překročí jedno promile, jedná se o přečin řízení pod vlivem návykových látek a případem se zabývá soud. Do jednoho promile se jedná o přestupek a policisté ho po zadokumentování předávají správnímu orgánu dle místa bydliště. Tedy pověřenému městskému úřadu, kde může pokuta ve správním řízení vyšplhat až na 50 tisíc korun,“ vysvětluje Millerová. Policista na místě opilému řidiči zadrží řidičský průkaz a zakáže mu další jízdu. Správní orgán ho pak může odebrat až na dva roky.

„Je alarmující, že řidiči i přes neustálé varování v médiích, navzdory různým preventivním akcím, a to nejenom policie, ale třeba i různým filmovým spotům o tom, jak mohou nehody končit tragicky, usedají za volant opilí,“ upozorňuje na nezáviděníhodný vývoj situace na silnicích regionu vedoucí jindřichohradecké dopravní policie Karel Kotil. Policisté upozorňují, že kontroly na alkohol budou pokračovat.