Názory občanů na Jindřichohradecku se až tolik od sebe neliší a většinou vyjadřují se záměrem souhlas. Například Jaroslav Beran z Jindřichova Hradce je pro snížení hranice trestní odpovědnosti u mládeže jako občan 
i jako bývalý kriminalista.

„Vzhledem ke schopnostem mládeže, jejich přístupu k informacím a dřívější vyspělosti, alespoň u některých dětí, by měli mít trestní odpovědnost dřív. Mělo by to však být přiměřené a posuzovat každý případ individuálně. Někdo může být v patnácti více dospělý, někdo zase ne. 
V každém případě jsou si 
v tomto věku už děti schopné uvědomovat dopady svých skutků a konají je většinou za plného vědomí. Vždyť vědí 
i z vlastní zkušenosti, co třeba dokáže nůž, protože se už někdy řízly," míní Jaroslav Beran a dodává, že mnohdy 
i zneužívají své beztrestnosti.

Jednoznačné ano dávají snížení hranice trestní odpovědnosti také Bohuslava Nováková z Dolních Němčic či David Holý z Jindřichova Hradce.

Tereza Lattnerová z Jindřichova Hradce svou odpověď ještě rozvedla: „Mám pocit, že na to ty děti sázejí. Možná, kdyby se věková hranice podstatně snížila, tak by si to mnozí rozmysleli. Ale když je v člověku neřád, tak mu ani tohle nezabrání. V každém případě by měl nést zodpovědnost za své činy." 

Snižování hranice trestní zodpovědnosti pod 15 let má i své odpůrce. Například zástupkyně ředitele 1. základní školy v Jindřichově Hradci Lenka Hrubá je proti plošnému snížení věku, kdy by již dítě mělo být za přestupky odpovědné.

„Je to strašně složité. Každé dítě dospívá v jinou dobu. Někdo je již ve třinácti vyspělý, ale na druhou stranu jsou deváťáci, kteří se chovají jako třináctiletí, hrají si s hračkami, vlastně ani ještě nevnímají pořádně svět dospělých," naznačuje Lenka Hrubá.

Pokračuje v tom smyslu, že dětští pachatelé dnes užívají hodně velkou ochranu své osoby. „Pokud by spáchali závažný trestný čin, ne je konkrétně jmenovat a veřejně pranýřovat, ale měl by se u nich zveřejnit způsob trestu," doplnila Lenka Hrubá.

Nízký věk pachatelů figuroval i u některých případů na Jindřichohradecku. Například v roce 2011 tři nezletilci stáli za obrovským požárem historického pivovaru v centru Jindřichova Hradce. Škoda se odhaduje na milion korun, ale byly vážně ohroženy i další historické budovy včetně muzea a zámku.

O rok dříve na Novobystřicku mladistvý pachatel zase stál za dvěma požáry. Vloupal se do chaty, prohledal ji a zkonzumoval nalezené potraviny. Přitom v půdních prostorách zapálil svíčku, od které začalo hořet. Škoda byla čtvrt milionu. Krátce na to neopatrnou manipulací s otevřeným ohněm způsobil požár skladu suché píce, který totálně shořel. Škoda vyšplhala na osm milionů.