První poškozená chtěla podle policejní mluvčí Věry Mžikové investovat do kryptoměny. „Na sociální síti narazila na reklamu, která ji zaujala natolik, že v přiloženém odkazu vyplnila údaje ke své osobě. Záhy byla kontaktována investiční poradkyní, která jí vysvětlila výhody investic a pomohla jí s instalací aplikace potřebné k investování. Po zaslání první platby byla poškozená kontaktována dalším údajným investičním poradcem, který ji přesvědčil ještě k instalaci aplikace pro vzdálený přístup k jejímu počítači, čímž se dostal do ženina internetového bankovnictví a připravil ji o více než 500 tisíc korun," popisuje počínání podvodníků.

Policie. Ilustrační snímek
V pískovně v Tušti utonul muž, nejspíš byl pod vlivem alkoholu

Podobný scénář má i druhá případ, který řeší jindřichohradečtí policisté. „Další poškozená rovněž zareagovala na sociálních sítích na reklamu výhodných investic, v tomto případě se jednalo o investice do akcií energetické společnosti. Vše probíhalo velice podobně, vyplnění osobních údajů, kontaktování podvodníkem. Ženu nejdříve přesvědčil k investici do akcií a dále k investici do ropy. Žena tak během několika dní ze svého účtu přeposlala na různé účty více než 300 tisíc korun. Slibovaný zisk se však nekonal a podvodník přestal se ženou komunikovat," říká Věra Mžiková k dalšímu nahlášenému podvodu.

Všem, kdo zvažují investice svých úspor, radí obezřetnost. „Pro zhodnocení svých úspor volte jen ověřené investiční společnosti. Nepodléhejte slibům zaručených investic bez rizika. Mějte na paměti, že v případě investování je riziko výhradně na straně investora," upozorňuje.