„Chci se ke všemu plně doznat. Nevěděl jsem, co dělám, byl jsem zcela závislý na drogách. Prohlašuji svou vinu,“ řekl soudu hned, jak dostal slovo. Ten k rychlému přiznání a prohlášení viny přihlédl.

Dosud byl Jan K. 11 krát soudně trestán. Od loňského srpna stačil spáchat přes 30 různých skutků – např. krádež, padělání, omezování osobní svobody, poškozování cizí věci a další. Kromě propadnutí věci (několik typů kleští či páčidel atd.) musí uhradit škody, které napáchal. Na základě odborného posudku mu soud z důvodu závislosti na drogách nařídil v rámci pobytu za mřížemi odbornou léčbu.

Létal po kraji

Když loni v srpnu začal Jan K. se svojí majetkovou trestnou činností, rozhodně nebyl žádný troškař. Pohyboval se při ní totiž na území celého kraje – stopy po svých návštěvách nechal ve Vodňanech, Protivíně, na Pražáku, v Číčenicích, ve Vacově, ale také v Blatné, ve Velešíně, v Dřítni nebo v Jindřichově Hradci. Pranic mu nevadilo, že už byl 11 krát soudně trestán a že je zrovna v podmínce. „Potřeboval jsem na drogy, takže jsem ukradené věci různě prodával. Ale nechtějte už, abych říkal, kde jsem drogy kupoval. Už jsem vám to řekl a chci mít vše rychle za sebou,“ řekl soudci Tomáši Uldrichovi. Jako by chtěl Jan K. soud přesvědčit, uvedl, že pracuje jako tesař na stavbě a chce své dluhy rychle splatit.

Ohledy

Státní zástupkyně Miroslava Prokešová navrhovala nepodmíněné odnětí svobody na čtyři roky. Když ale soudce Tomáš Uldrich stanovil pro obžalovaného vzhledem k jeho ochotě spolupracovat trest 2,5 roku ve vězení s ostrahou, souhlasila. „Obžalovaný se pohyboval v sazbě jeden až pět let. Navrhla jsem čtyři roky, ale jeho přiznání je třeba brát v úvahu,“ uvedla.

Snahu obžalovaného ocenil také soudce. „Vzhledem k vyšetřování není pochybností, že jste uvedené skutky spáchal. Navíc jste se k nim sám doznal. Svým prohlášením viny jste navíc využil významné polehčovací okolnosti,“ řekl Tomáš Uldrich.

Ale trest 2,5 roku ještě nemusí být konečný, protože v současné době probíhá líčení s obžalovaným také u píseckého soudu.