VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Soud: Střílející strážník chtěl zamezit další jízdě

Jindřichův Hradec, České Budějovice /AKTUALIZOVÁNO/ - Krajský soud v Českých Budějovicích ve středu dopoledne zprostil obžaloby dnes již bývalého jindřichohradeckého "střílejícího" strážníka Vladana Simandla.

1.9.2010 4
SDÍLEJ:

Vladan Simandl (vpravo) poprvé u soudu. Foto: Deník/Lenka Novotná

Deníku to potvrdil krátce po procesu jeho právní zástupce Petr Říha s tím, že krajský soud reagoval na únorový rozsudek okresního soudu. „Nyní soud uznal, že jeho jednání nebylo trestným činem,“ uvedl.

Vladan Simandl, který musel kvůli zásahu z roku 2004, kdy se pokoušel střelbou zastavit ujíždějícího řidiče, opustit i řady městské policie, byl stále přesvědčený, že je nevinen. „Jsem šťastný, že to nakonec takto dopadlo,“ sdělil Deníku.

V únoru se případ u soudu projednával již podeváté a opět s verdiktem: „Vinen“. Nyní je vše jinak.

Střílející strážník je zproštěn obžaloby z ublížení na zdraví

České Budějovice – Krajský soud ve středu zprostil 38letého Vladana Simandla z J. Hradce obžaloby ze zneužití pravomoci veřejného činitele a z ublížení na zdraví. Jde o desáté rozhodnutí soudů v této věci.

Nebezpečný řidič?

Strážníci z J. Hradce pronásledovali 22. října 2004 řidiče, o němž dostali informaci, že je opilý a nebezpečný.

Auto zablokovali a strážník Simandl vyzval řidiče, který začal couvat, k zastavení. Když neposlechl a naopak se rozjel proti němu, začal Simandl střílet, z toho několikrát na již odjíždějící auto. Řidič Radek B. utrpěl průstřel hrudníku a další poranění. V krvi měl 1, 29 promile.
Okresní soud v J. Hradci shledal v září 2005 užití zbraně strážníkem v rozporu se zákonem o obecní policii a Simandlovi za zneužívání pravomoci veřejného činitele a ublížení na zdraví uložil tři roky podmíněně na čtyři a půl roku a zákaz zaměstnání u policie na pět let.
Obviněný se odvolal s tím, že na základě informací, které dostal, jednal v kritické situaci a v přesvědčení, že zasahuje proti nebezpečnému pachateli, jehož nelze jinak zastavit, a že zbraň tedy použil v souladu s předpisy. Krajský soud v únoru 2006 rozhodnutí o vině zúžil na zneužívání pravomoci a trest ponechal.

Nejvyšší soud ČR v říjnu 2006 věc vrátil první instanci. Mj. vyslovil, že za určitých okolností i opilý řidič jedoucí velkou rychlostí městem by mohl být pokládán za nebezpečného pachatele, kterého nelze jinak než střelbou zastavit. Soud měl zjišťovat přesněji, jaké informace obžalovaný o řidiči dostal, a zda vzhledem k nim a ke způsobu jízdy mohl řidiče pokládat za nebezpečného pachatele.

Jindřichohradecký soud v březnu 2007 vyloučil, že by Simandl použil zbraně v nutné obraně či v krajní nouzi, a uložil mu dva roky podmíněně na tři léta.

Krajský soud věc opět vrátil do J. Hradce. Nalézací soud měl znovu zvážit, jakých informací se obviněnému o řidiči dostalo a zda se v jejich světle a při situaci na kritické křižovatce mohl domnívat, že jde o nebezpečného pachatele. A také to, zda bylo důvodné použití zbraně strážníkem v celém rozsahu.

Také další rozsudek okresního soudu z února 2008 – tři roky na 4,5 roku za zneužívání pravomoci – krajský soud v září 2008 změnil, tentokrát na dva roky podmíněně na tři léta za způsobení těžké újmy.

Simandl opět podal dovolání. Míní, že zabránit opilému řidiči v jízdě byl oprávněn každý občan, tedy i strážník, a že jeho postup byl zákonný.
Nejvyšší soud loni v listopadu případ podruhé vrátil do J. Hradce. Zopakoval názor, že za určitých okolností není vyloučeno označit za nebezpečného pachatele i podnapilého řidiče, který jízdou bezprostředně ohrožuje další osoby. Soud měl ještě doobjasnit, zda Radek B. na zasahujícího strážníka najížděl a zda se snažil vytlačit vozidlo hlídky mimo vozovku.

Okresní soud pak letos v únoru uznal Vladana Simandla vinným přečinem těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti a uložil mu tentokrát dvacet měsíců na dva a půl roku a zákaz činnosti u policie na tři léta. Dál je názoru, že Radka B. nebylo možné považovat za nebezpečného pachatele. Jízdou do zásahu hlídek nikoho neohrožoval. Obžalovaný pak zbraň použil ve dvou navazujících fázích zásahu, přičemž v té druhé už za odjíždějícím autem, kdy mu nebezpečí nehrozilo.

Poslední kolo?

Včera se věcí zabýval počtvrté krajský soud. Přečetl výpovědi tehdy zasahujících strážníků a dal slovo stranám.

Obhájce JUDr. Petr Říha připomněl poznatky strážníků, že onoho 22. října 2004 byl poškozený silně podnapilý, když mu snímali z neprávně parkujícího auta botičku. Mj. v místě močil na parkovací automat. Když pak sedl do auta, k jehož řízení zjevně nebyl způsobilý, oprávněně proti němu zasahovali. Ujížděl jim, nedbal výzev k zastavení, jízdou ohrožoval další účastníky provozu. Pokračující střelba obviněného i ve fázi, kdy už nebyl ohrožován, byla oprávněná. „To, že řidič prchal v autě zasaženém pěti výstřely, potvrdilo, že jde o nebezpečného pachatele,“ mínil dr. Říha.

JUDr. Tomeš Vytiska, zmocněnec poškozeného, argumentoval, že tvrzené najíždění jeho klienta na strážníka se neprokázalo a okresní soud, před nímž byl B. z tohoto skutku obžalován, věc postoupilo správnímu orgánu k posouzení, zda nešlo o přestupek. Asi šest svědků a expertízy prokázalo, že nemohlo dojít ke kontaktu strážníkova kolena s autem obžalovaného.

Zmocněnec tvrdil, že strážníci stavěli a pronásledovali vozidlo v době, kdy k tomu neměli pravomoc. Obžalovaný použil zbraň v situaci, kdy nesměl, a když bylo vyloučeno, že na něho řidič B. najížděl, muselo se prý hledat k obhájení střelby vysvětlení, že se choval jako nebezpečný pachatel. Poslední rány prý obžalovaný střílel horizontálně, tedy evidentně směřoval k zasažení osob v autě. Tedy minimálně v eventuálním úmyslu ublížit na zdraví, prohlásil dr. Vytiska.

Krajský soud poté Vladana Simandla obžaloby zprostil.

Uzavřel, že nebylo vyvráceno, že se obviněnému během služby dostalo informace, že předmětné auto řídí podnapilý, najíždí na jiného strážníka (a tedy útočí se zbraní, kterou auto je), vytlačuje služební vozidlo z vozovky, kličkuje po celé šíři silnice. Mohl jej tedy vyhodnotit jako nebezpečného pachatele, a pak byl oprávněn použít zbraň, neboť k zabránění nebezpečí, které řidič představoval, nebylo možno použít jiných prostředků. „Dělení střelby na dvě fáze, jak učinil okresní soud, nebylo správné,“ řekl předseda senátu. „I v té druhé chtěl obžalovaný zamezit další nebezpečné jízdě pronásledovaného. Skutek popsaný v obžalobě proto není trestným činem.“

Rozsudek je pravomocný.

Jak šel čas v kauze střílejícího strážníka:

2004 – 22. října v půl osmé večer vyvrcholila honička strážníků za podnapilým řidičem střelbou Vladana Simandla na ujíždějící vozidlo v Jindřichově Hradci u restaurace u Kůrků.
2005 – Okresní soud v Jindřichově Hradci uznal Simandla vinným za zneužití pravomoci veřejného činitele a uložil podmíněný tříletý trest a zákaz práce u policie na pět let.
2006 – 2007 – Nejvyšší soud po dovolání 26. října 2006 vrátil případ zpět na okresní soud a ten 14. března 2007 opět uznal Simandla vinným a uložil dvouletý podmíněný trest a zákaz práce u policie na čtyři roky.
2010 – Okresní soud 18. února poté, co Nejvyšší soud podruhé vrátil případ na nejnižší instanci, snížil podmíněný trest na 20 měsíců a zákaz činnosti na tři roky, ale vinu z nedbalostního přečinu ze Simandla nesundal.
2010 – Krajský soud v Českých Budějovicích 1. září Vladana Simandla zprostil obžaloby.

Použití zbraně:

§ 20
(1) Strážník je oprávněn použít služební zbraň
a) za podmínek nutné obrany nebo za podmínek krajní nouze,
b) aby zamezil útěku nebezpečného pachatele, jehož nemůže jiným způsobem zadržet.
(2) Použití služební zbraně v případě uvedeném v odstavci 1 písm. b) je přípustné pouze tehdy, jestliže použití donucovacích prostředků by bylo zřejmě neúčinné.
(5) Při použití služební zbraně je strážník povinen dbát nutné opatrnosti, zejména aby nebyl ohrožen život jiných osob, a co nejvíce šetřit život a zdraví osoby, proti níž zákrok směřuje.
(zák. č. 553/1991 Sb. o obecní policii)

Autor: Lenka Novotná

1.9.2010 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.
1

Muž si ustlal u kolejí, měl velké štěstí

Vážná nehoda na silnici I/20 u Semic.
AKTUALIZOVÁNO
4

U Semic se stala nehoda. Řidič a dva malí synové jsou vážně zraněni

OBRAZEM: Města vítala nové občánky

Třeboň - V lázeňském městě se konalo slavnostní vítání nově narozených dětí.

OBRAZEM: Dění v Bystřici pravidelně oživuje divadlo

Nová Bystřice - V Nové Bystřici se pravidelně konají divadelní představení pro děti i dospělé.

OBRAZEM: Fotbalisté Buku sesadili Studenou z čela přeboru

Jindřichohradecko -  Fotbalový přebor mužů má o víkendu na programu zápasy 9. kola.

OBRAZEM: Malí hradečtí školáci se učí bruslit

Jindřichův Hradec – Školáci z jindřichohradeckých základních škol se pět zapojili do projektu Škola bruslení.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení