Antonín D. (24) a Josef S. (48) našli „zlatou žílu“ v neobývaném domě v obci Světce. Odtud postupně odvozili motor, kompresor, svěrák, kovadlinu, brány za traktor, sekačky, pily atd. A taky alkohol, deku, hodiny, obrazy aj. celkem za 85 078 korun.

Nemuselo ale zrovna takhle „hustě pršet“. Z pozemku u separačního dvora ve Velkém Ratmírově si odvezli dvoje stará kamna a dvacet pružinových matrací. Obci tak způsobili škodu za 416 Kč.

V Novosedlech pak odcizili ze stodoly u neobývaného domu šrot za 900 Kč. Josef S. se sem vydal ještě s Josefem T. (32), tentokrát pro šrot za 2400.

Josef T. „podnikal“ také sám. V Hadravově Rosičce odcizil tři hřídele s koly za 35 000 Kč, ve Žďáru elektromotory a ventilátory za 39 000. V Kamenném Malíkově rozbil dveře kabiny buldozeru a sebral v něm klíče, baterie a 80 litrů nafty, vše za 19 704 Kč.

Před Okresním soudem v J. Hradci se s dílčími výhradami doznali. Jejich pochybnosti o některých předmětech soud přičetl tomu, že se takto živili prakticky každodenně a jednotlivé útoky jim splývají.

Protože všichni už byli v minulosti za krádeže nejednou odsouzeni, soud je posuzoval jako recidivisty.

Mírné tresty

Antonínu D. soud uložil šest měsíců do dozoru, Josefu T. půl roku do ostrahy, Josefu S. v úhrnu se sbíhajícími se již odsouzenými činy 20 měsíců do ostrahy. Mají také nahradit způsobenou škodu.

Obžalovaní se odvolali. Ke krajskému soudu dopravila Josefy eskorta z výkonu předchozích trestů, Antonín D. se z vězení omluvil.

Veřejné zasedání začalo žádostí Josefa T. o odnětí této věci jihočeskému soudu. Ten už prý v jeho věcech trestních i civilních rozhodoval a on se obává, že by byl neobjektivní.

Na dotazy vysvětloval, že má výhrady ke zdejšímu soudu jako celku, jako aparátu. Trestní soud prý o něm rozhodoval někdy v roce 1994, civilní snad v roce 1998. Na jména konkrétních soudců si teď nevzpomíná . . .

K dalšímu dotazu potvrdil, že výkon jeho současného trestu skončí v pondělí 7. prosince. Noviny si snad mohou zaspekulovat, že se námitkou podjatosti, a tedy očekávaným odsunutím případné pravomocnosti nového rozsudku dostane na svobodu . . .

Senát po poradě rozhodl, že není z projednávání věci vyloučen. Vysvětlil Josefu T., že si proti tomu může podat stížnost, ta že ale nemá odkladný účinek. Obžalovaný si k vyjádření ponechal lhůtu a veřejné zasedání pokračovalo.

Bohaté rejstříky

Po závěrečných řečech obhájců, usilujících o nižší tresty pro své klienty, připomněl státní zástupce rejstříky trestů obžalovaných – Josef S. 21 záznamů, Josef T. jedenáct, Antonín D. devět. „Nižší tresty dostat nemohli,“ uzavřel.

Krajský soud pak po poradě rozsudek k odvolání obou Josefů částečně korigoval v popisu skutků a „souhrnění“ s těmi předchozími. Josefu S. tak za nyní žalované krádeže a sbíhající se ohrožení pod vlivem návykové látky dal souhrnných deset měsíců. Další jeho řízení přes zákaz, za něž byl odsouzen letos v březnu, už bylo samostatným skutkem, sbíhajícím se zase s odsouzením za obdobný delikt v červnu v Nymburce . . .

Odvolání Antonína D. soud zamítl.

„Tresty na samé spodní hranici sazby nevystihují závažnou recidivu obžalovaných,“ řekl závěrem předseda senátu. „Je až nepochopitelné, jak nízké nalézací soud ukládal . . .“

V neprospěch obžalovaných to ale krajský senát při absenci odvolání státního zastupitelství „napravit“ nemohl. Jeho rozsudek je pravomocný.