Ing. Franz Wilhelm Friedreich (58) z Karlsteinu, u nás pobytem v Telči, si v pondělí u krajského soudu vyslechne rozsudek.
Je obžalován z trestného činu zkrácení daně.


Fiktivní náklady?

Měl poškodit český stát o více než osm a půl milionu korun.
Podle obžaloby vylákal jako jediný jednatel Stav – planu, spol. s r. o., se sídlem ve Slavonicích, na Finančním úřadu v Dačicích nadměrný odpočet daně z přidané hodnoty za roky 1999 – 01 o víc než 1,8 milionu korun a zkrátil daň z příjmů právnických osob o více než 6,6 milionu.

V daňových přiznáních uplatnil fiktivní doklady za pobyt a stravování dělníků při rekonstrukci usedlosti v Jaroměři u Kuksu na hotel s golfovým hřištěm a jezdeckým centrem.

Stav – plan byl generálním dodavatelem této stavby v objemu přes 33 miliony korun pro společnost Nová Amerika, spol. s r. o. Ta mu vyfakturovala za údajné ubytování a stravování zaměstnanců maďarských a německých subdodavatelů v roce 1999 přes 4,7 milionu, rok nato přes sedm milionů a v roce 2001 přes 9,1 milionu korun.

Orgány činné v trestním řízení jsou však přesvědčeny, že deklarované služby se nikdy neuskutečnily.


Obviněný byl jednatelem obou těchto společností.


Přes prostředníka

Franz Friedreich popírá, že se dopustil trestného činu.
Maďarské subdodavatele stavby, CPE, Bau 10 a další, jim prý zprostředkoval jistý Gábor Pomothy. Ten též předkládal Stav – planu faktury oněch firem a jemu je také propláceli. Hotově či poukázkou na poštu v Rakousku, kde si peníze vyzvedával.

Faktury od Nové Ameriky za ubytování a stravování dělníků platili taky tak, nebo byly řešeny zápočty.

Ředitel zmíněného hotelu v rozhodnou dobu ale uvedl, že fakturu za rok 1999 nevystavil. Další šéf řekl, že u nich nikdy nebydleli dělníci stavebních firem. Faktury připravil účetní asi na základě závazných pokynů z Karlsteinu či generálního zmocněnce Franze Friedreicha a on je podepsal, i když dělníci na hotelu nebydleli. Domníval se, že je o tomto účtování Friedreich informován.

Podnikatel z Německa vypověděl, že v Jaroměři montovali postřikovací zařízení na golf v červenci až říjnu 2001. Byl tam sám, spolupracoval s českou firmou a k dispozici měli dva lidi z Nové Ameriky. On s instalatérem měli domluveno jídlo za 60 Kč denně a ubytování bylo podle smlouvy bezplatné.

Za ubytování a stravování „zavlažovačů“ ale Nová Amerika účtovala Stav – planu přes devět milionů . . .

Státní zastupitelství požádalo ve věci o právní pomoc maďarské orgány.
Ty zjistily, že CPE s Novou Amerikou nespolupracovala. Předložené faktury se liší od formátu dokladů CPE, jiné jsou otisky razítka a podpisy nejsou představitelů firmy.

Pomothy byl jednatelem společnosti Arplus, o jejímž vymazání rozhodl soud v únoru 2002. Pomothyho se nepodařilo vyslechnout, prý od roku 1976 pobývá v zahraničí. Bau 10 šla v červenci 1997 do konkurzu. All–〜Round existoval až od srpna 2002 . . .


Cizinci tam dělali?

Ve středu byl vyslechnut ing. Jiří K., který stavbu Nové Ameriky zajišťoval.

Tvrdil, že na golfovém hřišti pracovalo z německé firmy celý rok pět, šest lidí, nejen její šéf. „Tolik práce by ve dvou neudělali,“ argumentoval. Myslí si, že bydleli na hotelu, ale on je prý nehlídal.

Proč by šéf německé firmy měl zatajovat, že s ním v Jaroměři pracovali jeho zaměstnanci, to si svědek neuměl vysvětlit.

Velikostí zakázky – mj. pokládkou 16 km trubek – argumentoval i obžalovaný.

Asi deset Maďarů, které prý ing. K. „viděl na vlastní oči“, prý bylo sjednáno na opravy. Pracovali tam snad rok. Bydleli v hotelu.
Ke zjištěním maďarských orgánů o zmíněných firmách prý svědek neví, co by řekl.

Franz Friedreich zdůraznil, že jeho lidé jednali jen s Pomothym, přímý kontakt k maďarským firmám neměli. Smlouvy s nimi mu Pomothy přinesl už podepsané.

Na otázku, proč by na běžné kopáčské, zednické či natěračské práce byli sjednáváni pracovníci až z Maďarska, řekl stavbyvedoucí ing. K. , že důvod nezná. „To byla záležitost pana Friedreicha,“ dodal.
Stavební deník svědek nevedl. Zápisy prý dělal jen do deníků dodavatelů.

S výpověďmi ředitelů hotelů o tom, že u nich nikdy dělníci nebydleli, ing. K. nesouhlasil. Jejich tvrzení si prý nedovede vysvětlit.


Vinen, či ne?

Státní zástupce má skutek za prokázaný. Obžalovaný jako jediný jednatel podle něho musel o pravém stavu věci vědět a být minimálně srozuměn s možným následkem svého jednání.

Navrhl mu trest odnětí svobody kolem pěti let, peněžitý trest milion korun a pětiletý zákaz výkonu funkce statutárních orgánů obchodních společností.

Obhájkyně JUDr. Petra Vaňková tvrdila, že jejímu klientovi nebyl prokázán úmysl zkrátit daň.

Stavba v Jaroměři byla rozsáhlá, jednatel nemohl být odborníkem na všechno. Nejednal ale lehkovážně a zajistil si kvalifikované spolupracovníky. Ti mu připravovali podklady k podpisům.
Připomněla svědky, kteří práci cizích dělníků na stavbě potvrzovali, a zalitovala, že nebyl vyslechnut onen zprostředkovatel Pomothy.

Nebylo prokázáno, že by Franz Friedreich dával svým pracovníkům pokyny k vystavování nějakých fiktivních dokladů. Účetní a poradenské firmy ho nikdy neupozornily na žádné závady.

Obhájkyně poukázala na to, že Nová Amerika zaplatila finančnímu úřadu daňový doměrek 1,9 milionu a stejně vysoké penále, a Stav – plan splatil podle splátkového kalendáře celkem 2,4 milionu, než byl na něj prohlášen konkurz. „Obžalovaný měl snahu dát věci do pořádku,“ uvedla dr. Vaňková.

Navrhla Franze Friedreicha zprostit obžaloby.
Obviněný pak zopakoval, že nic trestného nespáchal.
Soud odročil k vyhlášení rozhodnutí.