Tak zněl verdikt pražského městského soudu. Soudce Petr Braun uložil trest na hranici nejpřísnější sazby hlavně kvůli chladnokrevnému jednání pachatele. Mikušovi však hrozila přísnější sankce. Ještě ve čtvrtek obžaloba žádala o uložení výjimečného dvacetiletého trestu.

Mikuš byl původně odsouzen na šest let za ublížení na zdraví. Před soudem tehdy chladnokrevně popíral, že by svou milenku Marcelu Sekáčkovou zavraždil. I to mu podle soudce Brauna při vynesení dnešního rozsudku přitížilo. „Domníval se, že spáchal dokonalou vraždu a proto se choval suverénně. Naštěstí se objevilo tělo zavražděné a tak mohl být případ opětovně otevřen,“ řekl Braun.

Podle výsledků soudní pitvy zavraždil Mikuš svou oběť poměrně brutálním způsobem. Nejprve na ni vystřelil z plynové pistole, čímž ji na několik okamžiků omráčil. Pak dal do úst roubík a svázal jí ruce páskou, kterou pak omotal i kolem jejího krku.

Sekáčová zemřela pomalou a bolestivou smrtí udušením. Ve čtvrtek připomněla státní zástupkyně další přitěžující okolnost. Vyšetřovatelé vraždy dokázali, že Mikuš svůj hrůzný čin dlouho plánoval.

Ani pod tíhou důkazů se však Mikuš před soudem nepřiznal a neprojevil ani náznak lítosti. Soudce Braun přihlédl i k tomuto faktu.

Tělo zavražděné Marcely Sedláčkové bylo nalezeno v červnu letošního roku v Orlické přehradě a poskytlo pádný důkaz o jeho vině.

Bedna, ve které byla nalezena oběť Mikuše. autor: Policie ČR

Pondělní rozsudek zatím nenabyl právním moci. Mikuš si ponechal lhůtu pro odvolání.