Největší počet připadá na Českobudějovicko, nejméně trestných činů se pak stalo na Českokrumlovsku. „Více než polovinu všech trestných činů připadá na majetkovou kriminalitu,“ řekl náměstek ředitele pro Službu kriminální policie a vyšetřování Roman Svatoš.

Vyšší objasněnost

Policistům se rovněž loni podařilo zvýšit objasněnost jednotlivých případů. Zatímco republikový průměr činí 38,3 procenta, Jihočeši se mohou pochlubit téměř pětapadesátiprocentní úspěšností.

V roce 2009 se stalo na území kraje celkem osm vražd. U šesti z nich už policisté dopadli pachatele. Zbývá jim však ještě doobjasnit nález mrtvého novorozence na Českokrumlovsku z prosince 2008 a případ Soni Illeové z Jindřichova Hradce, která zmizela přibližně ve stejné době.

Ve srovnání s rokem 2008 ubylo loni téměř o tři desítky loupeží. Alarmující však je, že pětinu z nich mají na svědomí pachatelé mladší osmnácti let. Na celkové kriminalitě se podílejí děti do čtrnácti let dvěma procenty a mladiství do osmnácti let čtyřmi procenty. „Drobné krádeže v obchodech má mládež na svědomí až v pětačtyřiceti procentech,“ zdůraznil náměstek Roman Svatoš.

Výrazným způsobem se také snížil počet ukradených motorových vozidel. „Dřív zde působily organizované skupiny, které převážely auta na Ukrajinu a dále na východ. Podařilo se nám je však odhalit a rozprášit,“ vysvětlil náměstek Roman Svatoš. Policisté se rovněž zabývali značně menším počtem majetkových a hospodářských trestných činů.

Oproti tomu přibylo v loňském roce projevů extremismu. Zatímco v roce 2008 stíhali kriminalisté osm podezřelých, loni byl tento počet o dvě desítky vyšší. Policisté proto zřídili speciální skupinu zaměřenou na boj s extremismem.

Tvoří ji dva specialisté, analytik a expert na monitorování internetových stránek. Přibylo také případů, kdy převážně muži zapomínají platit výživné na své děti. Na kriminalitě v jižních Čechách se v loňském roce podílelo také 454 cizinců.