Jihočeští kriminalisté loni vypátrali bezmála dvě tisícovky hledaných a pohřešovaných osob. I díky občanům a informacím, zveřejněným v Deníku.

„V loňském roce se nám podařilo vypátrat 1988 osob,“ říká Vratislav Havlík z jihočeského policejního ředitelství, který má pátraní po lidech na starosti.

„Pátrání bylo přitom vyhlášeno po 1914 osobách. Kriminalisté totiž našli i osoby, které se ukrývaly nebo byly pohřešovány z let minulých.“
Kriminalista dodává, že aktuálně je v databázi pátrání 640 osob.

„Denně kriminalisté v rámci kraje vyhlašují pátrání po pěti až šesti osobách,“ prozrazuje jihočeský policejní mluvčí Jiří Matzner.

Policisté pátrají po osobách odsouzených do vězení, kterým se tam ale nechce, po lidech na útěku před zákonem a podezřelých z páchání trestné činnosti. Anebo po těch, kteří se pohřešují po útěku z domova, z ústavu nebo prostě zmizeli a zavřela se nad nimi voda.

Někdy doslova, protože se bohužel najdou mrtví v přehradě nebo v řece.

Všemocný internet

Policisté hledají také odcizená vozidla, umělecké předměty nebo doklady.

„Doporučujeme lidem nahlédnout do volně přístupných policejních databází na webových stránkách policie www.policie.cz, odkaz DATABÁZE,“ pokračuje Jiří Matzner.

„K dispozici je zde pátrání po osobách, ale i například mobilních telefonech, vozidlech, uměleckých předmětech nebo neplatných dokladech.“

Každý člověk nebo například obchodník může databáze využít a přesvědčit se, zda nekupuje odcizené zboží nebo zda neuzavírá smlouvu s někým, kdo předložil odcizené či neplatné doklady.

„Jihočeští kriminalisté loni vytvořili útvar cíleného pátrání, jehož členové se zaměřují na takzvané mimořádné pátrání,“ pokračuje Jiří Matzner. Jedná se například o ohrožené děti, starší lidi nebo pachatele zvlášť závažných trestných činů.

„Za listopad a prosinec vypátrali specialisté pátrači pět osob. Na dvě osoby byl vydán evropský zatýkací rozkaz, další dvě osoby se vyhýbaly nástupu do vězení a pátou vypátranou osobou bylo dítě ohrožené na životě,“ řekl mluvčí. Počtem vypátraných osob, rychlostí poskytovaných informací k pátrání nebo kvalitou pátracích evidencí a databází předčili jihočeští kriminalisté i své nejbližší zahraniční kolegy.

„Pohřešovaná či hledaná osoba se během dvou až tří minut od zadání do policejní databáze například v Českých Budějovicích objeví i s fotografií na internetu nebo v Schengenském informačním systému, využívaném policisty v Evropské unii,“ vysvětlil Matzner. Doba, po kterou policisté pátrají, je dvacet let. Teprve po dvou desetiletích policisté pátrací spis uzavírají s poznámkou nenalezen - nevypátrán.

Marné hledání

A koho hledají policisté v těchto dnech, týdnech nebo měsících?
„Pátráme například po Janu Strnadovi, narozeném v roce 1935, který 4. března kamsi odjel se svým fialovým autem Fiat Uno značky 2C3 7248. Pohřešovaný muž je vážně nemocen, ale neměl u sebe žádné léky. Rodině se dosud neozval a nikdo neví, kde je,“ říká Matzner.

Ve čtvrtek v noci dopadlo šťastně týdenní pátrání po šestadvacetiletém muži z Rakouska, který se ztratil rodičům z auta. Muž je mentálně postižený, neumí číst ani psát. Nalezen byl rakouskými policisty v azylovém domě ve Vídni.

Kriminalisté oceňují spolupráci s médii, hlavně s Deníky Bohemia, a děkují všímavé veřejnosti za vstřícnost a pomoc při pátracích akcích.

„Mnoho osob jsme vypátrali hlavně díky všímavosti lidí. Výjimkou nejsou ani případy, kdy telefonát o výskytu osoby, odpovídající popisu z pátrání, zachrání hledanému život nebo ukončí několikahodinovou pátrací akci s mnoha desítkami nasazených policistů a dobrovolníků,“ doplňuje Jiří Matzner.