Tyto obchody podle policejního mluvčího Jiřího Matznera nabízí vše, co je potřeba k pěstování, zpracování a aplikaci drogy zvané marihuana. Jde především o prodej šlechtěných semen s deklarovaným obsahem THC, šíření reklamních letáků, různých nabídkových katalogů, reklamních předmětů s logem marihuany. Součástí je rovněž nabídka různých zařízení pro pěstování konopí (hnojiva, substráty, technologie osvitu, závlahy, velkokapacitní uhlíkové filtry atp.) a zboží, které je určeno k jeho aplikaci v podobě inhalace (cigaretové papírky, vodní dýmky, filtry, drtičky apod.). "Tyto problematické obchody mají navíc obvykle doprovodné internetové stránky včetně diskusních fór, na kterých si pěstitelé marihuany vzájemně vyměňují informace o maximalizaci kvality nelegální produkce a snížení rizika odhalení.Každý jednotlivý případ, kterého se policejní zátah týká, bude samozřejmě důkladně posouzen, budou zváženy a vyhodnoceny všechny skutkové okolností konkrétního případu, zajištěné stopy, výpovědi a podobně," uvedl Jiří Matzner.

Obchody, které v těchto dnech policie „navštívila" čelí podezření, že svojí nabídkou zpřístupňují širokému okruhu osob nejen návodné a podněcující informace, nýbrž poskytují i morální podporu a zejména materiální zajištění pro protiprávní jednání, za které je v České republice považováno pěstování druhů a odrůd rostliny konopí, které mohou obsahovat více než 0,3 procenta látek ze skupiny tetrahydrokanabinolů i veškeré další nakládání s vypěstovaným konopím těchto druhů a odrůd.

V regionu policisté zasahovali na Jindřichohradecku, Písecku a Českokrumlovsku.

Na Hradecku policisté kontrolovali kamenný obchod i sklad. Provedli tři domovní prohlídky a také prohlídky nebytových prostor. V souvislosti s těmito úkony nalezli a zajistili návykové i omamné látky a zadrželi dvě osoby. Více se dozvíte v tištěné podobě Jindřichohradeckého deníku.

Písečtí kriminalisté prověřili tři objekty, provedli domovní prohlídky a objevili domácí pěstírnu rostlin marihuany. Vše důležité pro trestní řízení zajistili. S ohledem na rozsah těchto policejních úkonů museli policisté pro nalezené a zajištěné věci využít i nákladní vozidlo.

Krumlovští kriminalisté prověřili jeden objekt a provedli domovní prohlídku nebytového prostoru.

"Trestní řízení související s těmito opatřeními jsou v samém počátku. Přesto je již zřejmé, že tato policejní operace má své opodstatnění a výsledky," doplnil Jiří Matzner.