Po přestřelce skončil s prostřelenou hlavou a jeho žena se střelnou ranou v hrudi. Závěr policejní inspekce po pitvě – Tauchen byl zastřelen střelnou zbraní, kterou PČR nepoužívá.

„Inspekce zahájila šetření pro podezření z trestného činu zneužívání pravomoci veřejného činitele a ublížení na zdraví z nedbalosti,“ sdělila mluvčí inspektorů Martina Lídlová.

Noc připomínala policejní manévry

Tauchen mířil do svého rodného domu v okamžiku, kdy objekt policie už obklíčila, ale hledaný kriminálník v něm nebyl. Údajně ho měla stavět policejní hlídka. Tauchen se jí pokusil ujet po polní cestě k lesu.
Náves zaplnily policejní vozy a mezi domy prosvítala červenobílá páska zakazující vstup. Pohyb každé neuniformované osoby byl pečlivě hlídán. Před hostincem, na němž visí cedule Pro veřejnost zavřeno, se tísní hlouček zvědavců, převážně novinářů. Hajanská hospoda se totiž na tuto noc stala sídlem policejního štábu.

Krátce po 23. hodině vydali policisté přímo v Hajanech první prohlášení.

„Na základě několikahodinového pátrání po dvou celostátně hledaných osobách došlo dnes po devatenácté hodině k jejich dopadení. Během policejní akce, při které bylo kontrolováno hledané vozidlo, jehož posádka byla ozbrojena, byl smrtelně zraněn hledaný muž. Následně během služebního zákroku došlo ke zranění ženy, která byla letecky dopravena do nemocnice. Případ si na místě převzala Inspekce Policie ČR. Proto se k němu nyní již nebudeme vyjadřovat,“ řekla jihočeská policejní mluvčí Anna Drdová.

Lidé v obci jsou vystrašení

Místní zůstali skrytí v bezpečí svých domů. Mezi okolo postávajícími se šířily „zaručené“ zprávy o přestřelce a dramatické akci.

„Není to dobrý pocit vědět, že se tu někde schovával vězeň na útěku,“ řekl muž z Hajan. „Slyšela jsem výstřely, ale nevěděla jsem, o co jde. Řekl mi to později až můj syn,“ uvedla včera Miloslava Bartušková. Šestasedmdesátiletá žena, která bydlí v Hajanech u polní cesty, po níž chtěl Tauchen hlídce ujet, žije v obci přes půl století.

Ještě po středeční půlnoci policisté ohledávali místo mezi rybníky, kde zakročili na vozidlo prchající dvojice. Podle informací z místa činu byla těžce zraněná žena převezena do nemocnice. První zprávy hovořily o nemocnici ve Strakonicích. „K nám se vůbec nedostala. Byla letecky převezena rovnou do Plzně,“ řekl šéf strakonické nemocnice Tomáš Fiala.

Vrtulník ji následně transportoval do plzeňské fakultní nemocnice. „Utrpěla zranění hrudníku, je ve velmi vážném stavu,“ uvedla mluvčí záchranářů Lenka Ptáčková.

Policisté byli na místě i včera. Okolí neprodyšně uzavřeli.

Trestanci pomohla k útěku manželka

Pavel Tauchen byl odsouzen na pět let za používání trhavin při otevírání trezorů. V úterý v Plzni utekl eskortě, která ho převážela na vyšetření do nemocnice. K útěku mu pomohla se zbraní v ruce jeho žena.

Policisté odmítli potvrdit, zda měli hledaní v Hajanech příbuzné a skrývali se u nich. Uvedli, že byli odhaleni při běžné silniční kontrole.

„V současné chvíli nemůžeme říci, zda byl policejní zásah oprávněný, to bude předmětem vyšetřování,“ dodala Drdová. Redakce kontaktovala rodinu uprchlého vězně. Nikdo ale nechtěl událost komentovat.

Plzeň, Strakonice – Vězeňská „love story“, která skončila smrtí uprchlého recidivisty Pavla Tauchena, pomalu získává konkrétnější obrysy. Včerejší soudní pitva totiž prokázala, že Tauchen nezemřel při zásahu v Hajanech na Strakonicku kulkou z policejní zbraně.

Manželku recidivisty střeží policie

Nejspíše tak spáchal sebevraždu nebo ho zabila náhodná kulka z vlastní zbraně. „Celý případ bude řádně prošetřen, budou prověřeny všechny varianty střelby, a to zastřelení Tauchena a postřelení jeho manželky,“ potvrdila včera Deníku mluvčí Inspekce Policie ČR Martina Lídlová.

Z průběhu vyšetřování se na povrch začínají dostávat i další podrobnosti útěku, který odstartoval úterní přestřelkou u plzeňské fakultní nemocnice. Bezprostředně po přestřelce manželský pár zamířil do jižních Čech. Tauchen však mířil do svého rodného domu v Hajanech již v okamžiku, kdy objekt policie obklíčila, ale hledaný kriminálník v něm ještě nebyl. Údajně ho měla stavět policejní hlídka. Tauchen se pokusil ujet po polní cestě k nedalekému lesu a právě tam přišel smrtící výstřel.

Muž by na místě mrtvý a jeho osmadvacetiletou postřelenou manželku museli v noci operovat. Teď leží na anesteziologicko-resuscitační oddělení plzeňské fakultní nemocnice a podle lékařů už není v bezprostředním ohrožení života.

U jejího pokoje ale ve dne v noci stojí ozbrojená hlídka a dovnitř nikoho kromě lékařů a sester nevpouští.

Redaktoři Deníku