Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Viník nehody si stěžoval k Ústavnímu soudu

Tábor – Pod titulkem Dopravní nehodu prý zavinil neústupný předjížděný řidič jsme 2. dubna informovali o tom, že Nejvyšší soud ČR zamítl dovolání pana Z. S. proti odsouzení za dopravní nehodu, kterou způsobil 4.prosince 2012 odpoledne. Předjížděl za situace, kdy z protisměru přijížděla oktávie. Spolucestující v ní utrpěl zranění s dobou léčení a pracovní neschopností kolem pěti týdnů, na vozidle vznikla škoda ve výši přibližně 150 000 Kč.

12.8.2015 1
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/Karel Pech

Okresní soud v Táboře mu loni uložil za ublížení na zdraví z nedbalosti čtyři měsíce podmíněně na rok a půl a zákaz řízení na dva roky. Krajský soud mu podmínku zkrátil na 14 měsíců.
V dovolání M. S. mimo jiné opakoval, že nebyla vyvrácena jeho obhajoba - že v okamžiku započetí předjíždění nejelo v protisměru žádné vozidlo, naopak předjížděné auto, které jelo pomalu a brzdilo plynulý provoz, mu bránilo opakovaným zrychlováním a zpomalováním své jízdy nejen jeho předjetí, ale i v zařazení se zpět do pravého jízdního pruhu. Teprve za této situace se objevila v protisměru škodovka, a jelikož předjížděné vozidlo neumožnilo obviněnému vrátit se zpět na pravou stranu vozovky, došlo ke střetu vozidel. Podle obviněného soudy rovněž nesprávně posoudily spoluzavinění řidiče škody, který správně nereagoval na vzniklou situaci.
NS konstatoval, že táborské soudy logicky a přesvědčivě zhodnotily provedené důkazy zcela v souladu s jejich obsahem, který nepřipouštěl důvodné pochybnosti o skutkovém stavu. Byl to obviněný, kdo při předjížděcím manévru vybočil do protisměrného jízdního pruhu v situaci, kdy na rovném přímém úseku vozovky při významně nezhoršené viditelnosti mohl a měl spatřit přijíždějící vozidlo poškozeného, řekl NS. Pro odvrácení kritické situace neučinil nic. Jeho výlučná odpovědnost by nebyla narušena ani v případě pravdivosti verze o jakési neochotě předjížděných řidičů umožnit mu zařazení do vlastního jízdního pruhu. Pak to měl být zase on, kdo by intenzivním brzděním odvrátil vznik kolizní situace, dodal NS a dovolání zamítl.

Zkrátili mu práva?

Pan S. podal ústavní stížnost. Rozhodnutími prý byla porušena jeho základní práva a svobody. V dané situaci postačily k regulaci jeho chování prostředky civilního či správního práva. Trest je nepřiměřený, je stíhán za jednání, které není trestným činem, v rozhodování jsou prvky libovůle. Nejednalo se prý o běžnou dopravní nehodu, byla jen následkem neukázněného jednání předjížděného řidiče a střetem s poškozeným vozidlem.
Ústavní soud (ÚS) konstatoval, že námitkami stěžovatele se již dostatečně zabývaly trestní soudy.Ve stížnosti svou argumentaci z trestního řízení mnohomluvně rozvádí o nepodstatné podrobnosti či málo relevantní obecné úvahy, řekl ÚS. Přisvědčil závěrům trestních soudů, že stěžovatel je beze vších pochyb výlučným viníkem předmětné dopravní nehody. Za zásah do jeho základních práv nelze považovat skutečnost, že soudy nereagovaly na množství neustále se opakujících, avšak irelevantních skutkových námitek stěžovatele.

Podle ÚS nelze trestním soudům nic podstatného vytknout. Neshledal ani porušení základních práv stěžovatele, takže stížnost pana S. odmítl jako návrh zjevně neopodstatněný. (II.ÚS 1331/15)

Autor: Vladimír Majer

12.8.2015 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Zbraně z Prachaticka zajištěné Národní centrálou proti organizovanému zločinu z Českých Budějovic.
8

Muži z Prachaticka předělávali zbraně na střelbu dávkou a vyráběli k nim tlumiče

V základní škole v Lodhéřově se opět zapojili do projektu 72 hodin.

Lodhéřovští žáčci uklízeli okolí školy

Výstavba lékařského domu v Bystřici se přiblížila

Nová Bystřice – Až 29 milionů korun by mohla stát výstavba lékařského domu na Mírovém náměstí v Nové Bystřici.

AKTUALIZOVÁNO

Superdebata Deníku: nikdo nechce vládu ANO. Ať už bez Babiše, nebo s ním

/SLEDOVALI JSME ON-LINE, GRAFIKA, VIDEO/ Pouhý den před sněmovními volbami se v redakci Deníku sešla desítka zástupců politických stran při předvolební superdebatě. Na přetřes přišla všeobecně probíraná témata - ať už elektronická evidence tržeb, přijetí eura či přijímání migrantů. Z odpovědí také vyplynulo, že favorit voleb ANO to bude mít v případě výhry s formováním vlády složité. 

Pohotovost pro dospělé v Dačicích v sobotu neotevře

Dačice - Tuto sobotu se lidé z Dačicka budou muset obejít bez místní lékařské pohotovosti pro dospělé.

Chtěl si ponechat nalezený mobil

Nová Bystřice - Neodevzdat nalezenou věc se může pořádně nevyplatit.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení