V noci na 28. leden vybrali zloději sklad Jednoty v Dačicích se škodou mj. na cigaretách a lihovinách za 1,46 milionu.

Začátkem května došlo k vykradení skladu Jednoty v Kaplici – Nádraží se škodou 1,8 milionu.

První prosincový víkend vyřadili pachatelé elektronický zabezpečovací systém a vnikli do firmy JAS CR ve Vrátě. K odvozu cigaret, doutníků aj. použili dva citroëny poškozené společnosti. Jeden byl později nalezen podle GPS. Škoda byla přes 8,1 milionu.

Loni v březnu uznal krajský soud Martina Sádlo (35) a Davida Vinklárka (33) ze severních Čech vinnými vloupáním do skladu JAS a uložil jim za to po sedmi letech do věznice s ostrahou.

Podle senátu je usvědčily mj. pachové stopy, DNA a věci nalezené při domovních prohlídkách.

Martina Mahdala (32) soud obžaloby zprostil. Nepodařilo se vyvrátit jeho tvrzení, že auto pozorované tehdy na místě činu půjčil jiné osobě.

Všechny tři soud dále pro nedostatek důkazů zprostil obžaloby z krádeží v Dačicích a v Kaplici, Viklárka i ze samostatně žalovaných vloupání v Lysé a v Ostrově vždy s více než milionovou škodou.

Dost důkazů?

Státní zástupkyně v odvolání poukazovala na téměř totožný způsob dalších vloupání a na „vysokou nohu“, na níž si nezaměstnaní obvinění žili.

Argumentovala také pachovými stopami všech obžalovaných v dačické Jednotě a Sádla s Mahdalem i v Kaplici.

Vrchní soud v Praze (VS) poté rozsudek zrušil a věc vrátil do Budějovic.

Krajský soud má znovu stanovit výši způsobené škody tentokrát včetně DPH.

Dále má znovu vyslechnout svědka poskytujícího alibi Mahdalovi pro čin ve Vrátě a zvážit jeho věrohodnost.

U vloupání v Dačicích a v Kaplici VS zdůraznil význam pachových stop.

Při přihlédnutí k naprosto shodnému způsobu provedení a k opakovanému společnému jednání obviněných jde podle něj o závažný důkaz. Soud prvního stupně má mj. zjišťovat, jak se pach obviněných mohl dostat na místo.

Ke zproštění obžaloby Vinklárka ze samostatných vloupání VS upozornil na věci z těchto krádeží nalezené v domě bratra tohoto obviněného. Naznačil, že by se u Viklárka mohlo jednat případně i o podílnictví.

Jeden je ve vazbě

V pondělí tedy trojice obžalovaných znovu stanula před krajským soudem.

Vinklárka před něj doprovodila vězeňská stráž – je ve vazbě pro obžalobu, kterou v úterý začne projednávat Okresní soud v J. Hradci.

David Viklárek je viněn z toho, že letos v noci na 31. leden s dalšími osobami překonal oplocení a vnikl do areálu Jednoty v Dačicích.

Do stejného, který byl napaden před třemi roky.

Pachatelé vyřadili elektronické zabezpečovací zařízení a ukradli alkohol, cigarety apod. za více než 2,6 milionu.

Na místě se podle obžaloby našla Vinklárkova DNA a Sádlova pachová stopa. Jeho stíhání pro tento skutek ale bylo posléze zastaveno.

Vinklárek tak jednal přesto, že byl v červenci 2007 obsouzen v Ústí nad Labem mj. pro krádež…

Krajský soud v pondělí doplnil dokazování mj. vyžádaným upřesněním výše škody ve skladu JAS. Ta s DPH překročila 9,6 milionu.

Dále vyslechl hospodského, který měl potvrzovat přítomnost Martina Mahdala ve společnosti přítelkyně v restauraci onoho dne, kdy došlo k vloupání ve Vrátě. Vypověděl také policista, který tehdy toto alibi prověřoval.

Poté senát odročil na září k provedení zbývajících důkazů.