Soběslavští a veselští strážníci dostali loni vedle obušku a pistole novou zbraň. Na pomoc proti popíjejícím zevlounům na veřejných místech jim města dala vyhlášku.

„Zatím se nám osvědčila, zkouška ohněm ale přijde teprve s létem,“ zhodnotil velitel Městské policie Veselí nad Lužnicí Radoslav Virt.
Za sedm měsíců, po které tak zvaná suchá vyhláška ve vymezených zónách města funguje, řešili strážníci okolo třiceti těchto přestupků proti veřejnému pořádku.

Pokaždé si vystačili s domluvou. „Opakovaně se nikdo neprohřešil. Navíc většinou nešlo ani o místní,“ tvrdí Virt. Domácí popíječi si totiž na vyhlášku rychle zvykli, a tak nejproblematičtější místa už jejich přítomností netrpí.

Vyhláška ve Veselí se týká náměstí, okolí pošty, kulturního domu a školských zařízení. Kdo si v těchto místech vytáhne lahev s alkoholem, může od městské policie čekat pokutu až do výše jednoho tisíce korun.

„Možná je stav lepší i tím, že na vysedávání na lavičkách ještě není počasí. Také lidé, kteří si alkohol koupí na nádraží, ho vypijí cestou ke kulturnímu domu, usadit se někde si už netroufají,“ dodal velitel veselských strážníků.

Soběslavská radnice si mne ruce, jak s problémem zatočila. Místní strážníci už tak optimističtí nejsou.

„U obou škol se situace zklidnila a také návštěvníci kulturního domu už s alkoholem ven nevycházejí,“ shrnul tajemník Radek Bryll.
Městští strážníci ale v Soběslavi odhalili nové ohnisko možných potíží.

„Již loni v okolí kina posedávala omladina. Letos je sem nepustily stavební práce na společenském centru, ale po dostavbě zdi tady bude pro jejich dýchánky ideální místo,“ míní velitel Miroslav Drs.

Zda se zákaz pití alkoholu rozšíří na další místa, rozhodnou prázdniny.


Táborští strážníci ve vyhlášce nevidí smysl

Soběslav se na Táborsku stala pionýrem, který do života zavedl suchou vyhlášku. Krátce nato se jí chopilo i Veselí nad Lužnicí. Kdo bude následovat?

Obě města se rozhodla krotit veřejné popíjení v parcích nebo kolem škol vyhlášením zákazu. Ostatní města v tom ale nevidí žádný smyl.
„Několikrát jsme se o tom bavili, ale shodli jsme se, že na kontrolu určité skupiny lidí vyhlášku nepotřebujeme,“ potvrdila obecně rozšířené mínění starostka Tábora Hana Randová.

Neřekla tím ovšem, že Tábor nemá svá bolavá místa. Jenže ta, ať s vyhláškou nebo bez ní, městská policie stejně kontroluje.

„Víme, že k těmto místům patří Billa a Milenium na Pražském sídlišti, supermarkety na sídlišti Nad Lužnicí a především park u nádraží. Loni si oblíbili i fontánku na Křižíkově náměstí,“ upřesnil šéf městských strážníků Petr Svoboda.

Lahev za popelnicí

Ze své praxe ví, že represe na nepřizpůsobivé skupiny obyvatel neplatí.
„Pokutu z nich nedostaneme a když jim pití sebereme, těch pár korun na levné víno si zase lehce seženou,“ vysvětluje Svoboda.

Popíječi na lavičkách jsou podle něj navíc vykutálení: lahev s alkoholem by si ukryli kousek za hranicí zákazem vymezené zóny. Vždy by se odběhli napít a na lavičkách v parku se zvyšujícím obsahem alkoholu v krvi by seděli dál.

„Daleko účinnější je podle nás hrozba, že je odvezeme na záchytnou stanici. Někteří už to zažili, takže teď stačí říct, že pojednou znovu a alespoň trochu to na ně zafunguje,“ dodal Svoboda.

Tábor na převozy opilců pořídil vhodné auto, do Českých Budějovic se vydalo již sedmkrát. Jenže za dopravu už nikdo neplatí.

Radnice, které se k vyhlášce nepřiklánějí, navíc zdůrazňují, že nechtějí házet do jednoho pytle všechny občany.

I slušný turista, čekající před nádražím na spoj, by pak totiž musel lahev piva útrpně ukrývat do sáčku.

„Současná legislativa dává dostatečný prostor k řešení těchto problémů, nemáme ani městskou policii a ani tolik problémových lidí,“ připojil se k odpůrcům vyhlášky mladovožický starosta Jaroslav Větrovský.

Přidá se Bechyně?

Lázeňská Bechyně se vyhláškou začne zabývat, až k tomu dostane impulz.

„Zatím žádost o její vydání nemáme,“ řekl tajemník František Stach.
Strážníci by ji ale uvítali. Podle Petra Halamy by tak měli nástroj na alkoholem posilněné skupinky mladých lidí, kteří se scházejí u kulturního domu nebo za rybníkem Trubný.

V této záležitosti již kontaktovali právničku města Annu Hruškovou.