Zloděj tehdy odcizil čtrnáct olejomaleb, další soubory krajinek ze 17. a 18. století, svícen a ebenovou šperkovnici odhadem (při neexistenci trhu podle tabulek) v ceně 1,46 milionu korun. Pachatel nebyl odhalen.

V prosinci 1988 byla v Německu přepadena a okradena 75letá žena. Pachatelé ji spoutali a ponechali bez pomoci. Poškozená zemřela.
Při domovní prohlídce u emigranta JUDr. Jaroslava J. z Prahy, podezřelého z tohoto činu, policie našla kromě majetku usmrcené ženy také tři obrazy z Červené Lhoty.

Ty pak byly předány Národní galerii v Praze. Další obrazy z tohoto objektu byly nalezeny u jiného občana, který uvedl, že je koupil od Jaroslava J.

Žádost českých orgánů o jejich vydání státní zastupitelství ve Frankfurtu zamítlo s tím, že dotyčný je nabyl v dobré víře.

Jaroslav J. loupež na zámku popíral, obrazy prý koupil v Čechách a vzal je s sebou. Některé v Německu prodal, aby pomohl rodině.

Za loupež v Německu dostal pět let. Během dovolené za dobré chování zmizel do Čech. V roce 1992 byl zadržen na česko–rakouské hranici při služební cestě pro českého zaměstnavatele. Rakušané ho vydali do Německa, kde si odpykal zbytek trestu a pak byl vyhoštěn.

V únoru 2001 stanul před soudem v Č. Budějovicích s obžalobou za vloupání do Červené Lhoty. Opět tvrdil, že s věcí nemá nic společného.

Jeho bývalá manželka uvedla, že se jí krádeží chlubil, popsal, jak do zámku vnikli. Obrazy vezli do Německa v avii s dvojitým dnem. Obviněný prohlásil, že obrazy doma žena mohla vidět, protože je tehdy sháněli na inzeráty. Vypovídá proti němu ze msty.

Nový odhad z roku 1996 stanovil škodu způsobenou na zámku na 24,5 milionu.

Krajský soud dr. J. uznal vinným. Uzavřel, že způsobil škodu za 1,47 milionu, tedy podle původního odhadu, když to, že tehdy prakticky neexistoval trh se starožitnostmi, nemůže jít k tíži pachatele. Vzhledem k nastávajícímu výraznému posunu hranice škody velkého rozsahu v zákoně už neužil pro kvalifikaci činu pana J. přísnější odstavec sazby.

Polehčilo mu, že skutek spáchal před dlouhou dobou, na druhé straně jeho morální profil dokresluje oloupení staré ženy v Německu, do jejíž přízně se vloudil s další osobou, když zneužil postavení nastávajícího pojišťovacího agenta.

Vyměřil mu čtyři roky do věznice s dozorem. Vrchní soud v Praze rozsudek změnil na tři roky podmíněně s pětiletou zkušební dobou. JUDr. Jaroslav J. se v ní v červnu 2007 osvědčil.