Tábor/ Jindřichohradecko– Za škodu ve výši 1,25 milionu korun se mohou někteří členové devítičlenného gangu, který byl v týdnu zadržen táborskými policisty, dostat do vězení až na 10 let.

Případ zaměstnával po řadu měsíců nejen táborské kriminalisty. Na rozbití skupiny se podíleli i kolegové z Jindřichodradecka, Benešovska a Krajského ředitelství policie Jihočeského kraje.

Rozsáhlou trestnou činnost páchalo devět drogově závislých lidí – šest mužů a tři ženy. Jejich teritoriem byl Jihočeský a Středočeský kraj.
„Při koordinované realizaci, kdy policisté zadrželi jednotlivé členy této skupiny na různých místech celé republiky, byli do operace nasazeni i policisté speciálních útvarů, a to včetně zásahových jednotek,“ uvedl k úspěchu kriminalistů mluvčí táborských policistů Miroslav Doubek.
S většinou zadržených měli policisté již v minulosti co do činění. V gangu měli všichni své úkoly, ale podle informací police se mezi sebou někteří ani neznali. Nejde tedy o strukturu skupiny organizovaného zločinu.

„Jeden z mužů vykrádal rekreační chaty či chalupy, garáže, dílny a zejména pak motorová vozidla. Z těch bral nejen cennosti, ale i benzin či naftu, které získával proražením nádrží aut. Další z členů pak měli na starost prodej odcizeného zboží a za získané peníze nakupovali zejména léky a další prostředky k výrobě drog. Ve velkém vařili pervitin, místo v jejich nabídce však měla i marihuana. Drogy nejen sami užívali, ale poskytovali je i dalším osobám,“ uvedl Doubek.

Policie provedla sedm domovních prohlídek, objevila tři varny pervitinu a množství věcí pocházejících zřejmě z provedených krádeží.
Vypátrat majitele domácích spotřebičů, telefonů, počítačového vybavení, ručního i elektrického nářadí nebo autodílů a malých motorek bude kriminalistům nějaký čas trvat. Policisté zajistili i drogy a peníze, pocházející z trestné činnosti.
„Z devíti zadržených osob se ve vazbě nachází šest. Zbylí tři jsou vyšetřováni na svobodě,“ upřesnil včera mluvčí. Počet obviněných není konečný.

Jak uvedl táborský policejní mluvčí Miroslav Doubek, zásahy se uskutečnily i na Jindřicchohradecku, odkud byli i někteří pachatelé. Informaci Deníku, že se tento týden uskutečnil jeden zátah na drogy i v Deštné, v souvislosti s případem Doubek nepotvrdil. „Vzhledem k tomu, že na případu se stále pracuje, tak bližší a konkrétnější informace zatím zveřejňovat nebudeme,“ uvedl.