V Suchdole nad Lužnicí se dokonce rozhodli vypsat za dopadení sprejera odměnu pět tisíc korun.
„Chtěli bychom řádění sprejerů v našem městě udělat rázný konec. Vše sice šetří policie, ale vypsáním odměny formou peněžního daru v částce pět tisíc korun, kterou schválila rada města, bychom chtěli vyšetřování uspíšit, pokud se najde svědek,“ potvrdil starosta Suchdola nad Lužnicí Jan Kronika.
Suchdolské radnici totiž není vandalismus ve městě lhostejný. Odměna je vyhlášená na sprejera, který ve dnech 20. až 21. února sprejem znehodnotil několik budov ve městě. Patří mezi ně vlaková zastávka, stěna plotu firmy EATON, šatny v areálu hokejbalového hřiště, drážní buňka u železničního přejezdu na Gráfovec, kotelna na sídlišti 17. listopadu, benzínová čerpací stanice, úpravna vody na sídlišti 17. listopadu, toalety u vlakového nádraží, garáže na sídlišti na Pražské a další.
Pomoc svědků
S podobnými výtržníky, kteří si mnohdy jen hrají na umělce, se potýkají také například v Třeboni a Jindřichově Hradci. Tam sice žádné odměny zatím na ničitele fasád vypsané nebyly, ale lidé jim už nejednou při dopadení aktivního sprejera pomohli.
„Už nám několikrát lidé zavolali. Podařilo se nám s jejich pomocí usvědčit za dvanáct let asi dvacet případů,“ uvedl vrchní strážník městské policie Luboš Müller.
Úspěšnost při dohledání sprejera je bez svědků podle jeho slov nízká, protože nastříkání nápisu může trvat jen několik vteřin nebo minut.
„Také nám pomáhají lidé tím, že si jich včas všimnou a zavolají, ale hodně nám pomáhá kamerový systém ve městě,“ doplnil vrchní strážník městské policie v Třeboni Vladimír Školka.
Okraje města lákají
V historickém centru města Třeboně, kde je kamerový systém a všímaví lidé, už prakticky podle Vladimíra Školky sprejeři neřádí. V minulosti se totiž na ně městští strážníci přímo zaměřili a situace se zlepšila.
„Počmárali třeba zeď kotelny v Lázních Aurora a telefonní budku, zadní část sportovní haly, ale zatím nic nepřibývá,“ uzavřel Vladimír Školka.
Podobná místa si vyhledávají sprejeři i v Jindřichově Hradci. „Znehodnotili nápisy sportovní halu u zimního stadionu, kde za dva až tři roky prakticky každý měsíc přibyl nějaký nápis,“ upřesnil Luboš Müller.
Vzpomněl i na případ v Panské ulici, kde kde byly popsané výlohy fixou, která šla naštěstí umýt, ale i na počmáranou autobusovou zastávku na sídlišti Hvězdárna a telefonní budky, kdy dopadli díky upozornění lidí všechny vandaly.
„Lidé ani všechny škody nenahlašují a co jde, si odstraňují hned sami. Pokud je to barvami, které jdou vyčistit, řešíme to jako přestupek, ale pokud barvy vyčistit nejdou, jedná se už o trestný čin, který musí řešit policie,“ uzavřel Luboš Müller.