Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Za mobil sebraný 11letému klukovi dva roky

Jindřichův Hradec – Krajský soud v pondělí zamítl odvolání 21letého Dušana R. proti rozsudku Okresního soudu v Jindřichově Hradci za loupež.

8.6.2010
SDÍLEJ:

Naxnerova lávka v Jindřichově Hradci. Foto: archiv Deníku

Ten ho v únoru uznal vinným trestným činem loupeže. 20. listopadu kolem 13.30 hodiny na lávce v parku v Jindřichově Hradci zastavil nezletilého Josefa a vyzval ho k vydání peněz. Když odmítl, vyndal z bundy pistoli a pohrozil, že když mu nedá hotovost nebo mobil, zabije ho. Vylekanému mladíkovi pak vytrhl z ruky telefon a odešel.

Chlapec se doma s pláčem svěřil matce, že ho přepadli a sebrali mu mobil. Byl značně rozrušený. Když se postupně zklidňoval, uvedl i okolnost hrozby pistolí.

Podle matky na syna událost zapůsobila tak silně, že s ním musela vyhledat odbornou pomoc. Vozí ho do školy a ze školy, ještě čtyři měsíce po činu se neodvážil jít do onoho parku.
Pachatele policie našla a mobil, který u něho zajistila, vrátila matce poškozeného. Ta do něj musela pořídit novou SIM kartu za 450 korun. S požadavkem na náhradu této částky se připojila k trestnímu řízení.

Jenom kradl?

Dušan R. tvrdil, že chlapci pouze telefon vzal. Nijak mu nevyhrožoval, žádnou zbraň nemá.

Okresní soud uvěřil poškozenému, u něhož neshledal důvod, proč by si vymýšlel takové přepadení. Obviněnému polehčuje částečné doznání, přitěžuje naopak recidiva. V roce 2008 byl odsouzen k obecně propěšným pracím ve výměře 300 hodin, další obdobný trest dostal i loni. Sankce nevykonal. Činu se tedy dopustil v podmínce.

Obžalovaný se odvolal. Tvrdí, že chtěl krást, ne loupit. Po dotazu, kolik je hodin, prý mladíkovi mobil jen vytrhl z ruky a utekl. Poškozený podle něho žádný znatelný odpor nekladl.

K veřejnému zasedání krajského soudu se v pondělí Dušan R. nedostavil.

Jeho obhájce naznačil, že událost mohla proběhnout i jinak, byť připustil, že lze jen spekulovat, jaké že důvody by poškozeného mohly vést k nepravdivému líčení – snad ale třeba obavy z domácích nepříjemností za případnou spoluodpovědnost za ztrátu telefonu.

Měl vypovídat

V té souvislosti obhájce zpochybnil to, že soud prvního stupně poškozeného sám nevyslechl, ale spokojil se se čtením jeho výpovědi v přípravném řízení.

Podle trestního řádu je podmínkou takového postupu, že by vybavování události u soudu mohlo negativně ovlivnit duševní vývoj mladistvého. Obhájce má ale pochybnosti, zda takové nebezpečí je v dané věci srovnatelné s případy skutečně závažných zásahů například do intimní sféry svědka.

„Možný je jiný skutkový děj,“ opakoval obhájce. Zpochybnil, že by byl jeho klient ozbrojen, při domovní prohlídce u něho se našel odcizený mobil, ale žádná zbraň. Jaký případný odpor poškozeného překonával, to má přitom klíčovou otázku pro posouzení věci. Kdyby okresní soud nevycházel z toho, že obžalovaný přiměl chlapce k vydání věci důraznou pohrůžkou zbraní, mohl znít rozsudek jinak, řekl obhájce.
Krajský soud ale odvolání zamítl.

Při svědectví matky poškozeného o synových vážných problémech v důsledku události není třeba problematizovat jeho neúčast u hlavního líčení, řekla předsedkyně senátu v odůvodnění. Není důvod nevěřit opakovaným výpovědím chlapce, že útočník měl zbraň, byť třeba atrapu, a hrozil mu zabitím.

Krátce předtím byl Dušan R. dvakrát odsouzen k obecně prospěšným pracím, aniž je vykonal. Trest za nový skutek na spodní hranici sazby pak není nepřiměřeně přísný, uzavřel včera krajský soud.
Proti rozhodnutí není řádných opravných prostředků.

Autor: Vladimír Majer

8.6.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Podzimní počasí dokáže být i příjemné.

Vyšší Brod zažil léto, ve středu rozhodnou o teplotě mlhy

Úspěšná štafeta hradeckých orientačních běžkyň. Zleva:Eliška Hojná, Kateřina Blažková a Tereza Kinštová.

Hradecké orientační běžkyně mají stříbro z mistrovství republiky

Organizování dopravy JHMD převzala železniční správa

Jindřichův Hradec – Dva miliony korun ročně. Taková je částka, kterou společnost Jindřichohradecké místní dráhy (JHMD) začne ročně platit Správě železniční dopravní cesty (SŽDC).

Dvě nehody zavřely dvě silnice

Jindřichohradecko - V rozmezí čtvrt hodiny zablokovaly dvě dopravní nehody silnice u Nové Vsi nad Lužnicí a u Kunžaku.

Stoprocentní zůstávají už jen včelničtí hokejisté

Jindřichohradecko – Okresní přebor hokejistů pokračoval druhým kolem.

Muž zpronevěřil peníze od důchodkyně

Novobystřicko - Seniorka svěřila muži peníze. Zřejmě o ně přišla.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení