VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Za pokácené stromy padají statisícové pokuty

Jindřichohradecko – Mezi Kardašovou Řečicí a obcí Pleše zmizelo před dvěma roky 192 stromů, což narušilo krajinný ráz.

9.5.2018
SDÍLEJ:

Za kácení stromů na Třeboňsku dostali již dříve silničáři pokutu ve výši 200 tisíc korun.Foto: archiv Arnika

Došlo k porušení krajinného rázu. To je verdikt České inspekce životního prostředí v případě vykácení bezmála dvou set stromů podél silnice na hlavním tahu z Veselí nad Lužnicí do Jindřichova Hradce v úseku mezi Kardašovou Řečicí a obcí Pleše.

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) sice získalo patřičná povolení od místních obcí, podle tiskového mluvčí organizace Arnika Jiřího Kani se však v roce 2016 kácelo bez posouzení dopadu na krajinný ráz, což je v rozporu se zákonem o ochraně přírody. „Ačkoliv kácení proběhlo na základě povolení od místních obcí, ŘSD porušilo zákon tím, že nepožádalo o posouzení dopadu na krajinný ráz. Na vině je především špatná komunikace mezi ŘSD a orgány ochrany přírody,“ uvedl.

S tím ale tak docela Ředitelství silnic a dálnic nesouhlasí. Jak uvedla tisková mluvčí ŘSD Nina Ledvinová, při kácení stromů podél komunikace I/23 mezi městy Veselí nad Lužnicí a Jindřichovým Hradcem byly žádosti podány správně dle zákona. Vysvětlila, že byly požádány všechny orgány ochrany přírody podle jednotlivých katastrálních území, byly napsány žádosti se všemi obecnými náležitostmi podání, tedy s označením katastrálního území a parcely, stručným popisem dřevin, situačním nákresem, doložením vlastnického práva včetně žádosti o stanovisko, zda tímto plánovaným kácením nebudou dotčeny ostatní zájmy přírody. „Do ostatních zájmů přírody dle zákona spadá i posouzení krajinného rázu,“ upozornila.

Ke všem těmto žádostem byla podle jejích informací vydána povolení ke kácení stromů formou rozhodnutí jednotlivých orgánů včetně stanovení náhradní výsadby s následnou pětiletou péčí. Dodala, že ve všech případech se jednalo o stromy v krajnici silnice první třídy. „Teprve na základě těchto vydaných rozhodnutích o povolení kácení došlo k pokácení stromů dodavatelskou organizací,“ pokračovala mluvčí s tím, že až poté se dostavila Česká inspekce životního prostředí, vše zkontrolovala a vybrala dvě lokality – Kardašovu Řečici a Pleše, kde dospěla k závěru, že došlo k porušení krajinného rázu. „Proběhlo správní řízení a dle jejich rozhodnutí nám byla udělena za správní delikt pokuta, kterou následně potvrdilo ministerstvo životního prostředí. Jsme přesvědčeni, že z naší strany nedošlo k chybě. Postupovali jsme přesně podle toho, jak nám to bylo určeno v první kauze,“ podotkla Nina Ledvinová v narážce na dřívější spor, kdy došlo k vykácení stromů na Třeboňsku.

Vedoucí kampaně Zachraňme stromy z Arniky Marcela Klemensová upozornila, že kvůli tomu, že úřady spolu neumí mluvit, krajina jižních Čech vykácením hodně utrpěla. „Pokud se bude Ředitelství silnic a dálnic o nově vysazené stromy dobře starat, možná se situace za pár desítek let částečně zlepší,” dodala a zmínila právě i dřívější případ, kdy se podle ní silničáři již stejnou chybou provinili v CHKO Třeboňsko.

K vykácení 148 stromů tady došlo v roce 2014 a podle České inspekce životního prostředí tím došlo k narušení krajinného rázu podél silnice mezi Frahelží a Ponědraží. Za porušení zákona byla tehdy uložena silničářům pokutu 200 tisíc korun a povinnost vysadit 80 nových stromů. „Případ kácení stromů podél této silnice sledujeme od roku 2015, kdy nás prostřednictvím naší ekoporadny upozornili místní lidé. Na narušení krajinného rázu jsme Ředitelství silnic a dálnic bez odezvy upozorňovali. Nakonec jsme pomohli místním lidem podat stížnost úřadům, které nám daly za pravdu a proti nesprávným rozhodnutím zakročily,” zmínila Marcela Klemensová.

Stromy pokácené mezi Kardašovou Řečicí a obcí Pleše mají silničáři nahradit 137 novými.

Autor: Petra Lejtnarová

9.5.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Montážní dělník 21 740 Kč

Montážní dělníci výrobků z kovů operátor ve výrobě. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 21740 kč. Volných pracovních míst: 10. Poznámka: výhodou vyučení s technickým zaměřením; výhodou praxe; výhodou aktivní znalost anglického, případně německého jazyka; výhodou jakékoliv oprávnění, zkoušky; pracovní poměr na dobu určitou 2 roky s možností prodloužení na dobu neurčitou; pracovní doba třísměnná;. Pracoviště: Magna cartech spol. s r.o., 378 10 České Velenice. Informace: Lenka Maziniová, +420 384 753 279.

Stavebnictví - Stavebnictví Ostatní stavební technici 20 100 Kč

Stavební technici Technický pracovník - stavař. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20100 kč, mzda max. 28740 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KONTAKT EMAILEM: ps0210@seznam.cz, - pracovní poměr na dobu neurčitou, Požadavky a pracovní náplň:, -Vzdělání středoškolské stavebního směru (výhodou vysokoškolské vzdělání), min. praxe 3 roky ve stavebnictví; znalost stavebního zákona, zákona o zadávání veřejných zakázek, orientace v související legislativě,, -Znalost práce na PC - WORD, EXCEL, výhodou uživatelská znalost rozpočtových programů (např. KROS Plus, ÚRS),, -Řidičské oprávnění skupiny B, zdravotní způsobilost, trestní bezúhonnost, -Bezpečnostní prověrka na stupeň "Vyhrazené" - bude udělena po nástupu, - Požadavek na flexibilitu, zkušenosti s prací ve státním sektoru, ochota se přizpůsobit, respektování administrativních postupů, -Zajišťuje údržbu a organizuje provádění oprav svěřených zařízení na úseku stavební údržby Provozního střediska 0210 J. Hradec,, -Připravuje a realizuje opravy včetně koordinace technickohospodářského provozu u střediska; zabezpečuje a organizuje opravy a údržbu stavebních objektů, u technologických zařízení koordinuje stavební práce dodavatelsky i svépomocí včetně kontroly kvality a likvidace faktur; u dodavatelské údržby vykonává funkci stavebního dozoru,, -Zpracovává, zajišťuje a kontroluje stavební rozpočty (u dodavatelské i svépomocné údržby); organizuje a provádí pravidelné technické prohlídky objektů, optimalizuje reprodukční procesy,, -Zabezpečuje předepsanou agendu (centrální evidenci, mechanizovanou evidenci, projekty, tabulkové soubory atd.),, -Udržuje v aktuálním stavu situaci objektů; vede stavební dokumentaci stavebních objektů, aktualizuje ji, -Orientuje se v aktuální a platné legislativě v oblasti stavební činnosti, -Zodpovídá za vedení a doplňování lineárních náčrtů, -Odpovídá za odběratelskou kontrolu faktur včetně kontroly platnosti a správnosti fakturovaných cen, fakturovaného množství majetku, práce a služeb a dalších hledisek jejich věcné správnosti, jakož i za doplnění náležitostí předepsaných pro účetní doklad., -Odpovídá za neprodlené vyřízení faktur tak, aby mohly být nadřízeným stupněm proplaceny ve lhůtě splatnosti; vede předepsanou dokumentaci podle požadavků spisové služby, -Zadává veřejné zakázky a připravuje podklady k jejich zadání, -Pracuje na PC s emailovými a databázovými programy (NEN, ISL, GINIS, ESSS, OUTLOCK), kde doplňuje a , aktualizuje údaje stavebních objektů, -Pečuje o svěřený materiál. Pracoviště: Ministerstvo obrany - agentura hospodaření s nemovitým majetkem, Vídeňská, č.p. 169, 377 01 Jindřichův Hradec 1. Informace: Petr Kočíř, +420 973 325 130.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Pomocní pracovníci v dopravě a 1 000 Kč

Pomocní pracovníci v dopravě a skladování Výpomoc při zásobování, manipulace s koberci a pomocné práce J. Hradec. Požadované vzdělání: bez vzdělání. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 1000 kč, mzda max. 3000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Rezkova 953, Jindřichův Hradec, Kontaktní osoba: pí. Bastlová, Vhodné pouze pro fyzicky zdatné uchazeče, neboť se jedná o manipulaci s koberci a dalším zbožím při závozu prodejny, 95,-Kč/h, doba dle potřeby. Bližší informace přímo na prodejně KOBERCE TREND Jindřichův Hradec. Pracoviště: Limex čr, s.r.o. - 004 - koberce trend jindřichův hradec, Rezkova, č.p. 953, 377 01 Jindřichův Hradec 1. Informace: -, .

Obchod - Obchod Vedoucí prodejny, provozu 19 000 Kč

Vedoucí pracovních týmů v prodejnách zástupce vedoucí prodejny maso-uzeniny. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč, mzda max. 23000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: pracovní poměr na dobu neurčitou;, Požadujeme: min. vzdělání vyučen; samostatnost; spolehlivost; flexibilita; zkušenost s vedením kolektivu výhodou; příjemné vystupování; potravinářský průkaz;, Nabízíme: dlouhodobou perspektivu v prosperující společnosti; možnost profesního růstu; vstupní zaškolení; nevyučené v oboru zaučíme; přátelský kolektiv; nástup možný ihned, Náplň práce: vedení kolektivu prodejny; vedení administrativy prodejny; objednávání zboží; odpovědnost za chod prodejny; příprava zboží k prodeji; prodej a nabídka zboží; obsluha zákazníků; spolupráce s vedením firmy, KONTAKT TELEFONICKY NEBO E-MAILEM. Pracoviště: Zeman maso-uzeniny, a.s. - 002 - dačice, Vápovská, č.p. 306, 380 01 Dačice. Informace: Veronika Fořtová, +420 602 107 526.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Rozšířený výrobní závod společnosti ENGEL v Kaplici si v sobotu prohlédlo na šest tisíc lidí.
6

OBRAZEM: Do ENGELu v sobotu dorazilo šest tisíc lidí

Ilustrační foto

Divizní nováček na závěr „spláchl“ Protivín

Oprava železničního přejezdu komplikuje život řidičům i cestování autobusem

Prachatice - Od pondělního rána (18.6.) musejí řidiči na trase Prachatice - České Budějovice využít silnici vedoucí přes Těšovice. Na Vitějovice je zastaví uzavírka a v Prachaticích u obvchvatu práce na železničním přejezdu.

Vesnicí roku 2018 je Svatý Jan nad Malší

Jižní Čechy - Vážená paní starostko, mám pro vás dobrou zprávu. Myslím, že už asi tušíte. Svatý Jan nad Malší se stal nositelem zlaté stuhy, to znamená krajským vítězem soutěže Vesnice roku Jihočeského kraje roku 2018.

Z linky 156: Muži se rozhodli uzavřít parkoviště

Jindřichův Hradec – Ve středu 6. června čekalo na řidiče nemilé překvapení v podobě umístěných zábran, které zcela uzavřely centrální parkoviště pod Oděvou.

Páťáci z 5. ZŠ se učili, jak zacházet s penězi

Jindřichův Hradec - Páťáci z 5. základní školy zakončili svoji výuku finanční gramotnosti, které se zúčastnili v rámci programu Abeceda peněz.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT