VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Za vydírání splátky bude sedět i organizátorka

České Budějovice, Jindřichohradecko – Vydírání splacení údajného dluhu přivedlo do vězení nejen „bouchače“, kteří dlužníka k vydání peněz „přemlouvali“, ale i mladou ženu, která je k této práci získala.

11.5.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Archiv

Tu Okresní soud v J. Hradci v prosinci uznal vinnou jen organizátorstvím tohoto činu a na rozdíl od vykonavatelů jí uložil ještě podmíněný trest. To včera krajský soud k odvolání státní zástupkyně zrušil a poslal ji do věznice s dozorem „natvrdo“.

Jeli za dlužníkem

Začalo to tím, že Martina B. (36) chtěla od známého půjčit peníze. Ten jí řekl, že ano, ale že je nejdřív musí dostat z jiného jeho dlužníka, z jistého pana Petra.

Martina B. na to sjednala Radka J. (35) a Radima K. (28). 18. srpna je odvezla do Dačic, kde se měl Petr zrovna zdržovat v herně.
Napodruhé ho tam mládenci našli. Vyvedli ho ven, obstoupili a pod pohrůžkou násilí po něm požadovali vydání 17 000 korun.

Když vysvětloval, že hotovost nemá a z banky by mohl vybrat až druhý den, dovedli ho k bankomatu, aby je přesvědčil, že to na kartu nepůjde. Když ukazoval peněženku, K. mu ji vytrhl z ruky a vzal z ní platební kartu a asi 200 korun. Sebral mu také mobil.

Pak poškozeného přinutili nasednout k nim do auta a odvezli ho do J. Hradce, do bytu Martiny B., kde musel přečkat do druhého dne s tím, že peníze pak vybere.

Tak to po dokazování měl za prokázané soud prvního stupně. Neuvěřil obhajobě, že k žádnému vydírání poškozeného nedošlo, že s nimi jel do Jindřichova Hradce dobrovolně.

Nezávislá svědkyně a poškozený, byť to u hlavního líčení bagatelizoval, v zásadě skutečnost popsali tak, jak bylo žalováno. Doklady „uneseného“ dlužníka se ostatně K. prokazoval hlídce policie, která je kontrolovala . . .

Soud uzavřel, že cílem obviněných bylo nepochybně vymoci na poškozeném peníze. Ten popsal agresitivitu a výhrůžky vymahačů i krádež peněženky a mobilu.

Radimovi K. za toto vydírání a sbíhající se krádež a neoprávněné držení platební karty uložil dvacet měsíců do ostrahy, Radkovi J. za vydírání a sbíhající se odsouzení za řízení motorového vozidla bez oprávnění z jiného rozsudku souhrnný trest také dvacet měsíců.

Jen podmínka

Martině B. soud vyměřil osmnáct měsíců podmíněně na tři roky s dohledem. Vyšel z toho, že se až na narážky cestou z Dačic na výhrůžkách poškozenému nepodílela. Pro finanční profit ale akci zorganizovala, sehnala J. a K., řídila auto, kterým za poškozeným jeli. Vydírání tedy zosnovala jako organizátorka.

Předpokládala, že bude třeba agresivnější jednání, Radek J. se měl proto představovat jako „bouchač“ z Prahy. Byla tedy srozuměna s tím, že společníci použijí pohrůžky násilím.

Obžalovaní se odvolali proti všem výrokům. Do Dačic se prý jeli pobavit, až tam se dozvěděli, že má někdo někomu něco dlužit. Žádného násilí se prý nedopustili, poškozený měl být pod vlivem drog, v tom baru ani neměl na útratu, neměl kde nocovat a byl rád, že ho vezmou do Hradce, kde se bude moci vykoupat, najíst a vyspat.

Žalobkyně s odvolala proti nepřiměřeně nízkému trestu Martině B.

K pondělnímu veřejnému zasedání krajského soudu se z obžalovaných dostavil jen Radim K., další si obsílku nevyzvedli. Martina B. je podle K. údajně v rizikovém těhotenství, ale o odročení nežádala.
Odvolací senát doplnil dokazování konstatováním aktuálních jiných odsouzení projednávané trojice.

V případě Martiny B. jde například o rozsudek z března, jímž ji soud v Pelhřimově uznal vinnou mařením výkonu úředního rozhodnutí, ale podmíněně na rok upustil od jejího potrestání.

Také Radim K. v posledních letech opakovaně řídil bez oprávnění, za což dostával peněžité tresty a zákazy řízení. Zatím poslední z těchto věcí je u odvolacího soudu v Brně . . .

Po poradě pak krajský soud odvolání Martiny B. a Radima K. zamítl. K odvolání Radka J. zkrátil tomuto obviněnému nepodmíněný trest na 18 měsíců s tím, že podle trestního zákoníku od 1. ledna už není jeho sbíhající se odsouzení za řízení bez řidičáku trestným činem.

K odvolání státní zástupkyně soud dále změnil výrok o vině a trestu Martině B. a za vydírání, nikoliv pouhé účastenství, jí uložil rok nepodmíněně do věznice s dozorem.

„Byla spolupachatelkou, vydírání pro svůj majetkový prospěch zorganizovala a zatáhla do něj i své dva známé,“ řekl předseda senátu. „Byla srozuměna s tím, že se záležitost neobejde bez pohrůžek násilí, obstarala dopravu, byla při držení poškozeného v jejím bytě. A trestné činnosti se dopouštěla navíc v podmínce, k níž pelhřimovský soud sáhl snad pod dojmem, že má obviněná na podzim rodit. Další podmíněné potrestání by už ale účel trestu nesplnilo,“ dodal.

Krajský soud proto Martině B. uložil trest také již “natvrdo“, „bez ohledu na její osobní situaci“, jak předseda senátu dodal.

Proti tomuto rozhodnutí není řádných opravných prostředků.

Autor: Vladimír Majer

11.5.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vážná nehoda na silnici I/20 u Semic.

U Semic se stala vážná nehoda. Čelně se střetla dvě auta

V Třeboni přivítali nové občánky.
12

OBRAZEM: Města vítala nové občánky

OBRAZEM: Dění v Bystřici pravidelně oživuje divadlo

Nová Bystřice - V Nové Bystřici se pravidelně konají divadelní představení pro děti i dospělé.

OBRAZEM: Fotbalisté Buku sesadili Studenou z čela přeboru

Jindřichohradecko -  Fotbalový přebor mužů má o víkendu na programu zápasy 9. kola.

OBRAZEM: Malí hradečtí školáci se učí bruslit

Jindřichův Hradec – Školáci z jindřichohradeckých základních škol se pět zapojili do projektu Škola bruslení.

Odpoledne na hrad, večer na koncert. Kam vyrazit v neděli za zábavou?

Jindřichohradecko - Ani v poslední den týdne nemusíte zůstávat doma, ale můžete se vydat někam za zábavou.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení