Tak skončil 24. listopadu úspěšný zátah celníků na parkovišti u obchodního domu COOP na Volyňské.

 Tříměsíční akce s krycím názvem Stožec byla zaměřená proti skupině osob, která na území Jihočeského kraje, převážně na Prachaticku, nelegálně distribuovala a prodávala neznačené cigarety.

 Českobudějovičtí celníci se speciální zásahovou jednotkou Celní správy zadrželi čtyři osoby ve věku od 30 do 40 let. Tři byli české a jedna vietnamské národnosti.

„Zásah proběhl při předávání 750 kusů kartónů neznačených cigaret třemi osobami vietnamskému obchodníkovi, který za ně zaplatil,“ uvedl mluvčí Celního ředitelství v Českých Budějovicích Vladimír Pešek. Cigarety byly uloženy v osobním autě VW Passat Combi české poznávací značky. Odpoledne se uskutečnily prohlídky některých nebytových prostor a pozemků na Prachaticku.

Českobudějovičtí celníci sledovali skupinu osob na základě podnětu pražských kolegů tři měsíce.
Nekolkované cigarety byly převážené z Moravskoslezského kraje do jižních Čech, kde byly distribuovány na stánková tržiště a uváděny do oběhu.

Až osm let vězení

„V rámci akce jsme zajistili 412 200 kusů neznačených cigaret značek Marlboro, LM a Classic. Jejich prodejem by státu neodvedením spotřební daně vznikla škoda ve výši 791 424 korun. Dále jsme zajistili finanční prostředky ve výši 239 500 korun použité ke spáchání trestného činu zkrácení daně, poplatku a další povinné platby,“ poznamenal Vladimír Pešek.

Pachatelům hrozí trest odnětí svobody od jednoho do osmi roků. Policejní orgán celního ředitelství na případu dále pracuje.