Neznámý pachatel v prosinci zveřejnil podle policejní mluvčí Hany Millerové na internetovém inzertním portálu nabídku prodeje dvou štěňat čivavy krátkosrsté – mini. Na tom by nebylo nic tak divného, kdyby suma nebyla 4 400 korun plus 550 korun poplatek za dopravu. Tedy minimálně poloviční oproti běžné ceně.
„Když poškozená projevila o zakoupení štěňat zájem, byla prostřednictvím e-mailové komunikace prodejcem instruována, aby požadované peníze odeslala prostřednictvím společnosti zabývající se převodem peněz v cizině, a to konkrétní osobě do státu Kamerun. Žena v lednu skutečně peníze odeslala. Poté po žní prodejce začal požadovat částku 6 900 korun na úhradu pojistného za obě štěňata.
Když poškozená odmítla tuto částku zaplatit, prodejce jí vyhrožoval, že věc oznámí na policii a orgánům FBI a bude jí uložena pokuta ve výši pět tisíc eur. Žena se této výhrůžky zalekla a peníze opět odeslala včetně poplatku ve výši 700 korun," popsala anabázi Hana Millerová.
Tím však vysávání peněz neskončilo. Následně po ženě prodejce požadoval ještě zaslání další finanční částky 4 300 korun za očkování psů.
„Tuto platbu ale poškozená již odmítla provést a požadovala dodání zakoupených štěňat. A obrátila se na policii. Do dnešního dne mladá žena nemá od neznámého prodejce ani dvě čivavy, ani zpět své peníze," doplnila mluvčí. Případem podvodu a vydírání se zabývá hospodářská kriminálka.

Kriminalisté podobný případ řešili před několika lety také na Třeboňsku. Zájemce reagoval na nabídku na prodej psa ze zahraničí za tři tisíce korun. Zaplatil různé poplatky, až suma mnohonásobně překročila cenu nabízeného zvířete, a neviděl ani své peníze, ani čtvernožce.
„Při shánění štěněte přes internet jsme narazila na inzerát s velmi výhodnou cenou, která byla poloviční. Zkusmo jsme odepsala a bylo mi odpovězeno, že bych hradila pouze náklady spojené s přepravou psa z Velké Británie do Čech. To se mi zdálo divné, tak jsem to vzdala," popsala popsala svou zkušenost Věra Kopečná z Jindřichova Hradce.
V podobném duchu jsou i nabídky na „levné" koně. V hledáčku podvodníků jsou však i zájemci na pořízení aut či spotřební elektroniky.
Až neuvěřitelný se zdá případ podvodu z roku 2010, kdy žena z Jindřichohradecka naletěla podvodníkovi, který jí sliboval peníze z dědictví po zemřelém šejkovi, pokud se bude vydávat za jeho fiktivní příbuznou. Mladá žena pod vidinou velkých peněz začala posílat nemalé sumy na smyšlené účty, aby dědictví získala. Přišla tak o 617 tisíc korun.
O tom, že nejdříve poslat peníze cizímu člověku na účet kamsi do ciziny s vidinou získání levnějšího auta se nevyplácí, se vloni na Jindřichohradecku přesvědčil také muž, který odpověděl na inzerát podaný na internetovém portálu S-bazar.
Zde neznámý pachatel nabízel k prodeji Volkswagen Sharan Pacific za 70 tisíc korun. Muž se na základě e-mailové komunikace dohodl na zakoupení inzerovaného vozidla a zaslal na účet vedený u řecké banky částku 2 500 eur. Neviděl už auto ani peníze a naletěl stejně jako poškozený jednatel firmy, který na portálu www.autoscout24.de odpověděl na nabídku prodeje osobního automobilu Audi Q5 za 17 700 eur. Neznámý pachatel z něho vylákal zálohu 8850 eur, tedy v přepočtu 238 950 korun. Peníze šly na účet neznámého inzerenta u banky ve Velké Británii.
Podle policie podvodů na internetových portálech stále přibývá a není tak jednoduché pachatele dopadnout. Navíc ani lidé nepoctivého inzerenta na internetu jen tak nepoznají. Podvodníci si na portálu poskytují navzájem pozitivní hodnocení. Běžný občan pak lehce uvěří, že inzerent je solidní a solventní, a proto od něj zboží objedná a následně i koupí. „Občané by měli veškeré platby při nákupech po internetu provádět až při osobním převzetí zboží. Platbou předem zbytečně riskují, že žádané zboží neobdrží a předem poslané peníze jim nepoctivý prodejce nikdy nevrátí!" upozorňuje mluvčí policie Hana Millerová.