Jako chapadla pomyslné chobotnice jeho akční rádius sahal i na Jindřichohradecko.


Právě jindřichohradečtí kriminalisté zaznamenali od roku 2009 již tři případy, které do skládanky padělatelského gangu zapadají. Například jedna vzdělání chtivá občanka si objednala padělek maturitního vysvědčení. Falzifikát převzala za 15 tisíc na dobírku a vloni si nechala na jednom obecním úřadě na Jindřichohradecku vyhotovit úředně ověřenou kopii. „Tím se pokusila listinu zlegalizovat,“ uvedla jindřichohradecká policejní mluvčí Hana Millerová.

Čerstvá rádoby maturantka pak kopii odeslala s přihláškou na studium na vyšší pedagogické škole v Litomyšli. Další žena si zase objednala přes e–mail padělaný vysokoškolský diplom a vysvědčení ze státnic. Za zfalšované listiny zaplatila 25 tisíc korun. Následně si nechala udělat na obecním úřadu ověřené kopie a pak se ucházela o místo v jedné škole v regionu.

„Trestnímu stíhání z přečinu pozměňování a padělání listiny se vystavuje nejenom ten, kdo vyrobil a opatřil padělky, ale také ten, kdo si je objednal a použil,“ zdůrazňuje Millerová.

Vše odstartovaly informace, které získala teplická policie od reportérky České televize vloni v květnu.

“Žena z Teplic si podala několik inzerátů na různých inzertních portálech, kde nabízela výrobu vysvědčení o maturitní zkoušce, výučních listů a bakalářských diplomů, jednalo se o falzifikáty těchto listin. Do současné doby obvinili vyšetřovatelé pět osob,“ sdělil teplický policejní mluvčí Daniel Vítek. Dodal, že loni byla žena propuštěna z vazby, ale v činnosti pokračovala.