Přitom rozdíl v ceně srnčího kusu zpeněženého na maso a skutečné hodnotě může být mnohonásobný.

Proto policisté v těchto dnech dostali na stůl Sazebník minimálních hodnot neoprávněně ulovené zvěře podle druhu, pohlaví a věku, dle kterého je možné výši škody upytlačených kusů určovat.

„Zvěř je označována jako národní bohatství. Proto jsou určené minimální náklady na její vrácení do honitby. Tedy na nákup zvěře, transport a samotné vypuštění. Nebere se v potaz jen hodnota masa, která je podstatně nižší,“ vysvětluje vrchní komisař jindřichohradeckého územního odboru vnější služby Policie ČR Miroslav Dufek, který je zároveň vášnivým myslivcem.

Pokračuje v tom smyslu, že k ceně v sazebníku je ještě v případě upytlačeného trofejního kusu nutné připočítat hodnotu trofeje.

„Například základní hodnota srnce je 13 900 korun, a pokud se jedná třeba o zlatou trofej, může cena stoupnout až o 40 tisíc korun,“ nastiňuje Dufek.

Je přesvědčený o tom, že pytláky by měly případně hrozící následky za prokázaný úmyslný trestný čin odradit.

Zatím ale policisté ani myslivci podle jeho slov neměli možnost v praxi porovnat působení nového trestního zákona a posoudit, zda „změkčení“ podmínek zvýšilo aktivity pytláků.

„Lovecká sezona začíná až 16. května a v tomto období loví také pytláci, neboť v současné době je maso zvěře znehodnoceno podávanými léčivy, březostí a tak dále,“ dodal.

Na závěr ještě poznamenal, že se policisté na Jindřichohradecku budou proškolovat na pověřených úřadech o povinnostech myslivců po ulovení zvěře, aby věděli, že musí být opatřená plombou a podobně.

Cílem je, aby policisté při kontrolách třeba vozidel věděli, co všechno má ulovená zvěř mít.

OTÁZKA PRO:

Pavla Průšu, jednatele Okresního mysliveckého spolku v Jindřichově Hradci

Co říkáte na nový sazebník zvěře?
„V jistém smyslu se ministerstvo zemědělství probudilo, protože například ochránci přírody svůj sazebník už měli dříve. Ceny v sazebníku nejsou konečné, zvyšují se podle toho, jak je kus cenný. Otázkou zůstává, kolik případů pytláctví se podaří skutečně prokázat, protože starý zákon zněl „ten, kdo uloví“ a nový zní „ten, kdo ulovil.“

Renata Pávková