Co se v článku dočtete? Vyberte si, co vás zajíma:
Levné energie? Někteří dodavatelé aktuálně ohlásili snížení ceny elektřiny a plynu. Ale nedejte se mýlit, odborníci na další měsíce nemají příliš příznivé prognózy.
Podle mnohých je nyní pro odběratele nejvyšší čas vyřešit si ceny energií pro případnou budoucí úsporu. „Šance ušetřit před topnou sezonou ještě stále je. Nicméně nebylo by překvapení, kdyby třeba už v jejím průběhu ceny stouply,“ upozornil analytik portálu Srovnejto.cz Petr Woff.
K mírné slevě na energie pro klienty se smlouvami na dobu neurčitou přistoupila od září Pražská energetika. „Je pro bezmála 700 tisíc odběrných míst stávajících zákazníků i pro ty nově příchozí. Dotkne se všech zákazníků, kteří nemají fixaci ceny,“ upřesnili zástupci společnosti.
Společnost ČEZ Prodej, největší tuzemský dodavatel energií, aktuálně ohlásila další vlnu zlevňování pro 1,7 milionu zákazníků – od 1. ledna 2025. Cena elektřiny u smluv na dobu neurčitou v nejběžnější sazbě D02d klesne od nového roku mírně, o téměř 6 procent, plyn na dobu neurčitou přibližně o 10 procent. „Cenu fixovaných produktů jsme snížili celkem třikrát, u nefixovaných dvakrát,“ zmínil generální ředitel ČEZ Prodej Tomáš Kadlec.
Odborníci však upozorňují na mnohdy vyšší cenu u smluv na dobu neurčitou než u těch s měsíční či delší fixací, a dále možnost dodavatele ceny kdykoliv zvýšit.
Dobře rozmyšlenou změnou dodavatele mohou lidé ušetřit tisíce. „Vyplatí se především kvůli významné finanční úspoře. Domácnost, která vhodně změní dodavatele, ušetří podle našich dat ročně průměrně 6 tisíc korun u elektřiny a 8 tisíc korun u plynu,“ tvrdí analytik Tomáš Vrňák z Ušetřeno.cz.
Je vhodné nyní zafixovat ceny energií? V tom se názory expertů různí. „Osobně preferuju smlouvy na dobu neurčitou, protože mám rád možnost během 3 měsíců změnit dodavatele. Na druhou stranu, nyní je racionální zvážit krátkodobější fixaci na rok až dva za nějakou nižší cenu,“ míní Woff.
I pokud jsou zákazníci se svým dodavatelem spokojeni, doporučuje zeptat se na nabídku produktů s fixací a slevou, a srovnat alternativy u prověřených dodavatelů.
Citlivý trh, Ukrajina i volby v USA
Odborníci upozorňují na ticho před bouří. Rok 2025 nevyhlížejí s příznivým očekáváním, spíše naopak. „Zvýšení cen na burze se již začíná projevovat v cenících dodavatelů energií. Někteří již upravili své ceníky směrem vzhůru, zatímco u jiných se očekává, že tak učiní v následujících měsících. Tento vývoj je patrný především u produktů s měsíční fixací, kde od února dochází ke zdražování,“ pověděl Deníku analytik Vrňák z Ušetřeno.cz.
Křivka ceny elektřiny na burze klesala do letošního konce února. Poté začala zase stoupat. Léto podle expertů potvrdilo, že se dá očekávat další zdražování. „Příznivý trend z konce minulého roku se jakoby zlomil a cena zase roste nahoru,“ potvrdil Deníku analytik Woff.
Podle dalších expertů přibližně od června už ceny neměly kam výrazně klesat, a nyní je trend zjevně opačný. K tomu se přidává každoroční nervozita obchodníků před topnou sezonou.
Ředitel TEDOM energie Jakub Odložilík označil trh za velmi citlivý a kolísavý. „Reaguje i na zdánlivě nesouvisející zprávy o eskalaci nebo očekávané eskalaci konfliktů na Ukrajině a na Blízkém východě. Do nejistoty se propsala i pravidelná odstávka norských plynovodů z důvodu letní údržby,“ podotkl.
Podle Woffa ze Srovnejto.cz je však situace na trhu jiná než před energetickou krizí, kdy se Evropa obávala prázdných zásobníků plynu. „To teď nehrozí, jsou plné skoro na sto procent,“ zmínil s tím, že mezinárodní trh bude sledovat i listopadové prezidentské volby v USA, jejichž výsledek může ovlivnit konflikt mezi Ukrajinou a Ruskem zahájený v únoru 2022.
• Od února 2024 opět rostou velkoobchodní ceny energií (elektřiny a plynu) na burze. Zdražily zhruba o čtyřicet procent. Experti zmiňují jako důvody nejistotu ve světě (válka na Ukrajině a konflikt na Blízkém východě), budoucnost dodávek plynu z Ruska, obavy z povolebního vývoje ve Spojených státech amerických i růst cen emisních povolenek.
• Na maloobchodních cenách v Česku se zdražování zatím v cenících projevuje jen mírně.
• Nicméně již pro rok 2024 výrazně vzrostly ceny regulované složky elektřiny, která nyní představuje stále větší podíl na celkových nákladech za elektřinu. V roce 2023 tvořila regulovaná složka přibližně 30 procent, dnes už někdy i polovinu.
• Rozhodnutím Energetického regulačního úřadu pro rok 2024 se regulovaná složka zvýšila o více než 68 procent. Podle odborníků to ovlivnilo zvláště znovuzavedení podpory obnovitelných zdrojů energie, ale také zvýšené náklady na distribuci elektřiny a poplatky za jistič.
• Zdražování, které značně převýší inflaci, má pokračovat. Experti očekávají, že distribuční společnosti budou chtít zohlednit nucené investice do infrastruktury kvůli rozvoji fotovoltaických elektráren a po ERÚ budou žádat výrazně vyšší platby za distribuci a za jistič.
• Dodavatelská společnost innogy v létě jako první na českém trhu zatížila nové zákazníky (a ty, kterým prodlužuje smlouvu), kteří vyrábějí elektřinu z vlastních solárních panelů, speciálním příplatkem k ceně dodávané energie. Další dodavatelé to zvažují.
• Zvýšil se i další, spíš symbolický poplatek za provoz nesíťové infrastruktury, do které spadá již dříve hrazená podpora operátora a ERÚ, ale nově také podpora činnosti elektroenergetického datového centra (souvisí se startem sdílení elektřiny). Spotřebitelé si již od července za každé odběrné místo měsíčně připlácí 5,10 koruny.
• Od září platí dlouhodobě plánovaný a několikrát odsouvaný zákaz provozu neekologických kotlů 1. a 2. emisní třídy. Kdo je bude nadále používat, může očekávat uložení vysoké pokuty.
Jak upozornil Vrňák, letos výrazně vzrostly ceny regulované složky elektřiny, která nyní představuje stále větší podíl na celkových nákladech za elektřinu. „Zdražování, které značně převýší inflaci, bude pokračovat,“ tuší energetický expert Ušetřeno.cz.
Vliv podpory zelené energie
Důvodem podle něj není jen pokles cen silové elektřiny, který snižoval podíl neregulované složky oproti té regulované, ale především rozhodnutí Energetického regulačního úřadu (ERÚ) pro rok 2024, kterým se regulovaná složka zvýšila o více než 68 procent. „Tento nárůst způsobilo zejména znovuzavedení podpory obnovitelných zdrojů energie, a také zvýšené náklady na distribuci elektřiny a poplatky za jistič,“ dodal Vrňák.
Zatímco loni tvořila regulovaná složka přibližně 30 procent celkových nákladů na elektřinu, dnes už představuje téměř polovinu. V některých případech, kdy si domácnosti zajistily velmi nízké ceny silové elektřiny, může regulovaná složka polovinu celkové ceny dokonce přesahovat.
Zatímco běžné domácnosti v bytech s centrálním vytápěním si ročně za elektřinu podle Ušetřeno.cz připlatí maximálně do 2 tisíc korun, u jiných může toto zdražení citelně zasáhnout rodinný rozpočet. „Nejvíce jsou postiženy domácnosti s vyšší spotřebou – zejména ty, které vytápějí tepelným čerpadlem. V distribučních oblastech ČEZ nebo EG.D vzrostly náklady regulované složky o více než sto procent, což pro domácnost se spotřebou 10 MWh znamená roční nárůst nákladů až o deset tisíc korun,“ vypočítal Vrňák.
Jak už Deník psal, Česko dosáhlo rychlého rozvoje obnovitelných zdrojů energie. Loni vyrostlo přes 80 tisíc fotovoltaických elektráren a letos se očekává podobné číslo. Energetický regulační úřad zveřejnil, že v letošním prvním pololetí Češi spotřebovali o jednotky procent méně elektřiny a plynu než před rokem. Klesala také celková výroba elektřiny, což ovšem neplatilo u fotovoltaických elektráren – ty výrobu meziročně navýšily o více než čtvrtinu. „Z našich statistik je patrný především boom nejmenších fotovoltaických elektráren s výkonem do 10 kilowattů, tedy typicky střešních instalací na rodinných domech. Ty v prvním pololetí vyrobily ze všech kategorií fotovoltaik nejvíce elektřiny, přes 584 gigawatthodin,“ sdělil předseda Rady ERÚ Stanislav Trávníček.
Není jasné, jak možná nižší spotřeba a využívání sítí sníží příjmy distribučních společností z distribučních poplatků. Na druhé straně však jsou tyto společnosti nuceny investovat do infrastruktury kvůli přebytkům energie, které fotovoltaické elektrárny generují a tím síť zatěžují. „To budou muset distribuční společnosti zohlednit a po Energetickém regulačním úřadu žádat výrazně vyšší platby za distribuci, ale také za jistič,“ předpokládá do budoucna Vrňák.
Podle ředitele strategie poradenské společnosti EGÚ Brno Michala Macenauera pro běžného spotřebitele bez fotovoltaiky cena silové elektřiny poroste přibližně inflačně. Pro odběratele s fotovoltaikou bude cena za zbytkovou odebranou elektřinu vyšší, protože způsobují zvýšené náklady na odchylku a mají, zjednodušeně řečeno, v odběru vyšší podíl dražší zimní elektřiny.
Vedle silové elektřiny tvoří druhou část poplatky za služby sítí. „Ty porostou především v důsledku celospolečensky vyžádaných výrazných změn toků elektřiny a v návaznosti na celkový rozvoj sítí. Ty jsou více zatěžovány současnými toky, a to na nejméně kapacitních sítích nízkého napětí. Přirozeně to vede k výrazně vyšším investicím,“ uvedl Macenauer.
Například společnost innogy od července navýšila pro majitele fotovoltaiky cenu odebírané elektřiny. Zvažují to i další distributoři. „Chystají se k tomu postupně všichni. Donutí je k tomu konkurenční boj. Je to věc, na kterou jsme upozorňovali a která není nečekaná. Fotovoltaika nepřináší snížení nákladů, přináší více zelenou energetiku za mírně vyšší cenu. Je čas, abychom to tak začali vnímat – jako náš příspěvek k dekarbonizaci,“ doplnil Macenauer.
Školáci, řidiči, pacienti: co se na ně chystá aneb seriál Změny 2024/2025
Osvědčil se nový systém přijímacích zkoušek? Co čeká žáky a studenty v novém školním roce? Jak lze nově podat výpověď? Které nové dálnice a silnice mohou používat řidiči? Výčet otázek a novinek s blížícím se školním rokem či sezonou je zdánlivě nekonečný.
Základní přehled pro čtenáře po dobu dalších čtrnáct dní sepíše redakce Deníku, která připravila seriál Změny 2024/2025: Nová sezóna.
Všechny články najdou čtenáři postupně v tištěném Deníku a společně v jednom tématu na webu denik.cz.
Nový seriál Deníku: Změny 2024/2025
27. srpna: Změny pro žáky, studenty, učitele a rodiče aneb nový školní rok
28. srpna: Změny ve zdravotnictví na podzim
29. srpna: Nové úseky silnic a dálnic a novinky v dopravě
30. srpna: Pozor! Konec starých kotlů je tady
31. srpna: Novinky v hypotékách, nájmech a bydlení
3. září: Novinky v důchodech a sociální sféře
4. září: Novinky v energiích a jejich cenách
5. září: Novinky v práci a zákoník práce
A DÁL: Na co se těšit na podzim za divadelní premiéry, očekávané koncerty nebo domácí i zahraniční filmy, které přijdou do kin.