Předchozí
1 z 6
Další

Držitelka medaile z mistrovství republiky na trénincích aerobiku nechyběla od narození

Martina Průchová pochází z Jindřichova Hradce a shodou okolností byla prvním občánkem roku 2000. V Jindřichově Hradci bydlela s rodiči do svých 13 let. Pak se přestěhovali do domečku ve Stráži nad Nežárkou. Momentálně žije část týdne ve Stráži a částečně v Českých Budějovicích, kde studuje na Jihočeské univerzitě. Nedílnou součástí jejího života je povolání trenérky a choreografky v Aerobik Teamu Lena.

Zdroj: Deník/ Lucie Váchová

S oblibou říkám, že aerobiku se věnuji od narození. V době, kdy jsem se narodila, moje mamka založila dětský aerobik v Jindřichově Hradci. Takže na trénincích jsem byla od narození a aktivně cvičit jsem začala ve třech letech. Svou dráhu závodnice jsem oficiálně ukončila po mistrovství ČR v roce 2018. Jedním z důvodů byl nástup na vysokou školu, ale hlavně jsem se chtěla naplno věnovat vytváření choreografií a trénování, což se současně se závoděním dalo těžko skloubit. Mimo to jsem si z mistrovství ČR 2017, které se konalo v Plzni, odvezla mimo bronzové medaile i přetržený sval, se kterým jsem se dlouho léčila a regenerovala. Do sezóny 2018 jsem nastoupila téměř až na konci sezóny. Každopádně se snažím stále udržovat v roli závodnice na menších závodech, kde soutěžím pro radost. Jako choreografka a trenérka působím v Leně již pátým rokem.

1Zdroj: Deník/ Lucie Váchová

Aerobik Team Lena založila moje mamka Lenka Průchová 27. září 1999 při TJ Slovan. V roce 2005 jsme začali soutěžit jako samostatný klub Aerobik Team Lena. V současné době máme 40 členek od 3 do 17 let, které jsou rozdělené podle kategorií věkových i druhových. Pro nové členky máme kategorii „Pohybová skladba“, kde se učí základy aerobiku, správné držení těla, gymnastiku a rozvoj pohybových schopností. Závodní skupiny jsou rozdělené do dvou kategorií, a to fitness aerobik a sportovní aerobik. Obě kategorie jsou náročné na fyzickou aktivitu. Ve fitness aerobiku soutěží 5 až 8 závodnic, které závodí se sestavou složenou z proměn mezi členy, variability kroků, paží a skoků. U sportovního aerobiku se jedná o závodění v singlu, duu či triu, kde závodnice soutěží se sestavou poskládanou z kliků, flexibility, statické síly a skoků, doplněné o výraz, pohyb po ploše, variace paží a kroků.

2Zdroj: Deník/ Lucie Váchová

Na závody jezdíme po celé republice. Tento rok nás čekají závody například v Luhačovicích, Pardubicích nebo i na domácí půdě v Jindřichově Hradci. Rádi také navštěvujeme bližší závody v Dačicích, Moravských Budějovicích nebo v Chotěboři. Každoročně pořádáme dvě týmová soustředění. První soustředění je pro všechny členky týmu, které se koná v prostorách letních táborů Radíkov nebo Tokániště. Soustředění je vždy doprovázeno tématem, ke kterému se váží hry na fyzickou aktivitu a samozřejmě také cvičení. Snažím se pro děti vymýšlet stále nové hry a zábavný program ve formě diskotéky, hledání pokladů, ale i vědomostní a sportovní hry. Děti se na soustředění velmi poznají a ještě více utuží kamarádství, protože jsou rozděleni do týmů různých věkových kategorií. Druhé soustředění je už náročnější, protože cílím na přípravu do nové sezóny, kde opravdu trénujeme nové prvky do sestav.

3Zdroj: Deník/ Lucie Váchová

Už brzy oslavíme 20. výročí Leny. Oslavy vypuknou v sobotu 7. března od 16.30 hodin v Lucky Pery, kde bude možnost se setkat s bývalými i současnými členkami a také zhlédnout dokument o našem klubu. Tímto všechny čtenáře na slavnostní večer k 20. výročí Leny zvu. Vstupenky je možné zakoupit v Kuchyňském studiu Monzo v Růžové ulici nebo rezervovat na e-mailu aerobikteamlena@seznam.cz. Nejbližší sportovní akcí, kterou budeme pořádat, jsou tradiční Vajgarské závody. Už 15. ročník se koná 19. dubna 2020. Je to soutěž pro všechny kroužky, týmy, školy a školky, které nacvičí pohybovou skladbu. Pro mě osobně je úspěch už jen to, že má svěřenkyně odcvičí sestavu skvěle. Když je to doplněné o nějaké hezké umístění, tak jsem šťastná. Mezi nejvýznamnější určitě patří umístění na Mezinárodní soutěži MIA FESTIVAL, kde jsme ve třech kategoriích (do 7 let, 11-13 let a 14 a více let) získali 1. místa, dále titul II. vicemistryně ČR v dospělé kategorii ATS v roce 2017 nebo výhra putovního poháru Paní Radové v roce 2016. A v loňské sezóně 2019 se nám jednotlivkyně sportovního aerobiku probojovaly v několika závodech z 50 závodnic do finále a obsadily krásná místa.

4Zdroj: Deník/ Lucie Váchová

A co vlastně obnáší práce trenéra a choreografa? Před začátkem závodní sezóny začne choreograf pracovat na nových sestavách. Nejprve musím vybrat vhodnou hudbu pro každou sestavu a často se snažím konzultovat hudbu se závodnicemi. Poté skladby nechám namixovat profesionálem a můžu začít skládat choreografii. Pro sportovní aerobik vytvářím zhruba jednu sestavu za jeden den. Našla jsem si zde svůj systém, jelikož sestavení má svá daná pravidla, která musím dodržovat. Bez nich by závodnice nemohly vyhrávat. Jedna choreografie pro fitness aerobik mi trvá přibližně 2 až 4 dny. Po sestavení choreografie musím závodnice sestavy naučit, což trvá 2 a 3 měsíce. V neposlední řadě řešíme šití dresů, které mají také svá pravidla. Před závodní sezónou přihlásím všechny závodnice do připraveného systému od aerobikové organizace a můžeme vyrazit na závody. Každopádně časově náročné je to opravdu dost.

5Zdroj: Deník/ Lucie Váchová