Předchozí
1 z 6
Další

Jiří Křenek ví, jak byly napájené kašny ve Stráži

Strážský rodák Jiří Křenek má zkušenosti s opravou rybničních výpustí a kromě toho je sám majitelem rybníka. Proto oceňuje vodohospodářskou vyspělost našich předků a vysvětlil, jakým způsobem fungovaly kašny ve městě.

lidé odvedle - JH - Jiří Křenek 0Zdroj: Deník/ Jana Formánková

Ke kašně na Malém náměstí ve Stráži nad Nežárkou vedlo podzemní dřevěné potrubí. Jedním ze tří otvorů v kamenném dnu kašny přitékala z této trubky voda. Další otvor byl napojený na odtokovou část potrubí. Bývala v něm kolmo ke dnu zasazená roura jako přepad, aby kašna nepřetékala. Princip byl stejný jako u umyvadla. Odpad z kašny pak vedl pod zemí směrem k nedaleké řece a vyvěral na louce za domem, kterému se říká Opatrovna. Tvořil se tam močál.

lidé odvedle - JH - Jiří Křenek 1Zdroj: Deník/ Jana Formánková

Otvor ve dnu ucpaný dřevěnou zátkou sloužil k vypuštění kašny. Špunt byl původně připevněný na řetězu, který držel v kovovém očku na horní obrubě. Když bylo třeba kašnu vyčistit, tak se špunt pohodlně shora vytáhl. Dokud byla kašna v provozu, fungovala bezvadně. Jakmile se z ní dlouhodobě vypustí voda, tak se „rozeschne“ a po napuštění trvá, než se spoje opět zatáhnou a přestanou propouštět. Někdy se prázdnou kašnu nepodaří zprovoznit vůbec a nezbývá, než spáry vysekat a znovu vytmelit. Dříve se spoje tmelily sírou a kovové svorky, které drží jednotlivé kamenné díly, se zalévaly olovem.

lidé odvedle - JH - Jiří Křenek 2Zdroj: Deník/ Jana Formánková

Pamatuji všechny tři strážské kašny plné vody. Spojovalo je dřevěné potrubí, které se přestalo obnovovat a tak z nich voda zmizela. Do dvou níže položených kašen proudila voda z té nejvýš položené na hlavním náměstí. Do té zas tekla voda samospádem z ještě výše položeného rybníka za městem. Původně se přítok vody reguloval u rybníka. Později si předkové vyrobili šoupě kousek od kašny za vraty bývalého statku Holických. Jejich dvorem vedla totiž podzemní trubka nejkratší přímou cestou od rybníka.

lidé odvedle - JH - Jiří Křenek 3Zdroj: Deník/ Jana Formánková

Tuto louku mezi městem a rybníkem jsme měli pronajatou. V místech, kde stojím, bylo pořád mokro a já zkoumal proč, až jsem se prohrabal na zbytek té staré dřevěné roury. Pořád v ní proudila voda, ale do kašen už nedoběhla. Tak jsem jí zašpuntoval, nicméně trubka tu pořád je.

lidé odvedle - JH - Jiří Křenek 4Zdroj: Deník/ Jana Formánková

U rybníku Budka za městem Stráž stávala přímo ve vodě dřevěná bouda. Její prkna sahala až ke dnu, aby dřevěné potrubí zásobující kašny ve městě bylo chráněné před mrazem. Kromě toho byla v boudě zamčená i regulace průtoku zřejmě na způsob rybniční výpusti. Ve svém vlastním rybníce jsem objevil podobné zařízení, kterému se říkalo paroháč. To byl silný uvnitř dutý kmen. Zvenku měl po spirále navrtané dírky zašpuntované dlouhými kolíky. Když v pivovaře u zámku, který můj rybník kdysi zásoboval vodou, potřebovali vodu, tak kolík z paroháče vytáhli, aby do kolmo stojícího kmenu natékala dírkou voda.

lidé odvedle - JH - Jiří Křenek 5Zdroj: Deník/ Jana Formánková